Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
U ujścia rzeki Parsęty do Zatoki Pomorskiej leży Kołobrzeg – miasto kojarzone przede wszystkim z portem morskim. To jednak nie tylko istotny punkt na handlowej mapie kraju, lecz także doskonałe miejsce dla turystów, którzy chcą połączyć odpoczynek nad morzem z aktywnym zwiedzaniem. Co zatem warto zobaczyć w Kołobrzegu?
Do Kołobrzegu turystów przyciągają piaszczyste plaże oraz niezwykłe zabytki architektoniczne. Specjaliści od podróżowania z Sun&Snow wytypowali 6 najważniejszych atrakcji miasta.
1. Uzdrowisko
Uzdrowiskowy charakter Kołobrzegu jest związany ze specyficznym morskim mikroklimatem (i tzw. aerozolem morskim) oraz złożami borowiny. W mieście znajduje się wiele sanatoriów i szpitali uzdrowiskowych, w których leczy się głównie choroby układu oddechowego, układu krążenia i układu wydzielania.
2. Molo w Kołobrzegu
Molo ma 220 m długości i 9 m szerokości. Na jego końcu znajduje się urokliwa kawiarnia oraz przystań dla małych statków wycieczkowych.
3. Latarnia morska
Pierwsza latarnia morska w Kołobrzegu powstała na przełomie XIX i XX w. Budynek został jednak zniszczony w czasie II wojny światowej. Nową latarnię wzniesiono w nieco innym miejscu, wykorzystując fundamenty zabudowań fortecznych. Ma 26 m wysokości, a jej zasięg dochodzi do 16 m.
4. Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Bazylika została wybudowana w XIV w., jednak liczne zniszczenia wojenne sprawiły, że dziś odbiega nieco od oryginalnego kształtu. We wnętrzu świątyni nie zachowało się również wiele zabytków sakralnych. Budowla zachwyca jednak swoimi monumentalnymi rozmiarami i bogato zdobionymi ołtarzami.
5. Ratusz w Kołobrzegu
Jest ukoronowany wieżyczkami i blankowaniem, przez co przypomina średniowieczny zamek obronny. Powstał w I połowie XIX w. i niemal nienaruszony przetrwał II wojnę światową.
6. Pomnik Zaślubin Polski z Morzem
Pomnik znajduje się w Parku im. Stefana Żeromskiego, przy deptaku łączącym latarnię morską z molem. Upamiętnia zaślubiny Polski z morzem, które miały miejsce 18 marca 1945 r. Legenda głosi, że przejście z jednej strony pomnika na drugą ze wstrzymanym oddechem gwarantuje spełnienie się pomyślanego wcześniej życzenia.