klimatyzator

Jak działa klimatyzacja w praktyce?

Artykuł zaktualizowany 4 października 2020


Coraz częściej nie tylko w biurach, ale i w domach jednorodzinnych stosuje się klimatyzację, która działa podobnie jak lodówka. Nic dziwnego. Przede wszystkim gwarantuje efekt chłodzenia podczas upałów, zapewniając komfort. Co więcej, pozytywnie wpływa na jakość i wydajność pracy. Jak działa klimatyzacja w praktyce?


Jak działa klimatyzacja w praktyce?

Klimatyzacja działa na zasadzie pobieraniu energii w jednym miejscu, a następnie oddaje jej w innym. Aby proces mógł przebiec, potrzebna jest jednostka wewnętrzna, zewnętrza, a także rury, które łączą obie jednostki. Chłodzenie następuje w poniższy  sposób:

  • Jjednostka wewnętrzna – najpierw wentylator wywiewa gorące powietrze na wymiennik ciepła, przez który płynie zimny czynnik chłodniczy. Następnie zimny czynnik pochłania ciepło z powietrza. W efekcie do pomieszczenia wywiewane jest powietrze ochłodzone.
  • Miedziane rury – to w nich krąży czynnik chłodniczy, który przenosi ciepło z jednostki wewnętrznej do zewnętrznej,
  • Jednostka zewnętrzna – w niej następuje oddanie ciepła uzyskanego w wyniki sprężenia na zewnątrz przy pomocy wentylatora.
  • Czynnik chłodniczy – w postaci ciekłej wraca od z powrotem do jednostki wewnętrznej
  • Jjednostka wewnętrzna – czynnik chłodniczy poddaje się procesowi rozprężania. Dzięki temu ma możliwość pobrania ciepła z powietrza w pomieszczeniu

Jak przebiega cykl chłodniczy?

Działanie klimatyzatora można porównać do działania lodówki. Cały „cykl chłodniczy” można podzielić na cztery procesy.

  1. Czynnik chłodniczy jest gazem pod niskim ciśnieniem. W pierwszym etapie sprężarka, która nazywana jest sercem klimatyzatora, pompuje czynnik chłodniczy przez system. Gaz zostaje poddany wysokiemu ciśnieniu, a także ogrzany, po czym przepływa w stronę skraplacza.
  2. Gdy sprężony gorący gaz przepłynie do skraplacza, oddaje ciepło do powietrza na zewnątrz. Tym samym staje się przechłodzoną cieczą pod wysokim ciśnieniem.
  3. W następnym kroku sprężone ciecz przechodzi przez zawór rozprężny. Ten zmniejsza jej ciśnienie, czego wynikiem jest spadek temperatury poniżej temperatury otoczenia. W rezultacie powstaje zimny rozprężony czynnik chłodniczy. Jest on w stanie ciekłym.
  4. W ostatnim kroku rozprężony czynnik chłodniczy płynie do parownika. W parowniku, w efekcie parowania, pochłania on ciepło z powietrza w pomieszczeniu i przechodzi w rozprężony stan gazowy. Wtedy gaz płynie z powrotem do sprężarki i cykl rozpoczyna się ponownie.

Klimatyzacja – jakie pełni funkcje?

Klimatyzacja służy nie tylko ochładzaniu powietrza. Spełnia również inne funkcje.

  • Chłodzenie – głównym zadaniem klimatyzatora jest kontrola temperatury . Urządzenie umożliwia ochłodzenie, gdy na zewnątrz panują upały. W ten sposób poprawia poczucie komfortu, ale także zapewnia uczucie świeżości.
  • Oczyszczanie – klimatyzatory to urządzenia, które posiadają specjalne filtry. Dzięki temu wytwarzają czyste powietrze,
  • Grzanie – klimatyzatory pozwalają na dopasowanie temperatury przez cały rok. Nie tylko chłodzą, ale i grzeją,
  • Wentylacja – wentylacja może zostać zintegrowana z systemem klimatyzacyjnym i działać niezależnie.

Artykuł został stworzony przy współpracy z firmą SaferCool.pl.

Dodaj komentarz