granica

Winiety – w jakich krajach obowiązują?

Artykuł zaktualizowany 23 stycznia 2023

Winiety stanowią dowód wniesienia opłaty drogowej w niektórych krajach europejskich. Gdzie dokładnie? W jakich krajach obowiązują winiety? Tego dowiesz się z treści poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Winiety w Czechach

Czechy to kraj, z którym sąsiaduje Polska, a tak bliska odległość sprawia, że wielu z nas chętnie tutaj podróżuje. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy tylko na weekend, czy też myślimy o kilkudniowym pobycie u naszych sąsiadów, to zawsze musimy pamiętać o wykupieniu winiety. Jeśli o tym zapomnijmy lub po prostu zlekceważymy obowiązek nakładany na kierowców, to musimy spodziewać się wysokich mandatów, a tego na pewno byśmy nie chcieli.

Dlatego, jeśli mamy w planach podróż, to sprawdźmy: winieta Czechy – informacje jakie znajdziemy na stronie autostrady.com.pl dużo na wyjaśnią. Na pewno dowiemy się, że w tym kraju dostępne są winiety w trzech wariantach czasowych. I tak winiety możemy wykupić na 10 dni, miesiąc lub rok. Najkrótszy czas, na jaki można wykupić winietę to 10 dni i ten fakt nie ucieszy osób, które planują tylko przejazd przez Czechy. Jednak podróż do Chorwacji na 8 lub 9 dni sprawia, że zdążymy wrócić do kraju i nie będziemy musieli wykupywać kolejnej winiety.

Warto w tym miejscu zauważyć, że winiety w Czechach są obowiązkowe jednakowo dla samochodów osobowych, jak i dla ciężarowych, których dopuszczalna masa całkowita wynosi 3,5 tony. Jedyny wyjątek od reguły stanowią przyczepy i motocykle, ponieważ dla nich nie jest wymagana winieta.

Dodatkowo z opłat zwolnieni są właściciele samochodów elektrycznych, czy tych, które są napędzane wodorem i niektórych hybryd. Niższych kosztów mogą też spodziewać się osoby, których auta zasilane są gazem ziemnym lub biometanem i w takich przypadkach koszt winiety jest o połowę tańszy.

Winiety na Węgrzech

Winiety obowiązują również na Węgrzech, więc jeśli mamy w planach podróż do tego kraju, to także powinniśmy liczyć się z dodatkowymi opłatami. Pocieszający jest fakt, że na Węgrzech oprócz rocznych winiet, można kupić także krótkookresowe. I tak do wyboru mamy winiety 10-dniowe, 30-dniowe, roczne krajowe oraz roczne regionalne. Warto także wspomnieć, że winiety na Węgrzech zróżnicowane są pod względem rodzaju posiadanego pojazdu. Dlatego, zanim postanowimy wykupić coś dla siebie, to lepiej sprawdzić, jaka kategoria nas obowiązuje.

Winiety w Szwajcarii

W Szwajcarii także obowiązują winiety, ale od innych krajów europejskich odróżnia ją to, że tutaj opłaty naliczane są za rok. Nie ma zatem znaczenia, czy wyjeżdżamy do Szwajcarii na kilka dni, czy kilka tygodni, bo jak dowiemy się z https://autostrady.com.pl/winiety/, zawsze trzeba będzie wykupić roczną winietę. Co ważne, winiety wymagane są wszystkich pojazdów silnikowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Oznacza to, że nie tylko samochody ciężarowe i ciężarówki do 3,5 t muszą wykupić winietę, ale również motocykliści, a jeśli podróżujemy z przyczepką, to dla niej też trzeba wykupić winietę.

Winiety na Słowenii

Na tym jednak nie koniec, ponieważ winiety obowiązują również na Słowenii. W tym przypadku możemy wykupić winietę pod względem rodzaju pojazdu oraz okresu ważności. Do wyboru mamy winiety tygodniowe, półroczne oraz roczne. Do ich wykupienia zobowiązani są właściciele motocykli, samochodów osobowych oraz ciężarowych do 3,5 t.

Gdzie jeszcze obowiązują winiety?

Na pewno posiadanie winiet będzie obowiązkowe też na Słowacji, czy w Rumunii. Dodatkowych opłat należy spodziewać się także na Litwie, w Holandii, Bułgarii, czy w Austrii, więc przed wyjazdem do któregoś ze wspomnianych krajów lepiej sprawdzić, jakich opłat musimy się spodziewać i dopełnić formalności związanych z wykupieniem winiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *