exim tours

Co warto koniecznie zobaczyć w Turcji? TOP 5 miejsc do odwiedzenia!

Artykuł zaktualizowany 3 sierpnia 2023

Turcja jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych, przyciągających turystów z całego świata. Tamtejsze plaże i nadmorskie kurorty to jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania kraj półksiężyca. Na miejscu zaskoczy Cię szereg monumentalnych budowli, zabytków i zachwycających okazów natury. Jest to również doskonała okazja do poznania tradycji i regionalnej kuchni, pełnej aromatycznych przypraw. Co warto koniecznie zobaczyć w Turcji? Poznaj TOP 5 miejsc do odwiedzenia!

City break w Stambule

Wśród omawianych tutaj tureckich atrakcji pierwsze miejsce zajmuje jedno z największych miast świata – Stambuł! Co jest kwintesencją tego miasta? Na pewno warto udać się na tętniący barwami i zapachami Wielki Bazar, który działa nieprzerwanie od czasów Bizancjum! Jeśli chcesz poznać orientalną kuchnię turecką, napić się tradycyjnej kawy lub herbaty – jest to doskonałe miejsce. Niedaleko bazaru znajduje się kolejny ważny punkt Stambułu, a mianowicie Nowy Meczet. Wielbicielom architektury polecamy odwiedzić łączący wiele porządków architektonicznych Kościół Mądrości Bożej – Hagia Sofia. Po zwiedzeniu najważniejszych zabytków wybierz się także nad zatokę Złoty Róg, która oddziela starożytny Konstantynopol od Galaty.

Dolina Motyli w Ölüdeniz

Dolina zlokalizowana u stóp góry Babadag jest drugim obowiązkowym punktem w kraju półksiężyca! Do rajskiej krainy w Ölüdeniz dostać się można wyłącznie od strony Morza Śródziemnego, wynajmując wcześniej łódź bądź taksówkę wodną, wypływającą co godzinę z pobliskiej przystani. Dotarcie do malowniczej lokalizacji wymaga godzinnego marszu w kierunku wodospadu. Zachwycające widoki wynagradzają jednak trud włożony w wędrówkę.

Nazwa doliny wywodzi się od licznych motyli, zamieszkujących tamtejszy rejon. Na miejscu można zobaczyć nawet 30 dziennych i 40 nocnych gatunków wspomnianych owadów.

Gorące źródła w Pamukkale

„Bawełniany zamek” w prowincji Denizli to kolejna turecka kraina, którą warto odwiedzić. W Pamukkale odnajdziesz liczne wapienne tarasy, niespotykane w innych lokalizacjach. Minerał węglanowy okrążający baseny zachwyca szczególnie latem. Spływająca z góry Cökelez woda osadza się na zboczach, stanowiąc ewenement na skalę światową. Na miejscu funkcjonuje również odrestaurowane kąpielisko z czasów rzymskich, w którym można zażyć prozdrowotnej kąpieli. Ze względu na „bawełniany” krajobraz i gorące źródła, Pamukkale wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Riwiera Turecka

Obowiązkowym punktem na mapie tureckich atrakcji jest Riwiera – jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych regionów Turcji. Przepiękna pogoda i wysokie temperatury sprzyjają wycieczkom nawet podczas jesieni! Największym miastem Riwiery Tureckiej jest Antalya, która stanowi idealna bazę wypadową na wielorakie wycieczki. Co warto zobaczyć w Antalyi? Na uwagę zasługują meczet Ulu Camii, wybudowany prawdopodobnie na pozostałościach świątyń antycznych, a także meczet Kesik Minare. Z kolei wycieczki objazdowe oferują możliwość odwiedzenia takich tureckich miejscowości jak Phaselis czy Myra i podziwiania malowniczych pasm górskich.

Świątynia Göbeklitepe

To właśnie w Turcji zlokalizowana jest najstarsze miejsce kultu na świecie! Świątynię Göbeklitepe znajdziesz w odległości ok. 15 km od miasta Şanlıurfa. Owiane tajemnicą stanowisko powstało niemal 12 tysięcy lat temu i składa się głównie z kamiennych kręgów otoczonych wysoką ścianą. W centrum zobaczysz pięciometrowe filary, pokryte mistycznymi płaskorzeźbami. To właśnie one stanowią pierwsze wzorce monumentalnej architektury. Świątynia Göbeklitepe jest obowiązkowym punktem na zabytkowej mapie Turcji, co potwierdza umieszczenie jej na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Marzysz o poznaniu tureckiej kultury i zwiedzeniu zabytków kraju półksiężyca? Sprawdź wycieczki dostępne w biurze podróży Exim Tours!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *