mezczyzna w domu

Co zyskasz dzięki montażowi sterownika pompy CO?

Artykuł zaktualizowany 11 lutego 2021


Nie masz jeszcze sterownika pompy CO w swojej kotłowni? Sprawdź, jakie są najważniejsze zalety montażu tego typu urządzenia!


Poprzez automatyczne sterowanie pompy CO można sporo zyskać. Niedrogie urządzenie do sterowania pompą centralnego ogrzewania może automatycznie wyłączać ją i włączać przy osiągnięciu określonej temperatury. To sprzęt, z którym praca pompy oraz kotła CO może być optymalna.

Oszczędność czasu na obsłudze pompy centralnego ogrzewania

Gdy dotychczas obsługiwałeś pompę CO ręcznie, teraz to samo może robić za Ciebie nowoczesny sterownik. Wystarczy ustawić na nim temperaturę graniczną, przy której pompa centralnego ogrzewania będzie się uruchamiała, aby do grzejników docierała ciepła woda.

Zatem przez zamontowanie sterownika pompy CO możesz zaoszczędzić dużo czasu, który dotychczas przeznaczony był na chodzenie do kotłowni.

Mniejsze koszty energii elektrycznej

Zautomatyzowane sterowanie pompy CO to również dodatkowa oszczędność energii elektrycznej, która potrzebna jest do zasilania pompy. Jako że sterownik może wyłączać ją automatycznie, nie będzie ona zużywała prądu wtedy, gdy nie jest to potrzebne.

Wprawdzie nowoczesne pompy centralnego ogrzewania nie zużywają bardzo dużo prądu, to jednak dzięki zamontowaniu sterownika rachunki mogą dodatkowo zmaleć.

Niższe ryzyko awarii pompy CO

Bardzo dużym atutem montażu sterownika do pompy centralnego ogrzewani jest zredukowanie jej awarii. Niewłaściwie, stale użytkowana pompa lub też pompa, która nie pracuje przez długi okres, jest w wyższym stopniu podatna na uszkodzenia. Zamontowanie w instalacji sterownika, może zredukować ryzyko awarii.

Zastosowanie sterownika pompy CO redukuje niebezpieczeństwo awarii przez:

  • wyłączanie pompy – dzięki temu nie pracuje wtedy, gdy nie jest to potrzebne
  • funkcję antystop – chroni pompę poza sezonem grzewczym, uruchamia jej co określony czas na minutę, co zapobiega jej zastaniu, zarośnięciu kamieniem

Zabezpieczenie instalacji grzewczej przed zamarznięciem

Dodatkowym atutem montażu pompy jest zredukowanie ryzyka związanego z zamarznięciem instalacji, gdy nie jest ona użytkowana.

Sterowniki wyposażane są w funkcję antyzamarzanie – pompa uruchamia się automatycznie wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni.

Zatem sterowanie pompy CO za pomocą nowoczesnego sterownika niesie ze sobą wiele zalet. Gdy również chcesz wygodniej korzystać z instalacji grzewczej w swoim domu i dodatkowo zaoszczędzić, pomyśl o montażu takiego sprzętu. Ceny sterowników polskich producentów rozpoczynają się już od około 50 złotych!

Dodaj komentarz