Sharm,El,Sheikh,,Egypt,-,March,18,,2020:,Tourists,Riding

Wakacje w Egipcie – najlepsze kierunki na idealne wczasy

Egipt to państwo w którym turystyka skupia się zarówno na bogactwie faraońskich skarbów, jak i na długich, piaszczystych brzegach Morza Czerwonego. Oprócz piaszczystych plaż, piramid, grobowców i świątyń wzdłuż Nilu, znajdziesz tu także piękne miasta takie jak: Kair i Aleksandria, w których pełno jest zabytków kultury. Warto zwiedzić pustynne krajobrazy zarówno Synaju, jak i Pustyni Zachodniej.

Niezależnie od tego, czy podczas wakacji w Egipcie chcesz wyłącznie nurkować w rafach koralowych Morza Czerwonego, odpoczywać na plaży czy zwiedzać to kraj ten ma wiele do zaoferowania. Aby pomóc Ci w wyborze najlepszej destynacji na urlop w tym pięknym kraju przygotowaliśmy zestawienie najlepszych kierunków na wczasy w Egipcie. 

Najlepsze kierunki na wakacje w Egipcie

Sharm El Sheikh

Sharm El Sheikh to miasto położone na Półwyspie Synaj, na wybrzeżu Morza Czerwonego. Na początku lat 80-tych była to maleńka wioska rybacka. Obecnie to bardzo popularny kurort z portem i egipską bazą marynarki wojennej. Popularność Sharm El Sheikh wynika przede wszystkim z jego przyjemnego, gorącego przez cały rok klimatu i pięknych, naturalnych plaż. Spokojne, krystalicznie czyste wody i różnorodne życie morskie sprawiają, że miasto jest rajem dla nurków i miłośników snorkelingu. W kurorcie tym znajdują się także jedne z najlepszych hoteli w Egipcie. Najbardziej ożywioną częścią miasta jest Naama Bay, gdzie znajduje się wiele międzynarodowych kurortów i światowej sławy restauracji. W tej okolicy toczy się większość nocnego życia miasta.

Kair

Stolica Egiptu jest jednym z największych na świecie. W mieście znajduje się wiele meczetów i innymi zabytków pochodzących z czasów, gdy Kair był centrum imperiów Arabsko- Muzułmańskich. Wielu turystów traktuje Kair wyłącznie jako bazę noclegową, aby zwiedzić piramidy w Gizie (które leżą na obrzeżach Kairu) oraz zobaczyć faraońskie skarby w Luksorze. Jednak Kair zasługuje na znacznie większą uwagę. Jego nowoczesna architektura nieco kontrastuje z ponad 4000-letnimi zabytkami. Tworzy to niesamowity krajobraz. Najbardziej znane zabytki Kairu to piramidy w Gizie i Sfinks. Warto odwiedzić również Muzeum Egipskie, Nekropolię Sakkara, Memphis oraz Cytadelę Saladyna (nazywaną także Kairską).

Asuan

Asuan (Aswan) leży w południowym Egipcie, na wschodnim wybrzeżu Nilu. Miasto miało strategiczne znaczenie w całej historii kraju. Oprócz fascynującej historii warto odwiedzić Asuan ponieważ jest to ruchliwe centrum handlowe i turystyczne. W miejscowości znajdują się słynne tamy, które miały znaczący wpływ na rozwój gospodarczy i kulturalny Egiptu. W Asuanie znajdują się również starożytne kamieniołomy, z których powstały piramidy, posągi i inne pomniki. Jedną z największych atrakcji miasta jest zobaczenie Niedokończonego Obelisku, wciąż częściowo przymocowanego do skały, w której był rzeźbiony 3500 lat temu. W pobliżu, na Cmentarzu Fatymidów znajdują się ruiny kilku kopułowych grobowców z IX wieku wykonanych z cegieł błotnych.

Jeśli planujesz spędzić więcej czasu w Asuanie, warto zobaczyć muzea oraz Gharb Soheil – lepiej znane jako Wioska Nubijska, które położone jest niedaleko Asuanu.

Luksor

Nazwa Luksor oznacza dosłownie miasto pałaców. Obecnie to jedno z najpopularniejszych miast turystycznych w Egipcie. Zaczął on zyskiwać na znaczeniu około 3000 roku p.n.e. Ostatecznie stał się polityczną, wojskową i religijną stolicą starożytnego Egiptu na okres ponad 1500 lat. W Luksorze znajduje się wiele zabytków architektonicznych kraju i jest to ważny ośrodek turystyczny. W 1979 roku Luksor wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego największymi atrakcjami są m.in.: 3400-letnia Świątynia Luksoru i kompleks świątynny Karnak, nekropolie Doliny Królów i Doliny Królowych oraz masywne kamienne posągi znane jako Kolosy Menmona.

Aleksandria

Położona na północy Aleksandria jest głównym miastem portowym Egiptu i jednym z najważniejszych portów nad Morzem Śródziemnym. Miasto słynie także z latarni morskiej na Pharos. Latarnia zbudowana została w III wieku p.n.e. i uważana jest za jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Budowla kilkakrotnie została uszkodzona na skutek licznych trzęsień ziemi. Ruiny w 1477 roku zostały wykorzystane do budowy fortu. Obecnie na fundamentach latarni powstało Muzeum Morskie.

W pobliżu znajduje się XV-wieczna forteca obronna – Cytadela Qaitbay. Nazwa pochodzi od budowniczego – sułtana Al-Ashraf Sayf al-Din Qa’it Bay. Cytadela została odrestaurowana i można w murach dostrzec starożytny granit pochodzący z latarni Pharos.

Hurghada

Podobnie jak Sharm El Sheikh, Hurghada jeszcze kilkadziesiąt lat temu była maleńką wioską rybacką. W latach 80. nastąpił boom turystyczny w Egipcie. Szybko powstawały tu kurorty wakacyjne i liczne udogodnienia dla turystów. Wybudowano także międzynarodowe lotnisko, dzięki czemu Hurghada stała się popularnym miejscem wypoczynku na plaży. Główną atrakcją turystyczną Hurghady są jej piękne piaszczyste plaże i turkusowe, krystaliczne czyste morze. Miłośnicy sportów wodnych mają wiele możliwości nurkowania i uprawiania snorkelingu wśród tętniącego życiem życia morskiego. Pustynne otoczenie miasta oferuje doskonałe warunki do uprawiania sand surfingu, pustynnych safari, przejażdżek na wielbłądach i posiłków po zachodzie słońca w spokojnych oazach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *