dysk

Dlaczego dysk jest ważny dla gracza?

Artykuł zaktualizowany 12 maja 2022


Składając komputer, zastanawiamy się nad wyborem płyty głównej, procesora, karty graficznej, RAMu, a dysk traktujemy jako niezbędny dodatek, który kupimy z reszty pieniędzy, które zostaną nam po zakupie wcześniej wymienionych części. W rzeczywistości to właśnie dysk, szczególnie jeśli chodzi o komputer przeznaczony dla gracza, jest ważnym elementem, który może w znacznym stopniu usprawnić rozgrywkę i działanie komputera.


W jaki sposób dysk wpływa na rozgrywkę?

Zdecydowanie lepiej jest mieć w swoim komputerze wysokiej jakości kartę graficzną, procesor i nieco słabszy dysk, niż odwrotnie. Jednakże w perfekcyjnie działającej maszynie, która spełniałaby nasze największe oczekiwania, przydałby się sprawny dysk, który, mimo wszystko, jest istotnym elementem zestawu z racji tego, że to właśnie z dysku ładujemy gry, zapisujemy save’y i wznawiamy z nich gry od momentu, w którym skończyliśmy rozgrywkę. W zależności od typu dysku możemy przyśpieszyć wszystkie procesy związanie z uruchamianiem i działaniem naszych ulubionych tytułów nawet do 50%. Wyróżniamy dwa typy dysków, na których powinniśmy się skupić.

Są to dyski SSD i HDD. Różnią się od siebie wydajnością i szybkością działania, a dla graczy nie ma nic gorszego, niż rozgrywka pozbawiona płynności i długie minuty spędzone w oczekiwaniu na moment, w którym gra w pełni się uruchomi.

Jaki dysk dla gracza? SSD czy HDD?

W komputerze zbudowanym z myślą o graczu dysk twardy SSD lub dyski w konfiguracji SSD + HDD bardzo się opłacają i teraz są to najczęściej wybierane opcje jeśli chodzi o dobór komponentów w komputerze. Można powiedzieć, że HDD, to już przeżytek, nadający się do przechowywania danych osobistych użytkownika. Dysk twardy SSD jest o wiele bardziej wydajny, co w efekcie daje lepszy komfort pracy. Wartym zaznaczenia jest fakt, że SSD nie wpływa na znaczące zwiększenie się ilości FPS, a zmniejsza czas ładowania poszczególnych etapów gry. FPSy zależne są głównie od procesorów i kart graficznych.

Dyski SSD https://www.gram.pl/artykul/jaki-dysk-do-gier-ssd-hdd-czy-m2-ktory-wybrac mają udowodnioną przewagę nad dyskami HDD, biorąc pod uwagę ich żywotność. W badaniach prowadzonych przez popularną firmę informatyczną udowodniono, że urządzenia SSD przez cały cykl swojego życia zanotowały awaryjność na poziomie 0,65%, natomiast w przypadku dysków HDD wynosiło to aż 6,04%.

Jak zwiększyć wydajność dysku twardego w swoim komputerze?

W przypadku konfiguracji hybrydowej (SSD + HDD) miejsce na dysku SSD powinniśmy zagospodarować na system, pliki systemowe, na których sprawnym działaniu zależy nam najbardziej, natomiast na drugim dysku HDD powinniśmy przechowywać dane osobiste, które nie wymagają sprawnego wczytywania. Najczęściej wybieraną opcją jest dysk SSD o pojemności znacznie mniejszej, niż ten HDD. Podłączając dysk 500 GB w komputerze, nigdy nie zobaczymy 100% z tej pojemności. Jest to spowodowane tym, że została na nim fabrycznie zarezerwowana przestrzeń na różne procesy, które przy przepełnionym dysku mogłyby się nie udać. Mimo to dodatkowo warto zachować ok. 10% wolnego miejsca na SSD, co może przełożyć się na poprawę żywotności dysku poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na ciągłe zapisy i odczyty mniejszych partii przy segregacji.

Dodaj komentarz