katedra we Florencji

Co warto zobaczyć we Florencji?

Artykuł zaktualizowany 31 sierpnia 2019


Florencja to miasto założone dla byłych żołnierzy. Z tego też względu zbudowano go na wzór obozu wojskowego, gdzie dwie główne ulice krzyżują się w miejscu Piazza della Republica. Samo położenie miasta pozwoliło na jego dość dynamiczny rozwój, jak i stanowiło centrum wielu najazdów i podbojów w przeszłości.

Florencja to kwitnąca kraina, gdzie możemy spotkać piękne oraz niespotykane ogrody, jak i wspaniałe obiekty sakralne.


Największe obiekty sakralne Florencji

Trudno tutaj nie napisać o dość charakterystycznym obiekcie architektonicznym Florencji. Widok największej czerwonej kopuły majaczy ze wzgórz otaczających to piękne miasto. To oczywiście katedra Santa Maria del Fiore, która zadziwia swoim pięknem. Kopuła doskonale wpisuje się w architekturę rdzawych dachów budynków, kontrastujących z miodowymi i kremowymi fasadami kamienic. Obok katedry wnosi się smukła dzwonnica Giotta di Bondone.

Katedra wygląda jak misterium witraży, stanowiących sieć tkaną z perłowego, różowego i szmaragdowego marmuru. Sama elewacja robi ogromne wrażenie, które przyćmiewa jej wnętrze.

Natomiast niesamowitych doznań wzrokowych oddaje wnętrze Baptysterium San Giovanni. Na suficie tego obiektu sakralnego możemy oglądać jedną z najpiękniejszych mozaik na świecie, która ukazuje średniowieczną interpretację nieba i piekła, począwszy od Genesis po Apokalipsę, od narodzin Chrystusa po rogatą bestię diabła, pożerającego istotę ludzką.


Spacer po Florencji

To jak podróż po epoce renesansu, odzwierciedlającej się w misternej architekturze tego okresu. Za każdym rogiem możemy spotkać zabytki historyczne, rzeźby, obrazy i ołtarzyki wmurowane w fasady budynków. Wszystko tu tchnie historią i sztuką epoki renesansu. Bogato rzeźbione klamki i zdobione drzwi starych kamienic pamiętających XIV i XV wiek, zadziwiają swoim urokiem i pięknem. Wtedy to miasto przeżywało dynamiczny rozwój ekonomiczny i kulturalny, który odcisnął swoje piętno na sztuce i architekturze całej Europy.


Coś na ząb

Kawiarniane ogródki kuszą swoją niespotykaną aranżacją i wyrafinowanymi smakami włoskiej kultury kulinarnej na każdym kroku. Tutaj wypijesz prawdziwe włoskie ekspresso, które notabene jest o połowę tańsze niż w Warszawie. Dla głodnych i spragnionych włoskich smaków czekają ciastkarnie, kanapkarnie oraz klimatyczne lokaliki z pizza na wynos.

Należy tutaj dodać, że włoska kanapka kupiona we Florencji to bogactwo smaków, ubranych w pastę truflową z kawałem schabu, warstwami prosciutto, rukolą, suszonymi pomidorami i wieloma innymi włoskimi przysmakami i to w bardzo obfitej ilości. Tutaj można dopiero poczuć, co to znaczy rozsmakować się. Gdyż wszystko ma zupełnie inny smak niż gdzie indziej.

Dlatego we Florencji możesz poznać smak prawdziwej mozzarelli, włoskich lodów, czy skosztować prawdziwej włoskiej pizzy.


 

Dodaj komentarz