miasto piza

Piza – co można w niej zobaczyć?

Artykuł zaktualizowany 31 sierpnia 2019


Toskania to najbardziej znana kraina we Włoszech, która łączy w sobie wszystkie cechy italijskiego dolce vita. Znajdziemy tutaj przepiękne i jedyne w swoim rodzaju krajobrazy, znakomitą kuchnię, średniowieczne i klimatyczne miasteczka oraz dziewicze i dzikie plaże toskańskiego wybrzeża.

Piza to najbardziej znane historyczne miasto Toskanii. Co roku odwiedza je miliony turystów z całego świata. Sama nazwa Piza pochodzi od greckiego słowa „Podmokły grunt”. Dzięki właśnie podmokłym gruntom Piza zawdzięcza tak słynny na cały świat obiekt architektoniczny, jakim jest Krzywa Wieża w Pizie. Co prawda nie tylko ten zabytek stoi na niestabilnym podłożu i w związku z tym ma tendencję do pochylania się, ale akurat wieża robi furorę.


Krzywa Wieża przyciąga uwagę

Must visit of Piza, czyli krzywa Wieża przyciąga uwagę i jest doskonałym obiektem do fotografowania. To dogodne miejsce na zrobienie wspólnego selfi z chłopakiem, mężem czy przyjaciółmi. No bo kto by nie chciał pamiątki w pozie podpierającej jej krzywiznę. No cóż, każdego intryguje Krzywa Wieża w Pizie.

Sam obiekt posiada dość płytkie fundamenty (ok. 3 m) i z tego też względu cała konstrukcja zaczęła się pochylać. Wojna przerwała jej budowę, stąd niedokończony pochylony obiekt stoi po dzisiaj. W 1964 roku zabezpieczono konstrukcję przed zawaleniem, które niestety groziło wieży ze względu na grząski grunt, który powodował, że obiekt pomimo wszystko dalej się obsuwał. Dzięki temu kąt nachylenia jest zachowany i tak sławny zabytek, jakim jest Krzywa Wieża w Pizie, będzie mógł cieszyć oko następnych pokoleń. Bilety na wieżą kosztują ok. 18 euro od osoby.


Babtysterium

To dość ciekawy obiekt architektoniczny obok samej wieży. Budowa tego budynku trwała bardzo długo i inspirowana była kopułą na skale Jerozolimy. Sam budynek odzwierciedla ponad 200 lat italijskiej stylizacji architektonicznej. Można tu znaleźć wpływy różnych epok w dekoracjach, rzeźbach oraz samych wykończeniach. Ta budowla przyciąga turystów swoją wielkością i indywidualnością, która ciekawi i intryguje. Samo obejście jej dookoła zajmuje dużo czasu, a przy okazji jest co oglądać z każdej strony.

Konstrukcja podparta jest w środku na 8 kolumnach i 4 filarach. Sam sala charakteryzuje się doskonałą akustyką. Podczas zwiedzania Babtysterium możemy się o tym przekonać, ponieważ co 30 minut jeden z pracowników demonstruje możliwości sali. Aż ciarki przechodzą, kiedy słyszy się dźwięk tak czysty, a zarazem rozchodzący się jakby z każdego miejsca tego budynku. Wejście do Sali Babtysterium i zaznanie tej niesamowitej rozkoszy muzycznej kosztuje 5 euro.


Katedra

Obiekt ten stanowi łącznik porozumienia pomiędzy nim a Babtysterium. Katedra jest dziełem sztuki, które łączy w sobie wpływy bizantyjskie, romańskie, a także mauretańskie. Kiedyś, kiedy Piza była jednym z największych portów śródziemnomorskich, wszystkie łupy z tego akwenu trafiały właśnie do tego miasta. Wtedy to katedra budziła wielki podziw wszystkich odwiedzających to wielkie historyczne miasto. Zbudowana na kamieniach z panteonów Rzymskiego Imperium, stanowi niewątpliwie niezwykły obiekt zabytkowy, który otwiera swoje podwoje przed przyjezdnymi i turystami już od ponad tysiąca lat. Wstęp do katedry jest bezpłatny.

Cały historyczny kompleks architektoniczny, zwany Placem Cudów nabiera innego klimatu po zachodzie słońca. Budowle otoczone tylko blaskiem reflektorów zdają się brać ostatnie tchnienie po całym zgiełku i tłumie odwiedzających. Rozlega się totalny błogi spokój i cisza. Masz wrażenie, że istniejesz tylko Ty i wieża lub Ty i Babtysterium.


 

One thought on “Piza – co można w niej zobaczyć?

Dodaj komentarz