Drzwi zewnętrzne

Przeszkadzają Ci dźwięki z zewnątrz? Zobacz, jak wyciszyć drzwi zewnętrzne!

Artykuł zaktualizowany 7 kwietnia 2020


Drzwi wejściowe mają za zadanie zapewniać domownikom intymność i odgradzać wnętrze domu od świata zewnętrznego. Dlatego ważne są nie tylko ich parametry antywłamaniowe czy odporność na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne, ale też odpowiednie wyciszenie i wygłuszenie. To dzięki temu domownicy nie będą niepokojeni przez hałasy z ulicy czy z klatki schodowej. Zobacz, jak wyciszyć drzwi zewnętrzne!


Drzwi zewnętrzne nie zawsze skutecznie tłumią hałasy z zewnątrz i wygłuszają dźwięki pochodzące z mieszkania czy domu. Może to być spowodowane niską jakością drzwi, złym stanem progu, zużyciem lub brakiem uszczelki na obwodzie czy też nieodpowiednim montażem. Wystarczy, że zamknięte skrzydło nie przylega szczelnie do progu i do ościeżnicy, by drzwi wejściowe straciły swoje właściwości izolacyjne. Na szczęście istnieje kilka rozwiązań tej sytuacji.

Drzwi wejściowe dźwiękoszczelne – czym się charakteryzują?

W sprzedaży dostępne są tzw. drzwi akustyczne, które odznaczają się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi – zapewniają wyciszenie nawet do około 40 dB. Jeśli zależy Ci na jak najpełniejszym wygłuszeniu, to właśnie modele oznaczone jako akustyczne lub dźwiękoszczelne będą najlepszym wyborem. Zazwyczaj są one zalecane do montażu w obiektach użyteczności publicznej. Dobrze sprawdzą się również w domu – zwłaszcza jeśli mieszkasz w głośnej okolicy.

Drzwi akustyczne charakteryzują się specjalnym systemem uszczelek, które zapewniają dobre przyleganie drzwi do futryny, oraz solidnym wypełnieniem skrzydła. Najtańsze modele drzwi mają często wypełnienie typu plaster miodu, czyli tekturowy wkład o sześciokątnej konstrukcji. Tymczasem dużo wyższe parametry izolacyjne ma skrzydło drzwiowe z wypełnieniem z płyty wiórowo-otworowej lub wiórowej.

Wygłuszenie drzwi zewnętrznych – jak to zrobić?

Drzwi dźwiękoszczelne to niejedyne rozwiązanie. Jeśli nie chcesz wymieniać już kupionego modelu, a jedynie podnieść poziom jego izolacyjności, możesz po prostu wykonać dodatkowe wygłuszenie drzwi za pomocą:

  • Maty wygłuszającej – to rodzaj pianki o grubości około 1 cm i bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych. Mata jest samoprzylepna, nie wymaga więc stosowania dodatkowych klejów czy systemów mocujących. Wystarczy przytwierdzić ją do wygładzonej i oczyszczonej powierzchni skrzydła drzwiowego.
  • Tapety akustycznej – ten sposób przypomina nieco stosowanie maty, tapeta ma jednak dodatkowe walory dekoracyjne. Jest bowiem dostępna w wielu różnych wzorach i kolorach. Może być wykonana z winylu i włókien poliestrowych lub z korka.
  • Tapicerki drzwiowej – to panel wykonany ze skóry lub skaju i wypełniony materiałem wygłuszającym o dużej gęstości. Tapicerka jest też dobrym sposobem na renowację starych, zniszczonych drzwi.

Pamiętaj, że o właściwościach drzwi wejściowych do mieszkania (dźwiękoszczelności czy antywłamaniowości) decyduje również sposób ich zamontowania. Niewłaściwy montaż może znacznie pogorszyć ich parametry.

One thought on “Przeszkadzają Ci dźwięki z zewnątrz? Zobacz, jak wyciszyć drzwi zewnętrzne!

  1. ja w swoim mieszkaniu mam własnie drzwi akustyczne. Musiałam wymienić drzwi bo strae były beznadziejne kompletnie, a hałasy dochodzące z klatki potwornie dokuczały.
    Drzwi kupione w KMT sprawdzają się rewelacyjne – doskonale wyciszyły mieszkanie.
    Mają spory wybór jeśli chodzi o modele i kolory, także polecam

Dodaj komentarz