mezczyzna na wycieczce patrzy przez lornetke

10 najważniejszych atrakcji na Lubelszczyźnie – co koniecznie trzeba zobaczyć?

Artykuł zaktualizowany 12 października 2020


Województwo lubelskie, położone w wschodniej części Polski, pełne jest atrakcji turystycznych. Odnajdą się tu zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci i młodzież. Co warto zwiedzić? Oto 10 najważniejszych atrakcji na Lubelszczyźnie, które koniecznie musisz zobaczyć!


W Polsce jest wiele pięknych zakątków, których widok zapiera dech w piersiach. Nie brakuje również atrakcji dla turystów, które umilają weekendowy czy wakacyjny wyjazd. Jeśli planujesz pobyt na Lubelszczyźnie, obowiązkowo odwiedź najpopularniejsze atrakcje.

Stare Miasto w Lublinie

Pobyt na Lubelszczyźnie rozpocznij od wycieczki do Lublina, czyli stolica województwa lubelskiego. To wyjątkowe miasto słynie głównie z pięknego Starego Miasta. Znajdziesz tam wiele zabytków historycznych . A każdy z nich ma naprawdę ciekawą historię. Podczas spaceru nie można ominąć Bramy Krakowskiej, będącej symbolem miasta. Brama Krakowska została wniesiona dzięki Kazimierzowi Wielkiemu, tuż po najeździe Tatarów w 1341 roku. Przeszła prace remontowo-konserwatorskie. Obecnie stanowi siedzibę Muzeum Historii Miasta Lublina.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Podczas pobytu na Lubelszczyźnie, nie można ominąć Muzeum Wsi Lubelskiej. To wyjątkowo malownicze miejsce powożone jest w dolinie rzeki Czechówki. Co więcej, zalicza się do jednych z największych skansenów w Polsce. Muzealna ekspozycja prezentuje kulturową różnorodność województwa i podziela jest na kilka sektorów. Każdy odzwierciedla krajobrazy i etnografię Lubelszczyzny: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże, sektor dworski i miasteczkowy. Z pewnością zachwycisz się sektorem miasteczkowym, który przedstawia obraz miasteczka z lat 30. XX wieku. Skansen doskonale sprawdzi się jako  atrakcja nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci.

Stare Miasto w Zamościu

Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania stanowi Stare Miasto w Zamościu, które od 1992 znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Bez wątpienia jego sercem jest Rynek Wielki, otoczony kamienicami mieszczańskimi. Znajdziesz tu także Ratusz, z 52-metrową wieżą oraz szerokimi schodami.  Koniecznie należy zobaczyć katedrę z kryptą, w której znajdują się prochy Jana Zamoyskiego. Warto również podziwiać kamienice ormiańskie, pałac Zamoyskich i Wielki Arsenał,  kościół poreformacki św. Katarzyny oraz dawną synagogę

Roztoczański Park Narodowy

Wypoczynek na Lubelszczyźnie to doskonały czas na zwiedzanie Roztoczańskiego Parku Narodowego, który położony jest na Roztoczu. park istnieje od 1974 roku, a jego symbol to Konik Polski. Choć wcale duży nie jest, to dużo oferuje i jest naprawdę różnorodny. Park jest doskonałym punktem dla dzieci i młodzieży, zafascynowanych przyrodą. Na jego terenie znajduje się Ośrodek edukacyjno-Muzealny w Zwierzyńcu , od którego warto rozpocząć zwiedzanie Parku. Koniecznie trzeba przejść ścieżką do stawów Echo. To kompleks czterech stawów, którego zadaniem jest ochrona płazów. Stawy Echo możesz również obejrzeć z drewnianych kładek, które znajdują się na wydmach. I to zdecydowanie najlepszy widok na to wyjątkowe miejsce.

Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu

Ciekawą i nietypową atrakcją turystyczną na Lubelszczyźnie, jest bez wątpienia Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu. o jedyne muzeum nie tylko na mapie Polski, ale i Europy. Z tego względu jest tak chętnie odwiedzane. W Muzeum można oglądać rowery poziome, cyrkowe, dziecięce, a także dla dorosłych Co więcej, można korzystać z rowerów.. Dodatkowo muzeum organizuje lekcje o rowerach dla dzieci i młodzieży.

Magiczne Ogrody

Magiczne Ogrody to wyjątkowe miejsce na Lubelszczyźnie, które trzeba zobaczyć. To park tematyczny, który stworzono w oparciu o historię baśniową. Nie zabraknie tam tajemnic i niespodzianek. park ozdabiają kwiaty oraz krzewy, a między nimi można spotkać postaci z bajek. Jeśli wybierasz się na urlop z dziećmi, koniecznie zabierz ich do takiego miejsca!

Zamek w Kazimierzu Dolnym

Zamek w Kazimierzu Dolnym to unikalny zabytek w Polsce. Według Jana Długosza, zamek wzniesiono w latach 40. XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Do dziś ruiny zamku zachowały się naprawdę w świetnym stanie. Dodatkowo, znajduje się tu baszta widokowa, z której można podziwiać panoramę Kazimierza Dolnego.

Zamek w Lublinie

Nie ma wątpliwości, że Zamek Królewski w Lublinie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na mapie województwa lubelskiego. Wieża Zamkowa stanowi najstarszy, a zarazem najcenniejszy obiekt budowlany na Lubelszczyźnie. Podczas zwiedzania Zamku, można zobaczyć dużo ciekawych eksponatów, a także poznać historyczne ciekawostki i obejrzeć kaplicę czy zobaczyć miasto z góry. Koniecznie trzeba odwiedzić również Muzeum Zamkowe

Dzielnica Drewnianych Domów Borek w Zwierzyńcu

Będąc na Lubelszczyźnie, obowiązkowym punktem zwiedzania jest Dzielnica Drewnianych Domów Borek w Zwierzyńcu Borek ma swój początek na przełomie lat 20. i 30 XXI. Dzielnica składa się z około 70 drewnianych domków, które utrzymane są w tej samej stylistyce. Zachowane są w dobrym stanie i ciekawie się prezentują, ukazując architekturę dwudziestolecia międzywojennego.

Artykuł powstał dzięki współpracy z HotelLuxor.pl, który doskonale sprawdzi się podczas zwiedzania Lubelszczyzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *