jak podróżować po Europie

Gdzie i jak tanio podróżowac po Europie?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Podróżowanie po Europie może dostarczyć wielu ciekawych wrażeń, nie rujnując portfela. Wbrew pozorom organizacja zagranicznej podróży w zależności od środka lokomocji może być naprawdę tania.

Poznaj sposoby na podróżowanie po Europie za niewielkie pieniądze. Zacznijmy od najciekawszych kierunków podróży, później zastanowimy się nad kwestią noclegów i posiłków.


Jak tanio podróżować po Europie?

Jeżeli na Europę patrzymy przez pryzmat jej historii i wyjątkowej kultury, nie sposób pominąć w swoich podróżniczych planach jej najważniejszych stolic. Do Londynu, Berlina, Aten, Pragi, Paryża, Rzymu czy Madrytu warto wybrać się przede wszystkim ze względu na liczbę wspaniałych muzeów i obiektów o najwyższej wartości historycznej, architektonicznej i kulturowej.

Architektura łącząca zabytki z nowoczesnością, szybkie tempo życia, multikulturalizm na każdym kroku – jednych to zachwyca, dla innych nie stanowi atrakcji. Niemniej jednak, gdy ma się odrobinę wolnego czasu i pieniędzy, warto ruszyć na podbój europejskich stolic. Czy to droga zabawa? Kwestia perspektywy. Do miast stołecznych zazwyczaj lata najwięcej samolotów, a co za tym idzie, można liczyć na promocje, szczególnie gdy kupuje się bilety od tanich przewoźników ze sporym wyprzedzeniem. Wiele światowej sławy muzeów i galerii udostępnia swoje mury za darmo, więc odchodzi koszt atrakcji.

Co prawda jedzenie, koszty komunikacji i noclegi w stolicach są zawsze najdroższe na tle całego kraju, ale z drugiej strony – im większa metropolia, tym większa różnorodność. W każdym z dużych miast znajdą się tanie noclegi (np. hostele) i niedrogie obiekty gastronomiczne (np. bistra, food-trucki).


Podróż na południe Europy – byle jak najtaniej

Jeżeli wakacje kojarzysz przede wszystkim z odpoczynkiem na słonecznych plażach i wypoczynkiem typu all inclusive, w Europie najpopularniejsze kierunkiem jest wybrzeże basenu Morza Śródziemnego: Turcja, Grecja, Włochy, Francja, Hiszpania, Cypr, Malta. W biurach podróży nie brakuje ofert, które zapewniają przelot (przejazd) na miejsce i pobyt w jednym z luksusowych hoteli. Nawet w opcji last minute nie jest to jednak tania zabawa – istnieje skuteczniejsze sposoby na niedrogie podróżowanie po Europie.

Nad Morze śródziemne da się dojechać samochodem, co jest opłacalne w przypadku solidnych aut o stosunkowo niskim spalaniu. Najbardziej wytrawni turyści korzystają także z międzynarodowych połączeń kolejowych. Polski przewoźnik – PKP Intercity – zachęca do kupowania jednego kolejowego biletu InterRail Global Pass, który obowiązuje na terenie całej Europy i gwarantuje rabaty na poziomie ponad kilkudziesięciu, stu kilkudziesięciu euro.

Nawet w najdalsze zakątki Europy można dotrzeć również autostopem, choć nie każdy preferuje ten środek lokomocji. Tak czy inaczej ciepły klimat i przyjazny charakter lokalnych społeczności dają szansę bezpiecznego i darmowego przemieszczania się z miejsca na miejsce od Portugalii po Włochy. Spełnienie podróżniczych marzeń jest z kolei nocleg w namiocie na nadmorskiej plaży lub w hostelu dla backpackerów.


Niedrogie Bałkany – doskonały cel podróży

wycieczka do chorwacji

O ile zwiedzanie Paryża czy urlop w Saint-Tropez kojarzą się z najlepszymi (i najdroższymi) europejskimi wakacjami, o tyle państwa bałkańskie i byłej Jugosławii były modne co najwyżej wśród wąskiego grona obywateli z bloku wschodniego. Dzięki transformacjom politycznym i gospodarczym rozwój turystyczny Serbii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Albanii czy Chorwacji stał się faktem. To kraje, do których bez problemu można dotrzeć własnym samochodem, często nawet taniej niż samolotem.

