zdjecie domu

Kiedy zainwestować w agregat prądotwórczy?

Artykuł zaktualizowany 7 maja 2021


Współczesny komfort życia to w dużej mierze zasługa otaczających nas urządzeń elektrycznych. Wiele domowych sprzętów, różnorodne narzędzia i elektroniczne gadżety do działania potrzebują prądu, który najczęściej pobierany jest bezpośrednio z sieci energetycznej. Gdy nie mamy dostępu do sieci lub dojdzie do jej awarii, z takich urządzeń nie możemy w ogóle korzystać. Agregaty prądotwórcze to zastępcze źródło prądu, które może przydać się w wielu sytuacjach. Kiedy warto kupić tego typu sprzęt?


Awaryjne źródło domowego zasilania

Jednym z typowych zastosowań dla niewielkich agregatów prądotwórczych jest stworzenie awaryjnego źródła zasilania dla domowych sprzętów na wypadek przerwy w dostawach prądu z elektrowni. Takie sytuacje zdarzają się dość często, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, do których energia doprowadzana jest liniami napowietrznymi. Wystarczy porywisty wiatr lub gwałtowna burza, by doszło do uszkodzenia lokalnej linii energetycznej i trwającej od kilku godzin do  niekiedy kilku-kilkunastu dni przerwy w dostawach prądu.

Domowe agregaty prądotwórcze są doskonałym remedium na tego typu awarie. Wystarczy zainwestować w sprzęt o odpowiadającej własnym potrzebom mocy i podpiąć go do domowej sieci elektrycznej. Wbrew pozorom nie jest to trudne, a niewielka prądnica to koszt zaledwie kilkuset, maksymalnie kilku tysięcy złotych. Oczywiście taki sprzęt najlepiej sprawdza się w domu z garażem lub piwnicą – ważne, by przygotować odprowadzenie dla spalin.

Podstawowe źródło prądu

W miejscach bez dostępu do energii elektrycznej z sieci, na przykład na placach budowy, ogródkach działkowych, działkach rekreacyjnych czy w domkach letniskowych, agregat prądotwórczy staje się podstawowym źródłem prądu. W zależności od potrzeb może to być niewielka mobilna prądnica na kółkach lub duży, oferujący olbrzymią moc agregat w formie kontenera, do którego transportu niezbędna jest ciężarówka i dźwig. Profesjonalne agregaty prądotwórcze najczęściej spotykane są na placach budów, zarówno tych dużych, jak i małych.

To sprzęt przydatny podczas budowy dróg, wiaduktów czy mostów, a także różnego rodzaju budynków, w tym domów jednorodzinnych. Mniejsze modele agregatów mogą być wykorzystywane do prac w terenie, na przykład prac konserwacyjno-pielęgnacyjnych terenów zielonych czy podczas robót drogowych. Spotyka się je także na działkach rekreacyjno-wypoczynkowych, do których nie została podciągnięta tradycyjna linia energetyczna. Jednym słowem jest to sprzęt przydatny wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu z sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *