Artykuł zaktualizowany 21 lipca 2023
Współdziałanie w zakresie prac na magazynie to niezwykle wymagająca czynność, za którą odpowiadają głównie specjaliści z tej dziedziny. Koordynacja wszystkich procesów odbywających się zarówno na hali składowania, jak i w miejscach sporządzania dokumentacji, jest bez zastosowania odpowiednich narzędzi praktycznie niemożliwa. Małe znaczenie ma, z jakich rozmiarów magazynem mamy do czynienia – pomoc oprogramowania IT zawsze okaże się niezbędna dla zwiększenia efektywności wykonywanych obowiązków.
Szereg firm oferuje wdrożenie odpowiednich systemów sprzyjających pracy składowania towaru oraz dopasowanych idealnie do struktury przedsiębiorstwa klienta. Jedną z takich działalności jest właśnie Quantum Qguar – dysponująca szeroko rozbudowanym oprogramowaniem, stworzonym na potrzeby logistyki i produkcji.
Program WMS – podstawa każdego magazynu
Mniejsze przedsiębiorstwa mają szanse poradzenia sobie ze swoimi magazynami bez udziału specjalistycznego oprogramowania. Bałagan, jaki panuje niekiedy wśród pracowników nie pozwala im na wzrost efektywności pracy. Można powiedzieć, że taka firma wtedy prosperuje, ale z punktu widzenia pragnącego jej rozwoju przedsiębiorcy – stoi w miejscu.
Oprogramowanie WMS (z ang. Warehouse Management System) to swego rodzaju narzędzie stworzone przez informatyków i pozwalające na sprawne zarządzanie całym magazynem. Dokładniej mówiąc, system ten odpowiada za sam towar, począwszy od jego przyjazdu na magazyn, aż po proces wysyłki do odbiorcy.
Jak działa system WMS?
Prawidłowo prowadzona logistyka magazynowania polega na sprawnym przyjmowaniu ładunków, znajdowania dla nich odpowiedniego miejsca na regale oraz w razie nagłej konieczności, szybkiej lokalizacji i sprawnego przekazania do doręczenia. Nic więc dziwnego, że pomoc systemu z firmy Quantum Qguar jest więc w tej kwestii niezbędna. Tylko poprzez sprawną komunikację systemową, każdy specjalista w jednym czasie otrzymuje informację dotyczącą zakresu swoich obowiązków i postępuje zgodnie z wytycznymi. W zależności od pełnionej przez pracownika funkcji, udzielany jest dostęp do poszczególnych sektorów pracy na hali składowania. Dzięki temu, specjalista odpowiedzialny za znalezienie towaru na regale, ma dostęp do jego dokładnej lokalizacji, a niekoniecznie musi interesować go jakakolwiek dokumentacja.
Każdy towar ma przypisany odpowiedni kod kreskowy bądź identyfikator RFID. W ten sposób informacja o jego stanie jest widoczna od pojawienia się na magazynie, aż po jego opuszczenie. Dodatkowo, usprawnienie procesu logistyki magazynowania odbywa się także w sferze biurowej – jakakolwiek dokumentacja sporządzana jest automatycznie, a komunikowanie się między działami przebiega sprawnie i bezproblemowo.
Korzyści z wdrożenia WMS
Samo wdrożenie systemu WMS może w niedługim czasie znacząco wpłynąć na redukcję kosztów związanych ze skróceniem czasu wszystkich operacji magazynowych. Dodatkowo, przedsiębiorca ma pewność co do prawdziwości jego stanu magazynowego w systemie, a jakakolwiek pomyłka spowodowana błędem ludzkim jest od razu dostrzegana. Poprzez stosowanie dokumentacji elektronicznej, jej dotarcie do odbiorcy jest zawsze gwarantowane, a tym samym mamy do czynienia z redukcją nośników papierowych.