Z pewnością nie brakuje argumentów na rzecz takiej wycieczki. Temperatura morza w Chorwacji czy Albanii bije na głowę odczucia znane z bałtyckich kąpieli. Koszty pobytu w wielu państwach bałkańskich są nieporównywalnie niższe niż na Zachodzie (wyłączywszy Chorwację), a poziom wielu hoteli i apartamentów nie odbiega od najwyższych standardów. Pobyt wynagradzają widoki kamienistego wybrzeża, lazurowej wody i wysokogórskiego krajobrazu naraz, a także niezwykłe atrakcje przyrodnicze i liczne zabytki, których bynajmniej nie brakuj na Bałkanach.

W krajach leżących na Półwyspie Bałkańskim najwygodniej poruszać się własnym lub wypożyczonym autem. Podróżowanie stopem nie cieszy się taką popularnością jak na Zachodzie i Południu, a komunikacja publiczna nie jest aż tak rozwinięta. Dlatego pozostają w zasadzie trzy sprawdzone formy dotarcia do słonecznego kurortu: samolot, samochód lub autokar (w ofercie zorganizowanych wycieczek).


Magia północy

wycieczka do norwegii fjordy

O ile na południu Europy trudno skryć się przed upałem, o tyle na północy – w Skandynawii i krajach nordyckich – dominującą cechą klimatu są niskie temperatury. Islandia, Finlandia, Szwecja, Norwegia i Dania to bez wątpienia jedyne w swoim rodzaju państwa – perfekcyjnie zorganizowane, o specyficznej mentalności mieszkańców, z wieloma udogodnieniami, a jednocześnie w wielu miejscach bardzo daleko od cywilizacji.

Widok gejzerów na Islandii, zórz polarnych w Norwegii czy pradawnych lasów w Szwecji to piękno, którego nie da się opisać słowami. Kto odwiedził Skandynawię, potwierdzi tę opinię. Niestety, dla turystów z Polski kraje północy mogą być ogromnym wyzwaniem finansowym. Nawet zwykłe zakupy spożywcze wiążą się dużymi wydatkami. Z drugiej strony w pewnym momencie należy zapomnieć o komforcie zorganizowanych wakacji. To nie krainy hoteli i zatłoczonych metropolii – w Skandynawii między miastami ciągną się czasami bezkresne terytoria niegwarantujące żadnych wygód i luksusów.

Na tym jednak można sporo zaoszczędzić. Jeżeli posiadasz żyłkę podróżnika i nie potrzebujesz w trakcie wakacji szczególnej wygody, ponieważ zależy Ci przede wszystkim na klimacie i widokach, dasz radę zwiedzić Norwegię czy Szwecję bez zbędnych wydatków. Leć samolotem z biletem kupionym z dużym wyprzedzeniem lub zaopatrz się w samochód i przewieź go promem. To pozwoli Ci niezależnie przemierzać długie kilometry tras wśród dziewiczej przyrody, szukać tanich noclegów i przewozić ze sobą zapasy jedzenia. Jeśli masz na tyle odwagi i sił, żeby przemieszczać się z namiotem na plecach, możesz w nim spać – całkowicie za darmo!


Wschód – tak bliski, a czasem tak daleki

wycieczka do moskwy kreml

Z roku na rok rośnie popularność turystycznych odwiedzin w dawnych polskich miastach, jak litewskie Wilno czy ukraiński Lwów. Ślady polskości, a przy okazji wielkomiejska atmosfera sąsiednich krajów przyciągają tych, którzy uwielbiają nostalgiczne zwiedzanie, a jednocześnie zgłębianie mentalności mieszkańców Europy Wschodniej.

Litwa, Łotwa, Estonia – do tych bałtyckich państw zorganizujesz podróż bez większych problemów własnym autem, autokarem, pociągiem, samolotem czy autostopem. Ruszając z Polski, to żaden problem, a przy odpowiednich kalkulacjach – niski koszt. Nieco trudniej oswoić się z jeżdżeniem po Ukrainie, Rosji czy Białorusi, choć ceny są niskie, a przeżycia niezastąpione. Po załatwieniu formalności i odpowiednim przygotowaniu można tam przeżyć przygodę życia, a jednocześnie zetknąć się z kulturą, jednocześnie tak bliską i tak daleką naszej.

