dlon na ramieniu

Jak prać, aby nie podrażnić skóry? Poznaj 4 triki!

Artykuł zaktualizowany 13 lipca 2020


Skłonna do podrażnień skóra wymaga wiele uwagi. Przez dobór odpowiednich produktów i dzięki przestrzeganiu kilku zasad będziemy mogli w jak największym stopniu ograniczyć ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych reakcji organizmu na drażniące substancje. Poznaj 4 triki, które sprawią, że Twoja wrażliwa skóra będzie naprawdę bezpieczna.


1 – Korzystaj z hipoalergicznych produktów!

Hipoalergiczne kosmetyki i środki czystości to takie, w których składzie nie znajdziemy substancji wywołujących reakcje alergiczne. W większości są one oparte na działaniu delikatnych, często naturalnych składników. Hipoalergiczne produkty nie powinny mieć intensywnego zapachu – kompozycje zapachowe mogą być niebezpieczne dla alergików. Do tego utrzymują się w powietrzu nawet długo po tym, gdy skończymy lub wyrzucimy produkt. 

Dzięki hipoalergicznym środkom czystości zmniejszamy ryzyko pojawienia się u nas objawów alergii czy samych podrażnień skóry. Korzystanie z proszków i płynów do prania o hipoalergicznym składzie pozwala nam wyciągnąć z pralki nie tylko czyste, ale i bezpieczne dla nas tkaniny. Nawet jeśli produkt nie wypłukał się dokładnie podczas prania (czego przyczyną może być nieprawidłowe dozowanie środka), nie będzie zagrażał naszej skórze. Z hipoalergicznych proszków i płynów mogą korzystać nie tylko alergicy, ale i osoby, u których często pojawiają się zmiany na skórze. Możemy ich używać również do prania dziecięcych ubranek. W ten sposób chronimy delikatną skórę dziecka. 

Środki dezynfekujące do prania Mr. ZIGGI

2 – Dezynfekuj!

W materiałach gromadzą się różnego rodzaju drobnoustroje, między innymi grzyby i bakterie. Tkaniny to także siedlisko alergenów, na przykład roztoczy kurzu domowego, które wywołują najpopularniejszą w Polsce alergię. Dezynfekowanie ubrań pozwoli nam usunąć te zanieczyszczenia i zmniejszyć ryzyko pojawienia się u nas podrażnień skóry. Standardowe środki dezynfekujące wymagają jednak specyficznych warunków – bardzo wysokiej temperatury, co negatywnie wpływa na jakość struktury włókien tkaniny. Dodatkowo mają w swoim składzie wiele intensywnie działających substancji. Jeśli nie będą dokładnie wypłukane, mogą podrażniać skórę. Rozwiązaniem są tutaj hipoalergiczne środki piorąco-dezynfekujące, które pozwalają na perfekcyjne oczyszczenie z wszelkich zabrudzeń w niższej temperaturze, standardowych 40 stopniach Celsjusza. Już podczas zwykłego prania będziemy mogli usunąć grzyby, bakterie i roztocza kurzu domowego, które źle wpływają na naszą wrażliwą skórę.

3 – Zwracaj uwagę na materiały, które mają kontakt z Twoją skórą!

Poza praniem ubrań, powinniśmy pamiętać również o innych materiałach, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą. To między innymi pościel i ręczniki. Łóżko jest największym siedliskiem roztoczy kurzu domowego, które żywią się złuszczonym ludzkim naskórkiem. Jeśli mimo regularnego, częstego prania ubrań wciąż pojawiają się u nas zmiany skórne, zwróćmy uwagę również na czystość pościeli. Zmieniajmy ją, pierzmy w hipoalergicznym środku piorącym, dezynfekujmy i przechowujmy w zamknięciu. W ten sposób sprawimy, że nasze łóżko nie będzie już stanowiło zagrożenia dla naszej skóry. Pranie ręczników także jest istotne — wilgoć i słaba cyrkulacja powietrza w łazience może skutkować tym, że na ręcznikach będą rozwijać się grzyby i bakterie. Wymiana i pranie ich co 3-5 dni ogranicza to ryzyko, a w efekcie chroni skórę przed działaniem niekorzystnych dla niej drobnoustrojów. 

4 – Unikaj alergenów!

Co jeszcze można zrobić, aby nasza skóra była bezpieczna, a otoczenie wolne od substancji, które mogą ją podrażnić? Unikajmy alergenów, które wywołują reakcje organizmu w postaci zmian skórnych. Najczęściej uczulającym alergenem są roztocza kurzu domowego. Poza podrażnieniem skóry wywołuje również katar, kaszel, duszności czy zaczerwienienie spojówek. Chcąc usunąć jak najwięcej roztoczy z naszego otoczenia, pamiętajmy o częstym i regularnym praniu w odpowiednich środkach. Nie zapominajmy też o innych sposobach – pomaga też:

  • wycieranie kurzu z mebli;
  • częste odkurzanie;
  • wietrzenie pomieszczeń;
  • ograniczenie ilości przedmiotów, na których zbiera się kurz;
  • przechowywanie rzeczy w zamkniętych pojemnikach. 

Dzięki podążaniu za naszymi wskazówkami Wasza skóra pozostanie bezpieczna i wolna od podrażnień. Potrzeba naprawdę niewiele, by zadbać o zdrowie!

Dodaj komentarz