toskania pomysl na tani urlop

5 pomysłów na tanie wakacje w Europie

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Pomysł na długi weekend albo wakacje nie musi oznaczać konieczności wielkich nakładów finansowych. Tak naprawdę da się fantastycznie wypocząć już za kilkaset złotych. Wystarczy jedynie dobrze przemyśleć swój wyjazd, a piękne tereny są tak naprawdę niedaleko od granicy naszego kraju. Oto 5 propozycji na tanie wakacje.


Morawy

Czechy to nie tylko zachwycająca Praga, ale również malownicze Morawy z zamkami, pałacami, ścieżkami rowerowymi, zabytkowymi miastami oraz winnicami. Bliskość tej krainy od południowej granicy sprawia, że łatwo tu o tanie wakacje i to z wieloma atrakcjami. Czechy słyną głównie z piwa, ale Morawy ze swoim dość łagodnym klimatem przyciągają też smakoszy wina. Na pewno warto zajechać do jednej z winnic, a na pewno trzeba spróbować trunku z wyhodowanego na Morawach szczepu Palava. Cechą charakterystyczną Moraw są nie tylko rozległe winnice, ale również duża ilość wspaniale zachowanych zamków.

Na pewno każdego zachwyci zamek w mieście Mikulov czy też wpisany na listę UNESCO kompleks pałacowo-ogrody Lednice Valtice. Z kolei ci, którzy poszukują piękna przyrody powinni podjechać do Moravskiego Krasu, gdzie ich oczom ukażą się niesamowite formacje skalne i jaskinie ze stalaktytami i stalagmitami albo do Parku Narodowego Podyje.


Węgry

To kolejny pomysł na tani urlop w Europie. Na Węgry bardzo łatwo dostać się na własną rękę samochodem bądź autobusem. Kraj wyróżnia się łagodnym, ciepłym i słonecznym klimatem, więc to świetna alternatywa dla trochę droższych rejonów śródziemnomorskich. Na Węgrzech można zachwycić się historycznymi miasteczkami, jak Eger albo wspaniałymi krajobrazami. Na pewno należy zobaczyć Zakole Dunaju jadąc urokliwą drogą do zamku w Wyszehradzie czy też bukowe lasy z ruinami średniowiecznych zamków w paśmie górskim Bakony. Oczywiście obowiązkowo trzeba pojechać do Budapesztu i nad Balaton.


Bułgaria

Kraj kojarzy się głównie z kurortami zlokalizowanymi na wybrzeżu Morza Czarnego, ale Bułgaria to nie tylko fantastyczne plaże w Złotych Piaskach i Słonecznym Brzegu, ale wiele innych ciekawych miejsc. Na pewno warto zwiedzić Warnę, gdzie w cerkwi katedralnej znajduje się symboliczny grób polskiego króla Władysława Warneńczyka. Koniecznie trzeba też podjechać do miasteczka Nesebyr, którego najstarsza część została wpisana w roku 1983 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Trudno nie zachwycić się malowniczymi wąskimi uliczkami wybrukowanymi kocimi łbami oraz urokliwymi domami z kamiennymi parterami i drewnianymi piętrami.

bulgaria pomysl na tani urlop

Ciekawe miejsca są również poza pasem nadbrzeżnym. W górach Riła znajduje się wyjątkowej urody Monaster Rilski uważany za jeden z piękniejszych. Niesamowite wrażenie mogą zrobić pokryte freskami wnętrza, ale także zewnętrzne mury, które w blasku zachodzącego słońca wyglądają jak posypane złotym pyłem.

Do Bułgarii łatwo pojechać na własną rękę albo skorzystać z oferty zorganizowanej wycieczki.


Malta

Ta wyspa cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów z naszego kraju, ponieważ bezproblemowo można tam polecieć bezpośrednio z polskich lotnisk i to tanimi liniami. Również rezerwacja hotelu nie sprawi żadnych kłopotów. Można skorzystać np. z portalu hotele.itaka.pl
Malta idealnie sprawdzi się na kilkudniowy wypad, na złapanie oddechu przed kolejnymi wyzwaniami. Nadaje się dla miłośników słońca i plażowania, aczkolwiek trzeba pamiętać, że plaż piaszczystych raczej się nie uświadczy. Natomiast widoki zapierają dech w piersiach. Niesamowite formacje skalne, klify, groty i jaskinie na nadbrzeżu stanowią wyjątkową atrakcję. Warto zarezerwować sobie rejs po grotach w Blue Grotto, pojechać na Klify Dingli oraz zobaczyć klimatyczne Azure Window.


Toskania

To już zdecydowanie droższa opcja, ale warta rozważenia. Szczególnie rezerwacja hotelu może okazać się niezbyt tania, więc dobrze rozejrzeć się wśród ofert agroturystycznych i hosteli. Toskania stanowi kwintesencję udanego urlopu. Średniowieczne i renesansowe miasta, winnice, pyszna kuchnia i słońce – oto przepis na idealny wypoczynek. Z jednej strony Piza, Florencja i Siena, ale także magiczne San Gimignano, Cortona czy Volterra. Trudno się dziwić, że Toskania przyciąga wielu turystów kochających przyrodę i architekturę.


 

Dodaj komentarz