Jeszcze dalsze krańce Europy sięgają tam, gdzie trudno dotrzeć w inny sposób niż samolotem – mowa o Gruzji, Armenii czy Mołdawii. Na szczęście w niedużej cenie można kupić bilet lotniczy do tych państw, a pobyt w nich jest znacznie tańszy niż w Europie Zachodniej, Południowej i Północnej. Również stosunkowo tania Rumunia potrafi w sobie rozkochać pięknymi górami, lokalną kuchnią czy oryginalną kulturą. Podróż daleka, ale nie zawsze droga, bo do Rumunii latają nisko kosztowi przewoźnicy.


W Europie każdy znajdzie coś taniego dla siebie

Jak Europa długa i szeroka, kryje w sobie ciekawe miejsca, zdecydowanie warte odwiedzin. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że nawet przy dużej ilości czasu i pieniędzy do końca życia nie uda Ci się odwiedzić wszystkich pięknych zakątków Starego Kontynentu. W tym artykule przecież nie zdążyliśmy wspomnieć o:

 • tradycyjnej brytyjskiej prowincji;
 • południowych niemieckich landach;
 • winnych krainach Francji, Hiszpanii czy Portugalii;
 • górujących nad kontynentem Alpach w Szwajcarii, Austrii, Słowenii i Włoszech;
 • państewkach w rodzaju Watykanu, San Marino, Lichtensteinu czy Andory.

Wszędzie tam można dotrzeć wieloma sposobami – nowoczesnymi, płatnymi autostradami, ale jako autostopowicz, czy samolotem dzięki wcześniej zamówionym biletom w super okazji. Zastanówmy się teraz, co z pobytem. Że da się objechać lub oblecieć Europę bez dużego budżetu, to już wiemy, ale jak wygląda kwestia noclegów i posiłków?


Gdzie tanio spać w Europie?

To, ile zapłacimy za nocleg w Europie, zależy od dwóch podstawowych czynników: gdzie jedziemy i jakiego standardu oczekujemy. Jeżeli cena czterogwiazdkowego hotelu na francuskiej riwierze jest dla nas za wysoka, możemy spróbować tańszych wakacji w podobnym obiekcie, ale w Albanii.

W dobie Internetu znalezienie taniego noclegu jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dzięki porównywarkom cenowym w chwilę można znaleźć nawet o kilkaset złotych tańszy niż standardowo pokój w hotelu lub apartament. Opłaca się rozglądać za noclegiem z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ oferty do sieci są limitowane i szybko znikają, szczególnie w sezonie urlopowym.

W zależności od pory roku w podróży po Europie za miejsce spania może służyć wiele miejsc. Od pól namiotowych, przez przydrożne hostele, po apartamenty z bezpośrednim dostępem do morza. Jeszcze łatwiej mają miłośnicy autostopowych i backpackerskich podróży. Dzięki portalom coachsurfingowym da się bowiem odnaleźć podobnych entuzjastów podróży w miejscu, do którego wyruszamy. W ten sposób można skorzystać z naprawdę taniego lub wręcz całkowicie darmowego noclegu.

Przed wyjazdem do jednego z europejskich miast raczej nie będziemy rezerwować miejsc w restauracjach na konkretną godzinę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sprawdzić w sieci, gdzie zjeść tanio i smacznie. Regionalna kuchnia trydencka, czeskie langosze, a może hiszpańskie tapas podczas sjesty? Gdziekolwiek jedziesz, spróbuj, co ma do zaoferowania nie tylko topowa knajpa w centrum, ale również mały bar w wąskiej uliczce czy rodzinne, osiedlowe bistro. Na jedzeniu można zresztą wiele zaoszczędzić. Wynajem mieszkania lub apartamentu wiąże się z dostępem do w pełni wyposażonej kuchni. A to oznacza, że tanim kosztem wykarmisz siebie i rodzinę, nie zastanawiając się nad wysokością rachunków w restauracjach.

Podsumowując: wycieczki po Europie to temat rzeka. Każdy kraj kryje swoje turystyczne perełki, które warto poznać i odwiedzić. Co najważniejsze: istnieją różne sposoby taniego podróżowania i odpoczywania nawet w najdalszych zakątkach Starego Kontynentu. Oto one:

 • bilety lotnicze kupione w okazyjnej cenie, najczęściej u niskokosztowych przewoźników;
 • promocje kolejowe;
 • noclegi wyszukiwane i zamawiane w portalach typu internetowych;
 • podróż autostopem i nocleg u coachsurferów;
 • wakacje w rzadziej uczęszczanych kurortach i miastach;
 • podróż samochodem z całą rodziną lub przyjaciółmi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *