Spis treści
Artykuł zaktualizowany 6 listopada 2020
Drewno w aranżacji wnętrz to ponadczasowy design, elegancja i styl, jednak pomimo wielu zalet, posiada także wady. Doskonałą alternatywą są funkcjonalne płytki drewnopodobne, które do złudzenia przypominają prawdziwe drewno.
Alternatywa dla prawdziwego drewna
Miłośnicy rozwiązań bazujących na drewnianych elementach wystroju cenią sobie jego wymiar estetyczny, lecz dostrzegają także wady w postaci nieustannej czasochłonnej dbałości o to, aby nawet po wielu latach drewno zachwycało pięknem. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności marzenia o drewnianych podłogach już teraz stają się rzeczywistością. Wszędzie tam, gdzie użycie drewna byłoby kłopotliwe, doskonale sprawdzają się płytki drewnopodobne idealnie je imitujące. Usłojenie, faktura i barwa na pierwszy rzut oka są nie do odróżnienia od naturalnego surowca.
Duża wytrzymałość na uszkodzenia i zarysowania, odporność na wilgoć, łatwość w utrzymaniu czystości, oraz niska cena to tylko niektóre z zalet płytek. Decydując się na ogrzewanie podłogowe w domu lub mieszkaniu, trzeba zrezygnować z drewnianych podłóg. Płytki drewnopodobne doskonale współgrają z ogrzewaniem podłogowym, oferując ciepłe w dotyku i przytulne podłogi. Brak konieczności uciążliwej konserwacji, oraz możliwość szybkiego wyczyszczenia płytek drewnopodobnych mopem lub wilgotną ściereczką to wartość dodana dla zapracowanych pań domu.
Płytki drewnopodobne na kominku, ścianie lub jako dekor
Płytki drewnopodobne to sposób na praktyczne i ekskluzywne wykończenie podłóg. Można jednak pójść o krok dalej i postawić na nowoczesne rozwiązania ozdobienia nimi również innych elementów wnętrz. Zagłówek łóżka w sypialni, zabudowa kominka, obudowanie ścianki multimedialnej, lub dekor wokół lustra wykonany z płytek drewnopodobnych sprawdzi się w każdej aranżacji wnętrzarskiej od klasycznej, poprzez minimalistyczną na loftowej kończąc. Wszystko to za sprawa ogromnego wyboru płytek drewnopodobnych. Projektanci płytek ceramicznych podążając za coraz to nowymi trendami, oferują wzornictwo zaczerpnięte zarówno z tych rodzimych, jak i najbardziej egzotycznych drzew. Można zatem spotkać w sklepach i składach płytki drewnopodobne imitujące klasyczną sosnę, dąb, lub orzech.
Koneserom niekonwencjonalnych rozwiązań spodobają się płytki do złudzenia przypominające drewno bambusa, hebanu, wenge lub iroko. Płytki drewnopodobne mają jeszcze jedną przewagę nad drewnem — są mrozoodporne i nie wypaczają się pod wpływem wilgoci i zmiany temperatury, dlatego można z nich wyczarować wspaniały taras.
Można pójść jeszcze o krok dalej, deski idealnie prezentują się też na ścianach salonu, jadalni czy sypialni. Doskonale będą wyglądać również w kuchni. Także sufit ułożony z desek zrobi duże wrażenie. Obecna wersja boazerii daje nieograniczone możliwości projektowe i wykonawcze, oczywiście, wszystko w granicach zdrowego rozsądku 😉