mężczyzna-trzyma-w-ręku-kapelusz-i-wystawia-go-za-okno-samochodu-w-geście-pożegnania

Jedziesz na urlop? Nie zapomnij o ubezpieczeniu na wakacje!

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Miesiące letnie to czas słońca, wody, fajnej zabawy i podróżowania. Dlatego każdy z nas chce w tym okresie wygospodarować, chociaż parę dni wolnego, na spędzenie wspólnego pobytu na wczasach i wycieczkach w kraju lub za granicą. Niemniej jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że bawiąc się, zwiedzając i opalając się, jesteśmy szczególnie narażenie w okresie wakacyjnym na dużo większe zagrożenie uszczerbkiem na zdrowiu i stratą mienia, niż w czasie kiedy jesteśmy na miejscu i chodzimy do pracy lub szkoły. Zatem zanim wybierzesz się na urlop, pomyśl o ubezpieczeniu na wakacje.


Po co nam ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to swego rodzaju parasol, który chroni nas przed nieprzewidzianymi wypadkami. Skręciłeś sobie nogę na wakacjach, będąc w zagranicznym kurorcie. Opieka lekarska tam niestety kosztuje, a pobyt w szpitalu może być dla ciebie majątkiem. Skradziono ci bagaż na lotnisku lub twój lot jest opóźniony albo odwołany i co teraz? Takie sytuacje się zdarzają i to wcale nie tak rzadko, jakby się mogło nam wydawać. A koszty takiego nieprzewidzianego wydarzenia lub nieszczęśliwego wypadku pokryje właśnie ubezpieczenie turystyczne.

Dlatego zainwestowanie niewielkiej sumy pieniędzy, aby mieć zagwarantowany spokojny, bezpieczny pobyt i w razie nieoczekiwanego zdarzenia, mieć tę poduszkę ochronną w postaci ubezpieczyciela, który w razie potrzeby opłaci wszystkie koszty, jest rozsądnym, a wręcz koniecznym wyborem. Jak donoszą badania statystyczne, już ponad 80% Polaków zdaje sobie z tego sprawę i wykupuje dodatkową polisę na wakacje.


Ubezpieczenie wakacyjne a opieka medyczna

Ubezpieczenie wakacyjne gwarantuje przede wszystkim koszty leczenia. Kłopoty zdrowotne mogą niestety wszędzie się wydarzyć i bardzo uderzyć po kieszeni szczególnie za granicą. W krajach unii mamy zagwarantowana bezpłatną opiekę podstawową w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, minimalną bezpieczną sumą gwarantowaną jest 20 tys. euro. Natomiast suma rekomendowana w krajach unii to min 30 tys. euro na opiekę lekarską.

Podróżując poza kraje unii lub stary kontynent to powinniśmy zwiększyć nasze ubezpieczenie o jakieś 60 tys. euro. Jeżeli wybieramy się do krajów, takich jak USA czy Kanada, gdzie koszty leczenia są bardzo wysokie, to warto wykupić ubezpieczenie turystyczne bez sumy gwarantowanej kosztów leczenia, wtedy mamy opłacone wszystkie koszty leczenia bez żadnego limitu. Ponadto, jeżeli chorujesz przewlekle lub jesteś w ciąży, to twoje ubezpieczenie zdrowotne musi być rozszerzone o choroby przewlekłe lub zwiększone ryzyko.


Ubezpieczenie NNW i OC na wakacje

Ubezpieczenie wakacyjne powinno obejmować nie tylko koszty samego leczenia, ale też następstwa nieszczęśliwych wypadków NNW. Co w dużej mierze może każdemu się zdarzyć. W razie złamania nogi, ręki lub poniesienia innego trwałego uszczerbku na zdrowiu, wypłacane ci jest odszkodowanie. To jest swego rodzaju rekompensata za dyskomfort oraz poniesiony ból i straty moralne. W zależności od rodzaju poniesionego uszczerbku jest ono wypłacane procentowo od sumy gwarantowanej, która może być od 5000 zł do nawet 100 tys. euro.

Polisa OC nie tyle ubezpiecza nasze zdrowie ile nasz portfel. Podobnie działa jak ubezpieczanie OC samochodowe. Jeżeli my lub nasi podopieczni będą nieumyślnymi sprawcami wypadku osoby trzeciej, lub jej mienia, to ewentualne odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel do wybranej sumy gwarantowanej. W tym wypadku ponosi również koszty leczenia tej osoby.


Ubezpieczenia dodatkowe

Ubezpieczenie turystyczne można rozbudować o nieobowiązkowe elementy, które również są warte uwagi. Do nich należy m.in. ubezpieczenie bagażu w czasie podróży. W razie jego zniszczenia, kradzieży lub zagubienia otrzymamy rekompensatę za utracone rzeczy osobiste. Jeżeli podróżujesz samolotem, to możesz również wykupić polisę, gwarantującą ci wypłatę odszkodowania w razie opóźnienia lotu lub jego odwołania. Co wydaje się obecnie dość rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ w okresie wakacyjnym natężenie rejsów powietrznych jest bardzo duże, a opóźnienia lub awarie samolotów w tym czasie stają się normą.


 

Dodaj komentarz