wentylacja

Jak wybrać odpowiednią klimatyzację do domu?

Artykuł zaktualizowany 30 sierpnia 2020


Jeszcze kilka lat temu klimatyzacje montowane były jedynie w biurach, lokalach gastronomicznych czy wielkich sklepach. Dziś znalazły swoje zastosowanie również w mieszkaniach. Coraz więcej osób decyduje się na nią w swoim domu. Nic dziwnego. Odpowiedni sprzęt pozwala na komfortowe przetrwanie upalnych dni. Jaką klimatyzację wybrać do domu? I na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?


Rodzaje klimatyzatorów

Nie ma wątpliwości, że rynek branży klimatyzacyjnej rozwija się. Dzięki temu oferuje nam naprawdę bogaty wybór rozwiązań, które dostosowane są nie tylko do możliwości finansowych, ale także i efektów, jakie chcemy uzyskać. Głównym zadaniem klimatyzatorów jest schłodzenie powietrza podczas upałów. Jednak prócz tego, usuwają nadmiar wilgoci. W rezultacie wytwarzają korzystny mikroklimat w danym pomieszczeniu. Biorąc pod uwagę umiejscowienie, klimatyzatory dzieli się na:

 • podsufitowe,
 • ścienne,
 • przypodłogowe,
 • sufitowe,
 • podłogowe.

Jaki rodzaj klimatyzatora wybrać?

Na rynku istnieje kilka rodzajów klimatyzatorów. Oprócz wolnostojących, czyli przenośnych, dostępne są także montowane. Wyróżnia się:

 1. Klimatyzator split – składa się on z jednostki zewnętrznej oraz jednostki wewnętrznej, instalowanej w mieszkaniu. Jednostki te są połączone ze sobą. Cechą charakterystyczną dla tego typu jest wywiewanie ochłodzonego powietrza tylko w jednym funkcje. Dzięki temu idealnie sprawdza się w pomieszczeniach o mniejszym metrażu. Do tego jest szybki w montażu i nie należy do najdroższych .
 2. Klimatyzator multi-split – polega na tym, że kilka klimatyzatorów jest podłączonych do jednej jednostki wewnętrznej. To rozwiązanie dedykowane jest budynkom wielo-pomieszczeniowym. Także idealnie sprawdzi się w domach. Klimatyzator typu multi-split ma możliwość regulacji temperatury osobno dla każdej jednostki. W efekcie zmniejsza się ilość zużycia energii, bowiem nie wszystkie klimatyzatory muszą chłodzić w jednym czasie. Dzięki temu w każdym pomieszczeniu może być inna temperatura, dopasowana do potrzeb konkretnego domownika.

Jak wybrać odpowiednią klimatyzację do domu?

Decydując się na zakup klimatyzacji, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:

 • Wielkość pomieszczenia- w pomieszczeniach o małym metrażu, idealnie sprawdzą się klimatyzatory split. Zaś w domkach jedno lub wielorodzinnych, doskonale sprawdzi się multi-split.
 • Głośność pracy urządzenia – im sprzęt jest bardziej cichy, tym będzie dla nas mniej uciążliwy. Dlatego starajmy się wybierać te, które hałasują jak najmniej,
 • Moc – odpowiada ona za efektywną pracę urządzenia. Niektóre firmy np. firma zajmująca się montażem klimatyzacji Safercool – klimatyzacja we Wrocławiu, oferują pomoc w wyborze mocy urządzenia, aby zapewnić jak najlepszą efektowność,
 • szybkość chłodzenia pomieszczenia,
 • ekologiczność – to jeden z najistotniejszych parametrów. Należy wziąć pod uwagę, ile prądu zużywa klimatyzacja,
 • filtrowanie – klimatyzator ma nie tylko chłodzić pomieszczenie, ale również oczyszczać je z kurzu oraz baterii.

Dodaj komentarz