Artykuł zaktualizowany 8 marca 2023
Poddasze to najwyższa kondygnacja budynku użytkowego znajdująca się pod samym dachem lub, mówiąc inaczej, przestrzeń znajdująca się nad najwyższym stropem obiektu budowlanego. W starszych domach jednorodzinnych najczęściej spotykane są nieocieplone strychy, które w świetle przepisów prawnych nie spełniają wymogów mieszkalnych. Nie jest jednak powiedziane, że adaptacja takiej przestrzeni jest niemożliwa. Oprócz spełnienia określonych norm budowlanych, istotne jest również odpowiednie ocieplenie poddasza, które stanowi kluczowy element adaptacji powierzchni nieużytkowej w pełnoprawną i komfortową przestrzeń mieszkalną.
Adaptacja poddasza pod kątem prawnym
Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi, do adaptacji poddasza niezbędna jest najczęściej konieczność uzyskania odpowiedniego pozwolenia na budowę lub, w niektórych przypadkach, wymóg zgłoszenia takiej inwestycji w zależności od stopnia zaawansowania prac remontowych, jakie będą wykonane. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie prace, jak np.:
- naprawa lub wymiana zużytych elementów konstrukcyjnych budynku (np. wymiana dachu, położenie nowego tynku, wstawienie nowych okien połaciowych)
- prace remontowe, które nie obejmują m.in. przegród zewnętrznych ani elementów konstrukcyjnych; chodzi tu przede wszystkim o takie modernizacje, jak np. zmiana położenia otworu drzwiowego czy też wstawienie lub wyburzenie ścianki działowej, to również budowa lub modernizacja instalacji wodociągowej, cieplnej czy kanalizacyjnej
Na wydanie pozwolenia na adaptację strychu właściwy urząd ma 65 dni od dnia wpłynięcia w tej sprawie wniosku. W przypadku procedury zgłoszenia okres rozpatrzenia wynosi 30 dni.
Jakie poddasze można zaadoptować?
W zasadzie w każdym domu jednorodzinnym adaptacja poddasza jest możliwa do przeprowadzenia, jednak w niektórych przypadkach może to wiązać się z koniecznością poniesienia bardzo dużych kosztów. Niejednokrotnie również mogą pojawić się pewne przeszkody natury technicznej, które znacznie skomplikują całe przedsięwzięcie.
Przede wszystkim przestrzeń poddasza przeznaczona pod adaptację musi charakteryzować się odpowiednią wysokością (minimum 2,2 m), aby mogły zostać zachowane warunki techniczne przewidziane w przepisach, a także został zachowany właściwy komfort użytkowania tego typu pomieszczenia. Jeżeli strych jest zbyt niski, wówczas można dokonać jego podwyższenia ingerując w wysokość ściany kolankowej oraz podnosząc cały dach. Trzeba jednak pamiętać, że takie prace budowlane są zazwyczaj bardzo kosztowne i nie zawsze możliwe do przeprowadzenia.
Stan techniczny konstrukcji dachu
Przede wszystkim należy się zastanowić i zbadać, czy adaptacja poddasza jest w ogóle możliwa i finalnie opłacalna. Nie w każdym przypadku ocieplenie poddasza, jego wykończenie oraz urządzenie będzie łatwe do zrobienia. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac warto sprawdzić:
- czy połacie dachowe są szczelne (ewentualna naprawa dachu)
- czy konstrukcja nośna dachu jest przystosowana do wykonania docieplenia oraz przeprowadzenia prac remontowych (wyeliminowanie zniszczeń konstrukcyjnych, zawilgocenia, grzyba itp.)
Odpowiednia izolacja poddasza
Aby strych mógł spełnić wszelkie funkcje użytkowe, musi przede wszystkim zostać uzbrojony w odpowiednią izolację przegród. Najczęściej chodzi o izolację na skosach połaci dachowej. Materiałem, który sprosta temu zadaniu, a przy tym jest lekki (nie obciąża konstrukcji dachowej), wytrzymały i skuteczny (eliminuje w stu procentach mostki termiczne) jest piana PUR.
Jako ocieplenie poddasza stosuje się najczęściej pianę otwartokomórkową. Minimalna warstwa tego materiału, którą nakłada się na poszczególne elementy poddasza, powinna mieć około 25 centymetrów (zgodnie z wymogami WT 2021 – współczynnik U dla dachu ma wynosić nie więcej niż 0,15 W/m2K). Należy pamiętać, że grubość warstwy izolacyjnej zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od założeń projektowych oraz oczekiwanej skuteczności izolacji.