dwie kobiety zwiedzaja slask

10 atrakcji województwa dolnośląskiego – co warto zobaczyć?

Artykuł zaktualizowany 15 października 2020


Województwo dolnośląskie może pochwalić się wieloma, wyjątkowo ciekawymi atrakcjami turystycznymi. Piękne miasta, urocze miasteczka, zapierające dech w piersiach widoki i liczne zabytki, zamki i pałace to tylko kilka z nich. Co warto zobaczyć? Oto 10 atrakcji województwa dolnośląskiego.


10 atrakcji województwa dolnośląskiego

Dolny Śląsk to magiczne miejsce, które znajduje się w południowo-zachodniej części Polski. Ma do zaoferowania turystom piękne i ciekawe miejsca. Nie brakuje tu również wyjątkowych walorów przyrodniczych. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Co warto zobaczyć? Oto 10 atrakcji turystycznych, które musisz odwiedzić.

1. Wrocław

Nie ma wątpliwości, że obowiązkowym punktem, podczas urlopu w województwie dolnośląskim, jest Wrocław. To największe miasto, a jednocześnie stolica regionu. Miasto to połączenie bogatej historii z nowoczesnością oraz wielokulturowością. Podczas pobytu w mieście koniecznie warto zobaczyć Rynek, Halę Stulecia, a także Sky Tower.

2. Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra to największa twierdza górska w Europie. Składa się ona z 6 fortów, które są ulokowane w różnych częściach Srebrnej Góry. Co ciekawe, jej nazwa wzięła się stąd, że wydobywano tutaj srebro. Zaś ulokowanie jej na poziomie 686 metrów nad poziomem morza, przyczyniło się do budowy twierdzy, która pomogła wzmocnić obronę terenu ówczesnego Śląska. To magiczne miejsce co roku przyciąga ogromną ilość turystów. Obiekt można zwiedzić razem z przewodnikiem i poznać całą historię twierdzy.

3. Karkonosze

Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania są Karkonosze. Niezwykle urokliwe pasmo gór, proponuje zapierające dech w piersiach widoki. To idealne miejsce dla tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek. Zdobyć można nie tylko Śnieżkę, ale również inne, mniejsze szczyty.

4. Świdnica

Świdnica, podobnie jak Wrocław, charakteryzuje się wyjątkowo pięknymi widokami. Warto więc odwiedzić Rynek, a Kościół Pokoju, największa drewniana barokowa świątynia w Europie. Kościół zbudowano na mocy porozumień traktatu westfalskiego zawartego w 1648. Co więcej, Kościół wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednak to nie jedyna atrakcja, którą należy zobaczyć.

Warto również zwiedzić katedrę  św. Stanisława i św. Wacława z najwyższą wieżą kościelną, która mierzy aż 101,5 metra. Następnie warto wybrać się na Rynek z zabytkowymi kamienicami oraz odwiedzić Muzeum Dawnego Kupiectwa. Natomiast na koniec koniecznie wejdź na wieżę ratuszową, z której zobaczysz całe miasto.

5. Błędne Skały

Błędne Skały to bardzo urokliwe miasto w województwie Dolnośląskim. Jego cechą charakterystyczną jest to, że chodzi się po nim, jak po labiryncie. Dzięki temu zwiedzanie jest jeszcze bardziej ciekawe. Co więcej, to właśnie w Błędnych Skałach nakręcono m.in. Opowieści z Narnii: Książe Kaspian.

6. Dolina Pałaców i Ogrodów

Zwiedzając województwo dolnośląskie, nie można nie zobaczyć Doliny Pałaców i Ogrodów. To jeden z najbardziej niezwykłych regionów nie tylko w Polsce, ale i Europie Środkowej.  Dolina Pałaców i Ogrodów to magiczne miejsce, obejmujące kilkadziesiąt obiektów architektury świeckiej.

Znajdziemy tu zamki, pałace oraz dwory m.in.: Pałac Paulinum w Jeleniej Górze, Pałac Mysłakowice, Kompleks Domów Tyrolskich, Dwór Czarne oraz Kompleks Pałacowy w Łomnicy. Jednak Dolina to nie tylko obiekty, ale i malownicze miasteczka i parki oraz widoki.

7. Kopalnia Złoty Stok

Kolejny obowiązkowy przystanek to Kopalnia Złoty Stok. Funkcjonuje ona jako muzeum, które ma turystom naprawdę sporo do zaoferowania. Obejmuje dwie sztolnie. W „Gertrudzie” znajduje się unikatowa kolekcja map geologicznych, a także dawne górnicze narzędzia.

Nie zabrakło tu bogatek kolekcji skał, minerałów oraz rud. Natomiast druga, „Czarna” sztolnia pozwala turystom zapoznać się z górniczymi technikami, które stosowano na przestrzeni wieków. Do tego znajduje się tu jedyny w Polsce, podziemny wodospad. Możesz również wybrać się na przejażdżkę podziemnym tramwajem. A na pamiątkę wyrobić monetę

8. Park Miniatur w Kowarach

Bardzo ciekawym miejsce w województwie dolnośląskim jest Park Miniatur w Kowarach. To doskonała atrakcja nie tylko dla najmłodszych, ale również i dorosłych. W Parku Miniatur turyści mogą podziwiać wszystkie najważniejsze zabytki Dolnego Śląska w jednym miejscu. W obiekcie znajdują się dolnośląskie pałace, zamki, ratusze oraz klasztory w skali 1:25. Nie zabrakło również miniatury gór, a dokładnie pasma Karkonoszy ze Śnieżką. Park nie tylko dostarcza rozrywki, ale przede wszystkim pozwala dowiedzieć się nieco więcej o regionie i spojrzeć na niego z zupełnie innej perspektywy.

9. Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich, nazywana również „Śląską Pizą” to jedna z najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska. Ma ona 34 m wysokości. Za odchylenie wynosi dokładnie 2,14 m. Aby wejść na szczyt trzeba pokonać 139 schodów. Opłaca się, bo widok panoramy miasta i okolic jest przepiękny.

10. Wieża widokowa na Wieżycy

Wieża widokowa na Wieżycy to zabytek, który powstał w 1845 roku.

Artykuł powstał we współpracy z www.LakeHill.pl, luksusowym hotelem w Sosnówce na Śląsku.

Dodaj komentarz