jakie żarówki led wybrać

Jakie żarówki LED wybrać? 11 wskazówek

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Czy wybór żarówki może okazać się problematyczny? W końcu to małe urządzenie ma jedno zadanie – świecić. A jednak, wybierając żarówkę musimy pamiętać o kilka czynnikach, jak rodzaj gwintu, jej moc czy emitowana barwa światła. Źle dobrana żarówka będzie męczyć nasze oczy, pobierać mnóstwo energii albo w ogóle nie zadziała! Jak więc wybrać odpowiednią żarówkę, w tym przypadku LED? Sprawdźmy o czym musimy pamiętać!


Dlaczego żarówka LED?

Dlaczego właściwie żarówka LED, a nie świetlówki albo żarówki halogenowe czy tradycyjne? Przemawia za nimi naprawdę wiele zalet. – Uważam, że obecnie nie ma żadnej korzystnej alternatywy dla żarówki LED, dla codziennego użytku w domu jest absolutnym numerem jeden. Są energooszczędne, pracują niesamowicie długo i to zarówno przy niskim, jak i wysokim napięciu. Możemy je często włączać i wyłączać, a co więcej, nie nagrzewają się tak mocno jak inne żarówki, co czyni jest o wiele bezpieczniejszymi. Jedynym aspektem żarówek LED, który odstrasza część klientów, to nieco wyższa cena niż w przypadku pozostałych rozwiązań, ale szybka matematyka pozwala wyliczyć, czy jednorazowy wydatek szybko się zwróci– komentuje specjalista sklepu Lampy.pl.


Na co zwrócić uwagę wybierając żarówkę LED?

Pierwszą rzeczą jest przeznaczenie takiej żarówki. Stojąc przed wywieszonymi w sklepie żarówkami i przeglądając ich oznaczenia, już na samej podstawie kilku cyfr i liter możemy mocno zawęzić pole poszukiwań. Bo jeśli szukamy żarówki LED do domu, to zerkniemy od razu na trzonek, moc żarówki czy barwę światła. Do tych kwestii jeszcze wrócimy. Ale co oznaczają popularne oznaczenia żarówek LED H1, H7 czy W5W? To… żarówki samochodowe! H1 to żarówka świateł mijania, H7 pasuje do świateł drogowych i mijania, a W5W służą do oświetlania tablicy rejestracyjnej.


Gwint żarówki LED

Żarówki LED E27, E14, GU10, G9 – mowa oczywiście o gwintach. Rzecz, którą zawsze musimy sprawdzić przed zakupem. Najpopularniejsze są żarówki ledowe E14 oraz E27, zwane także żarówkami z małym i dużym gwintem Edisona. Działają one pod napięciem 230 V (czyli nie wymagają transformatora).

Współpracują z nim także żarówki LED GU10 i G9. Żarówka ledowa GU10 posiada trzonek z dwoma nóżkami o odstępie 10 mm. Sama żarówka ma średnicę 50 mm i montuje się ją poprzez jej wciśnięcie i przekręcenie. Żarówka ledowa G9 posiada nóżki w kształcie pętelek rozstawione w odległości 9 mm. Montuje je się poprzez wciśnięcie. – Oczywiście rodzajów gwintów do żarówek LED jest więcej – MR16, G6,35

zy G4 – ale ledowe żarówki E27, E14, GU10 i G9 to zdecydowanie najczęściej spotykane modele– wyjaśnia specjalista sklepu Lampy.pl.


Czym jest strumień świetlny?

Opisywany w lumenach strumień świetlny określa ilość emitowanego światła. Przyjmuje się, że na każdy m2 potrzeba ok. 200 lm. Dlatego pokój o powierzchni 15 m2 potrzebować będzie 3000 lm – z jednej lub z kilku żarówek łącznie. Lumeny uzależnione są od mocy żarówki oznaczanej literą „W” (waty). Żarówka LED 4 W daje ok. 220 – 250 lumenów. Żarówka LED 12 W (odpowiadająca tradycyjnej żarówce 75 W) to ponad 900 lumenów.


Efektywność energetyczna żarówki LED

Im wyższa klasa produktu (najwyższa to A++), tym urządzenie jest bardziej energooszczędne. Żarówki LED odznaczają się najwyższą wśród źródeł światła klasą – A. Pobierać więc one będą trzy razy mniej energii niż zwykłe żarówki w klasie C.

Jak dobrać moc żarówki LED do wielkości i typu pomieszczenia?

