zdjęcie machu picchu w peru

Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę do Peru?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Peru nie jest krajem dla każdego. Nie znajdziecie tu rajskich plaż, pomimo tego, że od zachodniej strony wybrzeże oblewają wody Oceanu Spokojnego – Pacyfik jest zimny niezależnie od pory roku, brak więc tu typowych miejsc na wypoczynek.

No właśnie, Peru jest wyjątkowym kierunkiem, który świetnie sprawdzi się dla osób kochających aktywne spędzanie czasu i odkrywanie peruwiańskiej kultury i kuchni. Peru na pewno Was zaskoczy, bo dla krajobrazów zapierających dech w piersi i zdjęć z lamą, warto przelecieć pół świata. Dlaczego jeszcze?


Dla różnorodności geograficznej i odkrywania

Peru sąsiaduje z Ekwadorem, Argentyną, Kolumbią, Brazylią, Boliwią i Chile. Można tu wyróżnić trzy główne regiony, wybrzeże, Andy oraz puszczę Amazońską. Równolegle do Oceanu Spokojnego przez obszar kraju biegnie pasmo górskie, imponujące Andy, przez które klimat w tej części kraju bywa kapryśny. Wysoko w Andach, pomiędzy Peru a Boliwią znajduje się najwyżej położone jezioro na świecie, Tititaca, które uważa się również za największy zbiornik wodny w Ameryce Południowej. W niższych partiach gór leżą inkaskie ruiny, do których pielgrzymuje cały świat, Machu Picchu.

Natomiast w dorzeczu Amazonki rozciąga się gęsta i tajemnicza dżungla amazońska, zamieszkana przez plemiona, do których wciąż nie dotarła cywilizacja. Nie będziemy ukrywać, że Peru jest dość trudnym kierunkiem do przemieszczania się – najwygodniej przemierzać kraj samolotem. Tutaj czas, który odliczamy co do minuty w Europie, działa w zupełnie innych systemach, zależnych od sił natury i możliwości człowieka. Podróż do Peru uczy samodzielności, cierpliwości i … zachwytu.

https://planetescape.pl/blog/13-powodow-aby-wybrac-sie-na-wycieczke-do-peru/


Dla najnudniejszej stolicy świata

I chociaż brzmi to jak paradoks, pierwsze kroki w Peru bywają ekscytujące głownie ze względu na to, że przylatuje się do nowego miasta. Lima, stolica Peru, przez turystów traktowana jest głównie jako punkt przesiadkowy. Nie cieszy się zbytnią sławą, a miejscowi wręcz odradzają zbytnie wgłębianie się historyczną część. Najładniejszą (i zarazem najbezpieczniejszą) częścią miasta jest nowoczesna dzielnica, Miraflores, pełno tu zadbanych parków, barów i restauracji, a tym samym zagranicznych gości. Miraflores jest położona w bardzo ładnym miejscu, na wybrzeżu. Wieczorem można wybrać się na spacer na promenadę i podziwiać zachód słońca.


Dla najciekawszej dawnej stolicy świata

Arequipa, dawana stolica Peru, nazywana Miastem Wulkanów, położona jest na wysokości ponad 2300 m n.p.m. Drugie największe miasto w kraju, zbudowane pomiędzy wygasłymi już wulkanami, pamięta jeszcze czasy kolonialne. Dość surowy klimat, malownicze krajobrazy, dziedzictwo kultury metyskiej i hiszpańskiej (około 250 z nich zostało wpisanych na listę UNESCO) oraz Muzeum Złota, to dobry pierwszy przystanek w poznawaniu historii Peru. Arequipa ucieleśnia bogatą mieszankę rodzimych i hiszpańskich kultur kolonialnych.

Niektóre XVI-wieczne domy zostały odnowione przez lokalne władze i służą jako „żywe muzea”. W Arequipie znajduje się perełka architektury sakralnej, Klasztor świętej Katarzyny (Monasterio de Santa Catalina), wybudowany w XVI wieku z pieniędzy wyłożonych przez bogatą hiszpańską wdowę. Co ciekawe, przez setki lat do klasztoru przyjmowano na zakonnice jedynie córki z bogatych rodzin, które wnosiły do kościelnego majątku swoje posagi.

Dziś widzimy, że zapotrzebowanie na pieniądze było uzasadnione, klasztor ma powierzchnię ponad 20 tys. metrów kw., trzy ogromne dziedzińce, salę pogrzebową (Profundus), cele zakonnic, kuchnię i galerię sztuki. Po zachwytach nad architekturą, można skierować się w stronę natury i wybrać się na trekking na jeden z wulkanów, El Misti lub Chachani. Nie jest to prosta górska wycieczka, bo oba szczyty przekraczają wysokość 5000 tys. m. n.p.m., warto dodać, że szczyt Chachani pokryty jest lodem.


Dla Kanionu Colca

Kanion Colca leży 3 godziny od Arequipy, a już sama droga do tego miejsca wiedzie przez jedną z piękniejszych peruwiańskich tras, bo przez Rezerwat Narodowy Salinas i Aguada Blanca, zamieszkany przez jednogarbne wielbłądy, tak charakterystyczne dla krajobrazu Peru. Prócz nich, spotkać tu można także lamy i alpaki, które często przychodzą napić się wody przy brzegach Amazonki. Nie zdziwcie się, jeśli nad Waszymi głowami będą latać kondory! Według niektórych źródeł, Kanion Colca jest uważany za najgłębszy kanion na Ziemi. Trekking w tym miejscu na Ziemi jest wyjątkowym doświadczeniem.


I na koniec, dla Machu Picchu!

W naszym zestawieniu nie moglibyśmy pominąć najbardziej rozpoznawanej atrakcji Peru, ruin inkaskiej cywilizacji, Machu Picchu. Inkowie opuścili to miejsce w tajemniczych okolicznościach tysiące lat temu, pozostawiając miasto na pastwę losu. Podobnie jak do Kanionu Colca, droga do zobaczenia ruin jest równie ciekawa, a wiedzie przez górskie wioski i wodospady. By zdobyć Machu Picchu trzeba wstać wcześnie rano, bo liczba turystów na każdy dzień jest ograniczona. Machu Picchu to jeden z nowych cudów świata, który trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu.


 

Dodaj komentarz