mężczyzna z plecakiem na lotnisku

Loty po Polsce – czy warto skorzystać z tej opcji podróżowania?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


W Polsce w lotnictwie cywilnym funkcjonuje kilkanaście lotnisk. Każdego roku loty krajowe zyskują na popularności i coraz więcej pasażerów wybiera właśnie ten sposób podróżowania. Ma to wiele zalet w stosunku do przemieszczania się np. pociągiem lub autobusem. Loty po Polsce odbywają się między największymi miastami w kraju, a siatka i częstotliwość połączeń pozwala na wybranie optymalnej godziny przybycia do celu.


Popularne loty po Polsce

Siatka połączeń krajowych w ostatnich latach została dość istotnie rozbudowana. Najwięcej lotów na terenie Polski obsługują PLL LOT. Dla przykładu warto podać, że z lotniska Chopina w Warszawie można dostać się do niemal wszystkich krajowych portów lotniczych. W ten sposób z Warszawy polecisz do:

 • Krakowa,
 • Gdańska,
 • Wrocławia,
 • Katowic,
 • Poznania,
 • Rzeszowa,
 • Szczecina,
 • Bydgoszczy,
 • Lublina,
 • Olsztyna,
 • Zielonej Góry

Oprócz tego połączenia krajowe realizują też tanie linie lotnicze Ryanair. Posiadają one w swojej siatce m.in. loty z Gdańska do Krakowa i Wrocławia.
Najpopularniejszą trasą krajową jest wspomniane połączenie lotnicze Warszawy z Krakowem. W 2018 roku zrealizowanych na tej trasie zostało niemal 5 500 połączeń. Na drugim miejscu znajduje się natomiast połączenie z Warszawy do Wrocławia (4 350 lotów). W poniższej tabeli przedstawiono dokładne liczby zrealizowanych połączeń na 5 najpopularniejszych trasach krajowych.

Ilość lotów z lotniska Chopina w Warszawie w 2018

 1. John Paul II International Airport Kraków–Balice –5 487
 2. Wrocław–Copernicus Airport – 4 350
 3. Gdańsk Lech Wałęsa Airport – 4 166
 4. Rzeszów–Jasionka Airport – 3 235
 5. Poznań-Ławica Airport – 3 111

Co wybrać – samolot czy inny środek transportu?

Główne argumenty używane w dyskusji dotyczącej wyboru środka transportu przy podróżowaniu po Polsce to oczywiście czas i koszty. Zwykle priorytetem jest, aby jak najszybciej dotrzeć do celu przy możliwie najniższej cenie przewozu. Przeloty lotnicze kojarzą się zazwyczaj z wysokimi cenami biletów, co jednak nie zawsze ma miejsce.  W przypadku połączeń lotniczych ze stolicy najtańsze bilety przewoźnika PLL LOT w jedną stronę mogą kosztować około 120-150 zł. Jeszcze mniej zapłacisz korzystając z usług taniego przewoźnika – nabywając bilet w promocji lub z odpowiednim wyprzedzeniem, kwota jego zakupu będzie niższa niż 50 zł. Ceny połączeń kolejowych na tych samych trasach zwykle prezentują się podobnie, a czasami są nawet wyższe. O wiele droższa z pewnością będzie podróż samochodem.
Wpływ na decyzję dotyczącą wyboru środka komunikacji ma też czas podróży. W przypadku niemal wszystkich połączeń na terenie kraju czas lotu wynosi około godziny. Na najdłuższych trasach, np. ze Szczecina do Krakowa, nie przekracza natomiast 90 minut. Czas przejazdu innymi środkami komunikacji jest o wiele dłuższy. Trasę z Warszawy do Krakowa pociągiem można pokonać w ponad 2 godziny, a samochodem w około 4 godziny. Z Warszawy do Szczecina pociągiem dotrzeć można w co najmniej 6 godzin, samochodem natomiast około 5,5 godziny.


Ilość lotów po Polsce

Liczba lotów krajowych nie jest stała i może podlegać różnorodnym wahaniom. Szczególnie w przypadku tańszych przewoźników. Ich ilość zależy np. od sezonu, czasem też niektóre połączenia są zamykane lub otwierane, co wynika m.in. z bieżącego zapotrzebowania. Zależnie od popularności i liczby pasażerów, loty odbywają się kilka razy w tygodniu (np. 3 razy w tygodniu na trasie Kraków – Gdańsk liniami Ryanair) lub nawet 5 razy dziennie na trasie Warszawa – Kraków liniami PLL LOT. Warto przeglądać na bieżąco dostępne połączenia w Polsce, gdyż ich liczba i częstotliwość lotów dość często ulegają zmianie.


Opóźnienia na krajowych lotniskach

Opóźnienia lotów wystepują niemal na wszystkich lotniskach, warto jednak zauważyć, że krajowe porty lotnicze nie wypadają w zestawieniach najgorzej. Taką tezę można oprzeć o GIVT Index (czyli wskaźnik poziomu zakłóceń ruchu lotniczego), który opracowany jest na podstawie dostępnych danych zewnętrznych i wewnętrznych, jako udział odwołanych i opóźnionych lotów o ponad 3 godziny. W przypadku lotnisk krajowych wyniósł on w 2018 roku 16,5 (w 2017 zaledwie 10,3), to jest niższy niż na terenie całej Unii Europejskiej, gdzie w 2018 roku osiągnął wartość 17,4 (11,4 rok wcześniej).
Pod względem opóźnionych lotów w 2018 roku najlepiej w Polsce prezentują się porty lotnicze w Zielonej Górze, Szczytnie, Szczecinie i Gdańsku. Należy jednak pamiętać, że pierwsze dwa z wymienionych to niewielkie lotniska regionalne, gdzie odbywa się mało lotów. Statystycznie największy odsetek opóźnień odnotowano natomiast na lotnisku w Łodzi.

tabelka opóźnionych lotów 2018

Pamiętaj, że w przypadku opóźnionego lotu krajowego może Ci przysługiwać odszkodowanie w kwocie 250 €. W prawach pasażera możesz sprawdzić, jakie okoliczności uprawniają przewoźnika do odmowy rekompensaty, a także w jaki sposób złożyć odpowiednie dokumenty. Wszystkie niezbędne informacje, a także pomoc w dochodzeniu swoich praw i uzyskaniu odszkodowania, znajdziesz również na stronie GIVT.


 

Dodaj komentarz