Spis treści
Artykuł zaktualizowany 16 listopada 2020
Warszawa przez cały rok przyciąga rzesze turystów. Niezależnie od pory roku każdy znajdzie coś dla siebie. Turystom stolica przeważnie kojarzy się z Pałacem Kultury i Nauki, sejmem oraz licznymi instytucjami rządowymi. Przed przyjazdem warto zapoznać się z przewodnikami, żeby żadne warte zobaczenia miejsce Cię nie ominęło. Co warto zobaczyć w pierwszej kolejności?
Łazienki Królewskie
Zespół pałacowo-ogrodowy założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Oaza zieleni i spokoju wśród w pędzącej i gwarnej Warszawie. Przemierzając wyjątkowo malownicze ogrody Łazienek, co krok możemy natknąć się na ważne, historyczne miejsca, ale jeżeli nie dysponujesz dużą ilością czasu, to warto skupić się na najważniejszych, takich jak Pałac na Wyspie, Stara Pomarańczarnia czy pomnik Chopina. Jeżeli nie lubimy tłumów, to na zwiedzenie warto wybrać się w środku tygodnia. W wakacyjne weekendy w Łazienkach Królewskich Warszawiacy tłumnie szukają oderwania od miejskiej rzeczywistości.
Zamek Królewski
Zamek Królewski to jedno z tych miejsc, których nie można sobie odpuścić podczas wizyty w Warszawie. Pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu. W zamku przechowywane są insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego: Łańcuch Orderu Orła Białego, miecz ceremonialny Orderu św. Stanisława oraz berło z akwamarynu. W kaplicy znajduje się także urna z sercem Tadeusza Kościuszki.
Pałac w Wilanowie
Żeby odwiedzić barokowy pałac królewski, mieszczący się w Warszawskim Wilanowie, trzeba oddalić się trochę od centrum, ale bezsprzecznie warto umieścić to miejsce na liście atrakcji do zobaczenia. Pałac został wzniesiony w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery według projektu Augustyna Wincentego Locciego. Kompleks składający się z zabudowań pałacowych oraz ogrodu zachwycającego walorami artystycznymi i historycznymi. Na tyłach pałacu mieści się urokliwy, do niedawna nie dostępny dla turystów rezerwat przyrody Morysin.
Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela
Jeżeli interesuje Cię historia, koniecznie musisz odwiedzić to miejsce. Katedra archidiecezji warszawskiej znajdująca się na Starym Mieście. Stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu odbywały się śluby, koronacje dwóch władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja.
Pałac Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki to dość kontrowersyjne miejsce na mapie stolicy, ponieważ trzeba pamiętać, że jest „darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Niekwestionowany symbol Warszawy. Największy budynek w Polsce. Zaprojektowany przez radzieckiego architekta Lwa Rudniewa. Architektonicznie jest połączeniem socrealizmu i polskiego historyzmu. Razem ze wspornikiem antenowym, ma wysokość 237 metrów.
Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe w Warszawie to jedno z największych muzeów w Polsce. Nawet jeżeli Twoje zainteresowanie sztuką jest delikatnie mówiąc, umiarkowane, to warto odwiedzić to miejsce. W muzeum zgromadzone są bezcenne zbiory. Znajdziemy tu sztukę starożytną (egipską, grecką, rzymską), malarstwo polskie od XIII wieku, a także galerię malarstwa obcego (włoskie, francuskie, holenderskie, niemieckie i rosyjskie). Ciekawostką jest fakt, że w muzeum znajduje się kilka obrazów z prywatnej kolekcji Adolfa Hitlera, przekazanych muzeum przez władze amerykańskie w powojennych Niemczech.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego jest miejscem, które powinno być bliskie sercu każdego Polaka. Stanowi hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej Warszawę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń.