Tajemnicze-zakatki-wojewodztwa-slaskiego.jpg

Tajemnicze zakątki województwa śląskiego: miejsca, których nie znajdziesz w przewodnikach

Artykuł zaktualizowany 2 sierpnia 2024

Każdy region czy miejscowość ma swoje perełki. Nie chodzi jednak o kultowe atrakcje znane z kampanii promocyjnych, spotów i przewodników, ale zwykle ukryte przed masowym najazdem turystów miejsca, gdzie w atrakcyjnej okolicy możesz odpocząć od zgiełku. Śląsk to region bardzo urozmaicony krajobrazowo, kulturowo i przyrodniczo. Od podziemnego świata kopalń przez krainę jaskiń i skał po góry i meandry Odry z zachwycająco licznymi gatunkami ptaków. Niektóre miejsca mogą was zaskoczyć.

Województwo śląskie oferuje wiele pięknych tras do zobaczenia, gdzie możesz dotrzeć samochodem, rowerem lub pieszo. Oprócz kopalń, fabryk i zakładów przemysłu ciężkiego region obfituje w unikalne skarby przyrody oraz miejsca z historią i legendami. Już dziś możesz wybrać najciekawszą trasę i zaplanować swoją kolejną przygodę tam, gdzie mityczne miejsca i opowieści pobudzają wyobraźnię, prowokując do poszukiwań ukrytych pereł.

Opuszczone zamki i dwory

Obok pięknie odrestaurowanych pałaców i dworów szlacheckich w województwie śląskim nie brakuje miejsc zapomnianych, które szpecą pustymi oczodołami okien, dziurawymi dachami czy zarośniętymi parkami. Widok dewastacji jest szczególnie przykry, gdyż pałace budowano w okolicach wyróżniających się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi.  Z licznymi w regionie zabytkami wiążą się ciekawe mity, jak legenda o Białej Damie z Cieszyna.

Zamek w Bobolicach

Zamek Bobolice został zbudowany w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Był elementem systemu obronnego jurajskich warowni, które chroniły zachodniej granicy królestwa od strony Śląska. Po trwającej wiele lat rekonstrukcji zamek powrócił do stanu z lat swojej największej świetności, a miejscowość stała się jednym z najpopularniejszych adresów na turystycznej mapie Polski.

Dwór w Porębie

W Porębie w gminie Pszczyna znajduje się „Bażantarnia”, jedna z kilku budowli o charakterze rezydencji wzniesionych przez książąt pszczyńskich. Od końca XVIII wieku powstawały stopniowo zabudowania gospodarcze, willa zwana „Źródłem Henryka” oraz inne obiekty, wśród których przebiegały malownicze promenady.

Przyroda i ukryte skarby natury

Odwiedź kamienne kręgi w Żarkach oraz niezwykłe jaskinie i groty na Jurze. O wyjątkowości tego rejonu świadczą liczne rezerwaty przyrody i ukryte szlaki czy wzniesienia skalne. Nie brakuje ich w okolicach Olsztyna koło Częstochowy. To piękne Sokole Góry, Góry Towarne, kamieniołom w Kielnikach i jeziorko krasowe w Kusiętach. W masywie Góry Zborów mieści się Jaskinia Głęboka, która jest siedliskiem nietoperzy. Na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego leży największy w Polsce obszar lotnych piasków zwany Pustynią Błędowską.

Rezerwat przyrody Góra Żar

Góra Żar to popularny wśród turystów szczyt o wysokości 761 m n.p.m. w Beskidzie Małym, górujący stromymi, lesistymi zboczami nad Jeziorem Międzybrodzkim. Na sztucznie spłaszczonym wierzchołku góry znajduje się zbiornik wodny będący częścią kompleksu elektrowni szczytowo-pompowej. Na górę dostać się można koleją linowo-terenową. Turyści piesi wędrują na Żar z miejscowości Żarnówka Mała. Trasa prowadzi nas pasmem górskim na przełęcz Kocierską. Po drodze szczyt Kocierz z leśnym rezerwatem przyrody.

Szlak „Zielony Szlak” w Beskidzie Śląskim

Chyba najpiękniejszym szlakiem w Beskidach jest „Zielony Szlak” ze Smerekowca do Straconki. Szlak prowadzi przez Beskid Śląski i Beskid Mały. Łącząc Wisłę i Bielsko-Białą, liczy 80 km i ponad 3 km podejść, choć najkrótsze przejście między jego punktami końcowymi wynosi zaledwie 27 km. Najwyższym punktem na szlaku jest Skrzyczne (1257 m n.p.m.).

Galeria „Pod Brzozą” w Ustroniu

W Beskidzie Śląskim i Żywieckim organizowane są liczne lokalne festiwale i wydarzenia. Należą do nich Dni Kultury Beskidzkiej, doroczny festiwal folklorystyczny odbywający się latem w miejscowościach przygranicznych Polski, Czech i Słowacji. Będąc w Ustroniu warto odwiedzić punkt widokowy na Równicy oraz Galerię „Pod Brzozą”, a w Beskidzie Małym ciekawą miejscówką jest Grota Komonickiego, gdzie uprawiany jest bouldering. Na odkrycie przez koneserów czeka beskidzka kultura i sztuka poza głównym nurtem.

Festiwal Światła w Zabrzu

Wracając po górskiej wędrówce do metropolii górnośląskiej, warto zwrócić uwagę na świat sztuki ulicznej na międzynarodowym poziomie. Tymczasowa galeria sztuki i street art mieści się w kilku lokalizacjach na terenie Katowic, gdzie można zobaczyć m.in. prace znanych artystów, w tym Banksy’ego i Andy’ego Warhola. Sztuka uliczna jest od dawna integralną częścią tkanki miejskiej, a murale w Katowicach są tego wymownym przykładem. Dla turystów otwarte są kopalnia Guido w Zabrzu oraz kopalnia srebra w Tarnowskich Górach.

Jesienią i zimą teren Kąpieliska Leśnego w Zabrzu zamienia się w bajkową krainę. Działa tam Park Miliona Świateł, turystyczny hit. Rozświetlony magicznie park to uwielbiana przez najmłodszych i chętnie odwiedzana przez turystów rodzinna plenerowa wystawa świetlno-muzyczna, która stała się wizytówką miasta i całego regionu. Można tu zobaczyć m.in. największy labirynt światła na Śląsku.

Nocne spacery i punkty widokowe

Miejsca, które warto odwiedzić nocą przyciągają turystów z kraju z zagranicy. Szczęśliwcy trafią na nocne zwiedzanie ZOO w Chorzowie lub nocne zwiedzanie kopalń, szczególnie w okolicach dorocznej Industriady. Inną tego rodzaju atrakcją są nocne iluminacje w Parku Śląskim. Ogród Świateł w Chorzowie składa się z prawie pół miliona lampek, które tworzą ponad 30 instalacji świetlnych oraz wiele unikatowych atrakcji multimedialnych.

Dodaj komentarz