Wakacje w Bułgarii – jak zaplanować i zorganizować wyjazd?

Republika Bułgarii dzięki wyjątkowemu zagospodarowaniu turystycznemu corocznie przyciąga coraz większe grupy turystów skuszonych piękną pogodą, chęcią wypoczynku oraz zwiedzania i rozrywki. Państwo położone na Bałkanach cechuje się wyjątkowymi walorami turystycznymi, dzięki czemu stanowi idealną destynację dla zorganizowanych grup oraz indywidualnych podróżników. W jaki sposób zorganizować wyjazd do Bułgarii bez pomocy biura podróży? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu! 

O czym należy pamiętać organizując wczasy w Bułgarii?

Udane wczasy to spokojne wczasy! Niezapomniane wakacje powinny być przyjemne i pełne wrażeń – zwłaszcza tych pozytywnych. Decydując się na wakacje w Bułgarii należy zadbać o niezbędne dokumenty, na podstawie których możliwe będzie przekroczenie granicy kraju. Bułgaria jest krajem członkowskim Unii Europejskiej od 2007 roku, zatem celem wjazdu na terytorium kraju należy posiadać ważny dowód osobisty. Warto również zadbać o ważną kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego, która w przypadku potrzeby leczenia lub hospitalizacji zapewni turystom odpowiednią opiekę medyczną. Dla bardziej aktywnych podróżników przydatne może okazać się również dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne np. w przypadku sportów ekstremalnych.

Środki transportu do Bułgarii

Najwygodniejszym środkiem transportu z Polski do Bułgarii jest samolot. Najczęściej przeloty oferowane są przez linie lotnicze takie jak LOT, Wizz Air czy Rynair. Cena za bilet lotniczy w jedną stronę zależna jest od przewoźnika oraz oferowanej przez niego taryfy. Najniższy koszt biletu lotniczego wynosi około 350 złotych. Należy pamiętać, że cena wzrasta wraz z dodatkowymi udogodnieniami takimi jak: bagaż rejestrowany, rodzaj siedzenia czy klasa lotu.

Alternatywnym środkiem transportu wybieranym w szczególności przez zwolenników motoryzacji jest samochód. W tym przypadku cena transportu jest ściśle uzależniona od rodzaju oraz ceny paliwa, a także odległości jaką należy pokonać. Niewątpliwie może być to wygodniejsza forma dla niezależnych turystów ceniących sobie swobodę wyboru oraz nieograniczoną mobilność.

Wczasy w Bułgarii z wyżywieniem własnym

Sklepy, bazary, restauracje – trzy główne miejsca w których można zaopatrzyć się w wyjątkową żywność podczas wakacji w Bułgarii. Ceny produktów spożywczych oferowanych przez sklepy lokalne oraz sieciowe są bardzo zbliżone do polskich cen. Ogromnym atutem Bułgarii jest możliwość niezwykle taniego zakupu przepysznych, słodkich owoców oraz świeżych, pachnących warzyw.

Korzystając z uroków Bałkanów warto spróbować lokalnej kuchni. Restauracje i bary można spotkać dosłownie na każdym kroku w miejscowościach turystycznych. Natomiast w niewielkich miasteczkach prawdziwe specjały znajdziemy w lokalnych tawernach. Turyści w szczególności uwielbiają Bułgarię za różnorodność kulinariów w umiarkowanym zakresie cen. Co prawda posiłek w restauracji pięciogwiazdkowego hotelu będzie wiązać się z wyższym kosztem niż zamówienie w miejscowej restauracji czy tawernie. Jednak orientacyjna cena za pełen posiłek wynosi około 25 zł do 30 zł.

Hotele w Bułgarii – wysoki standard w niskiej cenie

O ile nie interesuje nas rozkoszowanie się gwieździstym niebem podczas campingu, nocleg w Bułgarii należy zaplanować z wyprzedzeniem. Baza noclegowa kraju obfituje w różnego rodzaju obiekty noclegowe po prywatne kwatery, pensjonaty i hotele. Turyści w dzisiejszych czasach stali się bardziej wymagający, a przeciętnemu gościowi hotelowemu nie wystarczy wyłącznie słoneczna pogoda oraz atrakcyjne położenie niedaleko plaży. Nie jest to bez znaczenia dla lokalnych hoteli, które chcąc przyciągnąć większe grupy turystów muszą zadbać o zapewnienie odpowiedniego standardu i wysokiej jakości usług.

Hotele w Bułgarii można bardzo łatwo zweryfikować za pomocą portali internetowych takich jak kayak, trivago czy booking. Opinie użytkowników oraz dokładne informacje o cenie noclegu pomogą w podjęciu najlepszej decyzji. Dla wstępnej kalkulacji kosztów wyjazdu należy przyjąć, że za nocleg w czterogwiazdkowym hotelu podczas sezonu turystycznego w Bułgarii zapłacimy około 250 złotych za osobę.

Wakacje w Bułgarii to idealny wybór dla każdego

Bułgaria cieszy się zainteresowaniem wśród zwolenników wypoczynku oraz plażowania. Ponadto dzięki wyjątkowo rozbudowanej infrastrukturze rozrywkowej kraj odwiedza wiele młodych turystów spragnionych wyjątkowych imprez oraz animacji. Turyści mogą tu również znaleźć wiele aqua parków oraz szeroką ofertę sportów wodnych. Ponadto podczas wakacji warto przeznaczyć kilka dni na zwiedzanie najpiękniejszych miejsc Bułgarii takich jak malownicza wioska Veliko Tarnovo, starożytne miasto Plovdiv, przepiękne formacje skalne Belogradchik czy wyjątkowy region produkcji olejku różanego Kazanlak.

Wybór Bułgarii na wczasy jest strzałem w dziesiątkę. Kraj tworzy idealne warunki dla turystów pragnących wypocząć na plaży pośród szumu fal oraz dla bardziej aktywnych podróżników głodnych wiedzy o lokalnej kulturze i tradycji. W porównaniu do innych kierunków turystycznych Bułgaria cechuje się niskimi kosztami organizacji wyjazdu. Szeroko rozbudowana infrastruktura turystyczna pomaga dostosować miejsce wypoczynku oraz wybór atrakcji do indywidualnych preferencji wczasowiczów. Bez wątpienia jest to piękny kraj z wyjątkowym potencjałem, który pozwoli na zdobycie wielu ciekawych doświadczeń!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *