poznań

Wycieczka szlakiem poznańskich murali – najciekawsze działa street art w stolicy Wielkopolski

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Street art to dziedzina sztuki, która w XXI wieku bardzo szybko się rozwija, głównie za sprawą takich światowych artystów jak Banksy, Maupal, ARYZ, a także rodzimych twórców, tj. Ciach Ciach i Etam CRU.

W niemal każdym większym polskim mieście można znaleźć murale i graffiti przygotowane zarówno przez pojedynczych artystów, jak i całe grupy młodych adeptów sztuki. Interesujące i przykuwające uwagę, wielkoformatowe dzieła steet art możesz podziwiać m.in. na mapie Poznania. Które murale warto zobaczyć w stolicy Wielkopolski?


Odpowiedź brzmi – wszystkie, ponieważ każde uliczne dzieło sztuki zasługuje na Twoje zainteresowanie! Abyś jednak wiedział, od których murali warto zacząć, zobacz listę najciekawszych prac street art w Poznaniu, przygotowaną we współpracy z przedstawicielami AccorHotels. Dzięki niej będziesz mógł samodzielnie stworzyć swoją prywatną mapę poznańskich murali, którą w trakcie podróży po mieście na pewno uzupełnisz o nowe punkty.


Mural kamienica na ul. Śródka 3

Najsłynniejszy poznański mural wykonany w technice 3D znajduje się na ulicy Śródka 3, niemal w samym sercu miasta. Praca „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle” została odsłonięta w październiku 2015 r. Jej autorami są osoby tworzące Fundację Artystyczno-Edukacyjną Puenta, natomiast inicjatorem muralu jest Gerard Cofta – jeden z najbardziej zaangażowanych w życie miasta aktywistów i radny osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady.

„Opowieść śródecka…” przedstawia poznańskie budynki i sceny z historii miasta. Np. rzeźnik wychodzący z zielonego domku ma upamiętniać mającą tu niegdyś miejsce bójkę między pracownikami rzeźni. Jeździec na koniu trzymający tarczę z białym orłem jest natomiast nawiązaniem do Władysława Odonica, księcia Wielkopolski, dzięki któremu Śródka uzyskała prawa miejskie w trzeciej dekadzie XIII wieku.


Mural patriotyczny na ul. Dąbrowskiego 33

W ramach obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wojewoda wielopolski zlecił wykonanie murali patriotycznych w Poznaniu. Pierwszą odsłoniętą tego typu pracą jest mural znajdujący się przy ulicy Dąbrowskiego 33. Dla mieszkańców Poznania jest bardzo ważny, ponieważ upamiętnia nie tylko odzyskanie przez Polskę niepodległości, ale także setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

Mural przedstawia białego orła w koronie, nad którym widnieje napis „Chwała Powstańcom”. Uwagę zwraca również dolna część dzieła, gdzie zostali namalowani powstańcy na koniach. To 10 Pułk Strzelców Wielkopolskich idący w defiladzie przez dzisiejszy plac Mickiewicza.


Murale z koziołkami na ul. Piekary 5 oraz przy skrzyżowaniu Głogowskiej i Bosej

Dwa trykające się koziołki to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Poznania. Można je jednak zobaczyć nie tylko na ratuszowej wieży. Na skrzyżowaniu ulic Piekary i Świętego Marcina powstał mural o powierzchni niemal 400 m2, zatytułowany „Dzień dobry w Poznaniu”, który przedstawia dwa kolorowe koziołki – niebieski i różowy Autorkami tego ściennego dzieła są artystki z grupy RedSheels.

Drugi mural z koziołkami znajduje się przy ulicy Głogowskiej, blisko skrzyżowania z ulicą Bosą. Te koziołki są jednak bardziej nowoczesne: piją kawę, jedzą rogale świętomarcińskie (kolejny symbol miasta) i noszą kolorowe okulary przeciwsłoneczne. W centralnej części muralu został umieszczony rysunek poznańskiego ratusza – miejsca zamieszkania wesołych koziołków.


Mural Maupala na ul. Nowowiejskiego 17

Prace Maupala można podziwiać na całym świecie. Ten włoski artysta street art jest znany między innymi z dzieła przedstawiającego papieża Franciszka jako Supermana. W Poznaniu mural artysty pojawił się dzięki zaangażowaniu jednego z miejskich radnych.

Na muralu Maupala na ul. Nowowiejskiego widnieje młoda kobieta, która próbuje zszyć biało-czerwoną flagę. Jaki przekaz niesie za sobą to dzieło? Pracę włoskiego artysty można rozumieć na kilka sposobów. Sam Maupal podkreślał, że zależało mu, aby na muralu podkreślić rolę kobiet w tworzeniu współczesnej Polski. Pojawiają się także interpretacje, według których dzieło ma stawiać pytanie, czy nowe pokolenie będzie w stanie scalić Polskę mimo trwających wojen ideologicznych i politycznych sporów.


Nie tylko murale – plakaty i graffiti jak dzieła sztuki w całym Poznaniu

Część poznańskich murali jest widoczna z daleka – ich rozmiary od razu zwracają uwagę. Istnieją jednak na mapie Poznania takie dzieła, do których nieco trudniej dotrzeć, ponieważ znajdują się w bardziej ukrytych miejscach. Jednym z nich jest podwórko przy ulicy Zielonej 1. W tym zacisznym zakątku znajduje się niewielki plakat „Żydówka z pomarańczami”, który jest street artową reprodukcją dzieła Gierymskiego. Obok niego można także podziwiać inny plakat przedstawiający „Śmierć” Malczewskiego.

Do innych mniejszych dzieł w Poznaniu należą także:

  • mural na skrzyżowaniu ul. Estkowskiego i Szyperskiej, poruszający problem rasizmu;
  • mural poświęcony Stanisławowi Barańczakowi na budynku Collegium Novum;
  • wiersze zapisane na budynkach, np. „Nigdy o Tobie” Herberta przy Kościelnej 4 i „Chmury” Szymborskiej na placu Kolegiackim.

Poznań mapa street art – podróżuj szlakiem miejskich murali

Zainteresowały Cię poznańskie murale i chciałbyś zobaczyć je na własne oczy? Zaplanuj weekendową lub nieco dłuższą wycieczkę do stolicy Wielkopolski. Na obejrzenie wszystkich dzieł street art potrzebujesz przynajmniej dwóch dni. Miasto skrywa bowiem mnóstwo większych i mniejszych murali, graffiti i ulicznych plakatów. Rozglądaj się uważnie w trakcie spacerów, a na pewno nie pominiesz żadnej interesującej pracy.

Znajdź dla siebie również odpowiedni nocleg. Hotele Poznań oferują wiele udogodnień dla turystów, którym zależy na szybkim i wygodnym poruszaniu się po mieście. Przy wyborze noclegu zwróć uwagę, aby hotel znajdował się blisko centralnych części Poznania i okolic dworca PKP, przystanków autobusowych lub tramwajów. Dzięki temu łatwo dotrzesz w każdy zakątek stolicy Wielkopolski i odkryjesz wszystkie wyjątkowe murale.


 

Dodaj komentarz