laboratorium

Czy stosowana aparatura laboratoryjna ma wpływ na jakość badań?

Artykuł zaktualizowany 10 kwietnia 2020


Zaufanie do służby zdrowia w ostatnim stuleciu znacząco wzrosło. Przyczynił się do tego także rozwój technologii, umożliwiając przeprowadzanie szeregu badań. Rozwój służby zdrowia, szczególnie w XX i XXI wieku spowodowany był w dużej mierze rozwojem technologicznym. Medycyna jako dziedzina rozwijała się prężnie, a człowiek poznawał nowe zagadnienia w tym zakresie, nowe zjawiska i choroby, dzięki którym mógł zacząć zgłębiać, jak sobie z nimi poradzić i jak sprawić by w sprawny i skuteczny sposób wyleczyć chorego. 


Nauka o nowych chorobach, wirusach i zagadnieniach związanych z ludzkim ciałem istotnie wpłynęła na budowę świadomości społeczeństw. Lekarz nie był już szamanem, ale wykwalifikowanym, poważnym człowiekiem, którego zakres wiedzy pozwalał diagnozować wiele przypadków. Jednak to właśnie technologia rozwijająca się w ostatnich kilkudziesięciu latach sprawiła, że zaufanie do lekarzy znacząco wzrosło.

Czas postawienia diagnozy – szybkie określenie tego co pacjentowi dolega bardzo często może uratować ludzkie życie. 

Dlatego też tak ważne jest szybkie, sprawne i precyzyjne zbadanie konkretnego przypadku

W powszechnej świadomości zapisał się fakt, że jeśli nas coś boli, nie czujemy się dobrze możemy pójść do lekarza, a ten przepisze nam konkretny specyfik, który pomoże nas uleczyć. Jednak to rozwój badań nad człowiekiem pozwolił odkryć wiele różnych zjawisk, sprawiających, że dużo szybciej i sprawniej można postawić pacjentowi diagnozę. W wielu przypadkach medycznych to właśnie czas jest kluczowy. 

Im szybciej zostanie wykryta choroba, tym w mniejszym stadium można starać się ją wyeliminować. Dlatego też tak ważna jest nowoczesna aparatura laboratoryjna, która usprawni działanie pracownikom medycznym i pozwoli na zbadanie pacjentów w sposób sprawny i szybki. Niestety problematyczne może być to, że wiele placówek nadal nie jest zaopatrzonych w specjalistyczny sprzęt, przez co wykonanie wielu badań jest ograniczone lub też niemożliwe.

Przestarzała aparatura – sprzęt laboratoryjny może nie być tak skuteczny w wykonywaniu badań, przez co wyniki odczytów, a co za tym idzie także konkretne diagnozy mogą okazać się niewłaściwe. 

O czym warto pamiętać, udając się na badania i na co warto zwracać uwagę?

W wielu miejscach na mapie Polski w szpitalach czy też w ośrodkach medycznych znajdziemy starą aparaturę, znacznie nadszarpniętą zębem czasu, co pacjentów nie napawa optymizmem, a wręcz przeciwnie, gdyż własne zdrowie ma się tylko jedno, dlatego każdy stara się dbać o nie, wierząc, że kiedy będzie mu coś dolegało i uda się do lekarza, to służba zdrowia skutecznie wykona szereg badań, dzięki czemu będzie można precyzyjnie określić rodzaj schorzenia, na jakie się cierpi. 

Jednak jest to dosyć problematyczne obecnie, gdyż nowoczesne sprzęty medyczne są bardzo drogie, a z funduszu zdrowia dosyć rzadko zakupuje się stosowną aparaturę laboratoryjną. Taki sprzęt może znacząco wpłynąć na jakość badań oraz na ich wyniki, które mogą przyczynić się do uratowania ludzkiego życia. Dlatego też tak ważnym jest, by móc korzystać z wysokiej jakości sprzętów.

Artykuł powstał we współpracy z Metrohm.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *