Artykuł zaktualizowany 18 maja 2023
W wielu systemach automatycznych, zwłaszcza w przemyśle, miejsce typowych siłowników elektrycznych, na przykład elektrozaworów, zajmują urządzenia działające na sprężone powietrze. Tego typu sprzęt zamienia energię sprężonego powietrza na energię kinetyczną, czyli ruch tłoka. To rozwiązanie niezwykle wydajne, bezpieczne, czyste, bezobsługowe i tanie.
Szybkość działania
Do największych atutów działania siłowników pneumatycznych zalicza się szybkość i dużą precyzję pracy. To sprzęt niezwykle wydajny, zdolny do automatyzacji szeregu procesów technologicznych, powszechnie stosowany w liniach odpowiadających za segregowanie i pakowanie produktów. Siłownik pneumatyczny, zwłaszcza siłownik dwustronnego działania, wysuwa tłok z dużą siłą i precyzją, i błyskawicznie cofa go do pozycji wyjściowej.
Bezpieczeństwo pracy
Ze względu na brak ryzyka wycieków, siłowniki pneumatyczne są bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych siłowników hydraulicznych. Tego typu sprzętu używa się m.in. w procesach związanych z produkcją żywności, a także w branży kosmetycznej i farmaceutycznej. Siłowniki pneumatyczne są również sprzętem charakteryzującym się niską awaryjnością, co przekłada się na większe bezpieczeństwo działania wyposażonych w nie linii produkcyjnych.
Czystość
Brak wycieków, konieczności smarowania i rodzaj stosowanego nośnika energii, którym jest sprężone powietrze, sprawia, że siłowniki pneumatyczne są sprzętem bardzo czystym. Na stronie https://www.martechpneumatyka.pl/silowniki-pneumatyczne znaleźć można wiele rodzajów tego typu urządzeń i co warte podkreślenia, wszystkie są sprzętem, który nie wytwarza zanieczyszczeń, gwarantując możliwość utrzymania wysokiego poziomu higieny w miejscu stosowania.
Bezobsługowy charakter
W odróżnieniu od siłowników hydraulicznych i mechanicznych napędzanych silnikami elektrycznymi, siłowniki pneumatyczne są sprzętem niemal bezobsługowym. Urządzenia tego typu nie wymagają smarowania, a zastosowany nośnik energii (sprężone powietrze) nie jest źródłem niebezpiecznych wycieków. Takie urządzenie wystarczy podłączyć do instalacji ze sprężonym powietrzem i odpowiednio zaprogramować, podpinając pod zawór pneumatyczny i sterownik zarządzający jego pracą.
Niska cena
Niewątpliwą zaletą siłowników pneumatycznych jest niska cena zakupu i bardzo niski koszt eksploatacji. To sprzęt bezobsługowy, który do działania wymaga jedynie sprężonego powietrza. Siłownika nie trzeba podłączać do instalacji elektrycznej i przesadnie dbać o jego konserwację, z czym jest zawsze spory problem w przypadku siłowników hydraulicznych.