Moc żarówki, czyli pobór prądu w żarówkach LED ma zazwyczaj dwie wartości – mocy znamionowej i jej odpowiednika w klasycznych żarówkach. Oto krótkie zestawienie:

  • Żarówka LED 4 W – odpowiada tradycyjnej żarówce 25 W, nada się do pomieszczenia do 4 m2. Stosowana zazwyczaj w oświetleniu punktowym, jak lampka nocna. Daje ok. 200 lumenów.
  • Żarówka LED 6 W – odpowiada tradycyjnej żarówce 40 W, nada się do pomieszczenia do 8 m2. Stosowana zazwyczaj w niewielkich pomieszczeniach (przedpokój, łazienka, kuchnia). Daje ok. 400 lumenów.
  • Żarówka LED 10 W – odpowiada tradycyjnej żarówce 60 W, nada się do pomieszczenia do 12 m2. Stosowana zazwyczaj w średnich pokojach. Daje ok. 700 lumenów.
  • Żarówka LED 12 W – odpowiada tradycyjnej żarówce 75 W, nada się do pomieszczenia do 18 m2. Stosowana zazwyczaj w dużych pokojach. Daje ok. 900 lumenów.
  • Żarówka LED 15 W – odpowiada tradycyjnej żarówce 100 W, nada się do pomieszczenia do 30 m2. Stosowana zazwyczaj w dużych pokojach – salon, hol. Daje ok. 1400 lumenów.
  • Żarówka LED 20 W – odpowiada tradycyjnej żarówce 150 W, nada się do pomieszczenia powyżej 30 m2. Stosowana zazwyczaj na zewnątrz. Daje powyżej 1400 lumenów.

Jaka barwa światła żarówki LED jest najlepsza?

Barwa światła informuje nas o tym, czy światło żarówki jest barwy ciepłej, neutralnej bądź zimnej. Różne barwy pasują do różnych funkcji i pomieszczeń. Wyrażane są w Kelvinach (K).

  • Ciepła barwa światła, 2300-3200K. Sprawdzi się jako oświetlenie dekoracyjne, wprowadzające miłą atmosferę. Najlepiej stosować je w sypialni, salonie czy pokoju dziecka.
  • Neutralna barwa światła, 3300-4500K. Najlepsza do codziennego funkcjonowania w domu. Idealna do pracy, ponieważ sprzyja skupieniu. Idealna do biura, ale także kuchni i łazienki.
  • Zimna barwa światła, 4600-6500K. Wprowadza poczucie chłodu i czystości, świetnie łączy się z nowoczesnymi przestrzeniami pełnymi szkła i stali. Jednakże po dłuższym czasie może nieco męczyć. Sprawdzi się w biurze lub przedpokoju.

CRI – wskaźnik oddawania barw

Czyli kwestia tego jak dobrze dana żarówka oddaje barwę danego przedmiotu. Ważne zwłaszcza dla osób, które szukają żarówek oświetlających miejsce pracy. Opisywane za pomocą symbolu Ra o maksymalnej wartości 100 (idealne oddanie barwy). Korzystny współczynnik Ra odznacza się wartością 90 lub wyższą.


Sprawdzajmy liczbę włączeń i wyłączeń

Ile razy możemy włączyć i wyłączyć żarówkę nim ta przestanie działać? To ważne zwłaszcza w pomieszczeniach, z których korzysta wiele osób i w których za każdym razem włączane jest światło – jak łazienka czy kuchnia. Żywotność żarówki to więc nie tylko czas pracy (kilkadziesiąt tysięcy godzin dla żarówek LED), ale i parametry on/off.


Stopień szczelności

Ważne zwłaszcza podczas wybierania żarówki do łazienki, gdzie występuje wysoka wilgotność i duże prawdopodobieństwo zetknięcia się z wodą. Klasa szczelności oznaczana jest za pomocą symbolu IP i dwóch cyfr. Pierwsza z cyfr informuje o ochronie przed ciałami stałymi, jak pył (maksymalna wartość to 6). Druga to informacja o zabezpieczeniu przed wnikaniem wody (maksymalna wartość to 9).


Czy ta żarówka ma ściemniacz?

Żarówki ze ściemniaczem są idealne do lampek nocnych, biurowych czy podłogowych. Dzięki ściemniaczowi możemy dowolnie ustawiać natężenie światła. Pamiętajmy, że taka żarówka wymaga lampy z funkcją ściemniacza.


Czas zapłonu żarówki

Czyli jak szybko żarówka zapali się i osiągnie pełną moc. Dla żarówek LED jest to mniej niż 1 sekunda. Ledowe żarówki praktycznie od razu uzyskują wysoki stopień natężenia światła, nie musząc się długo nagrzewać.

Jak widać, żarówki LED posiadają wiele różnorodnych wskaźników. Poznanie ich wszystkich pozwoli nam wybrać idealne żarówki ledowe do naszego domu. Dzięki temu codzienne funkcjonowanie będzie o wiele przyjemniejsze i wygodniejsze.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *