Artykuł zaktualizowany 3 października 2021
Biorąc pod uwagę liczne zalety domów parterowych, nie dziwi ich wielka popularność wśród inwestorów. Czy jednak zawsze jest to tak korzystne rozwiązanie? O czym trzeba pamiętać decydując się na budowę takiego domu?
Najważniejsze zalety domu parterowego
Dom parterowy to dom bez schodów, co dla wielu osób jest ogromnym ułatwieniem w codziennym życiu. Zorganizowanie przestrzeni mieszkalnej na jednej tylko kondygnacji jest bardzo wygodne dla rodzin z małymi dziećmi oraz dla osób starszych, ponieważ zapewnia to pełną swobodę, a w przypadku rodziców łatwiej jest opiekować się najmłodszymi domownikami. Kolejna korzyść to łatwiejsze przystosowanie całego budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Z każdego pomieszczenia parterowego domu można od razu wyjść do ogrodu, a właśnie bliskość przyrody jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie decydują się na taką inwestycję. Łatwiej też o integrację rodziny – każdy z domowników może mieć własny pokój, ale zarazem wszyscy są blisko siebie i mogą wygodnie korzystać ze wspólnej, dziennej przestrzeni.
Tańsza budowa
Dom parterowy jest zwykle tańszy w budowie, jako że nie ma w nim schodów, dodatkowych stropów i podłóg, do tego nie trzeba aranżować poddasza, a pomieszczenia ze skosami wymagają najczęściej mebli na wymiar oraz specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych.
Parterowy dom wcale nie musi być bardzo rozległy, aby urządzić w nim wygodnie przestrzeń dla całej rodziny – na projektyzwizja.pl można znaleźć mnóstwo gotowych projektów i bardzo często są to domy o skromniejszym metrażu, a jednak mimo to zapewniają wygodę i funkcjonalność.
Czy domy parterowe mają jakieś wady?
Największą przeszkodą jest działka – dom parterowy nie zmieści się na parceli, która jest bardzo mała, ma nietypowe kształty albo wyróżnia się dużym spadkiem. Jeśli inwestor chce dużego metrażu, dom parterowy średnio się sprawdzi, ponieważ problematyczne stanie się wytyczenie ciągów komunikacyjnych i takie rozmieszczenie pokoi, by wygodnie dało się poruszać po całej przestrzeni.
Są też koszty ogrzewania – rozległy dom parterowy ma znacznie większy dach, przez który ucieka ciepło. Trzeba także więcej zainwestować w wentylację, ponieważ w niskich budynkach jest często problem z osiągnięciem prawidłowego ciągu.