Artykuł zaktualizowany 22 września 2023
Marzysz o wypoczynku pod żaglami, ale nie wiesz, które jezioro w Polsce wybrać? Nic dziwnego – w naszym kraju nie brakuje wyjątkowych akwenów, które swoim przepięknym otoczeniem i doskonałymi warunkami żeglugowymi przyciągają wielu żeglarzy. Przygotowaliśmy dla Ciebie jednak subiektywny wybór 5 jezior żeglownych w różnych zakątkach Polski. Zapraszamy do lektury i życzymy zawsze stopy wody pod kilem!
Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – niekończąca się przygoda pod żaglami
Na samym szczycie listy nie mogło znaleźć się nic innego… Mazury, nazywane także Krainą Tysiąca Jezior, wyróżniają przepiękna przyroda i liczne akweny. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich tworzy 20 zbiorników połączonych ze sobą kanałami. Jeśli wybierzesz się na żagle na Mazury, może liczyć na niemalże niekończące się przygody za sterem.
Szlak wiedzie przez dwa największe jeziora w Polsce – Śniardwy o powierzchni 113,4 km kw. i kompleks jezior Mamry o powierzchni 102,82 km kw. Po drodze nie brakuje wyjątkowych atrakcji. W Rucianem-Nidzie można spławić się śluzą Guzianką, które niweluje dwumetrową różnicę pomiędzy jeziorami Bełdany i Guzianka. Z kolei każdego miłośnika przyrody zachwycą wyspy na jeziorze Kisajno, które objęto ochroną ścisłą.
Początek i koniec Twojej przygody na jachcie na Mazurach może mieć miejsce w Giżycku. Na jeziorze Niegocin w Giżycku zbudowano nowoczesną ekomarinę z bogatym zapleczem. To właśnie tutaj warto zdecydować się na czarter jachtów Mazury.
Jeziora na szlaku augustowskim idealne do żeglowania jachtem
W granicach administracyjnych wodnej stolicy Polski leży 9 jezior. Najbardziej znane są Rospuda, otoczona w całości przez bujne lasy, oraz jeziora Necko i Sajno, które znajdują się na szlaku Kanału Augustowskiego. Kanał Augustowski to czynny kanał żeglowny z XIX wieku, który znajduje się na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. W Augustowie można wypożyczyć jacht i podziwiać otoczenie z pokładu.
Natomiast wypoczynek na lądzie to marzenie każdego miłośnika przyrody. W Augustowie i okolicach nie brakuje tras pieszych i rowerowych, a najpiękniejsze wspomnienia warto zbierać w trakcie wycieczki po Puszczy Augustowskiej. Bujny las co roku obradza w rośliny jadalne. W trakcie spaceru na pewno spotkasz też rośliny objęte ochroną, a przy odrobinie szczęścia – również rzadko występujące gatunki zwierząt, takie jak cietrzewie i łosie.
źródło: Unsplash.com
Jezioro Dąbie w Szczecinie z nietypową wyspą ptaków
Jezioro Dąbie leży w sercu Pomorza Zachodniego. 5 marin i 2 przystanie żeglarskie, 2 przystanie turystyczne, stacje benzynowe dla jednostek pływających oraz szkółki surfingu i żeglarskie sprawiają, że każdy żeglarz szybko odnajduje tutaj swoje miejsce. Bogata infrastruktura dla jachtów to tylko jedna z wielu zalet tego miejsca, o których przekonasz się, planując rejs wyczarterowanym jachtem po jeziorze Dąbie.
Akwen otoczony jest lasami, a w jego wodach pływa wiele gatunków ryb. Dąbie uznano za obszar ochrony ptaków Dolina Dolnej Odry. Wiele z nich zamieszkało na kadłubie tankowca żelbetowego Ulrich Finsterwalde. Jeśli chcesz na chwilę zejść na ląd, na pewno zainteresuje Cię oferta Morskiego Centrum Nauki, które otwarto w 2023 roku.
Jezioro Czorsztyńskie – wyczarteruj jacht na górskim jeziorze
Sztuczny akwen pomiędzy Pieninami a Gorcami to zbiornik zaporowy na Dunajcu. Do największych atutów tego jeziora należą spokojne wody w sam raz na pierwsze rejsy wynajętym jachtem i zapierającą dech w piersiach panoramę gór.
Z poziomu tafli wody można podziwiać ruiny XIV-wiecznego zamku Czorsztyn i wzniesiony w tym samym czasie Zamek Dunajec w Niedzicy. Warto odpocząć od sterowania jachtem, aby poznać okolicę. W pobliskim Pienińskim Parku Narodowym nie brakuje górskich szlaków rowerowych i pieszych o różnej trudności, a sąsiedztwo rzeki Dunajec zachęca do wybrania się na spływ jej przełomem.
Jezioro Piaseczno na Lubelszczyźnie – raj dla miłośników różnych sportów wodnych
Zbiornik uznawany jest za najczystszy w tym zakątku Polski. Klasę czystości wody potwierdza występowanie rzadkich gatunków zwierząt – żółwia błotnego i raków. Przejrzystość wody oceniana jest na około 5 metrów, co w połączeniu z piaszczysty dnem daje idealne warunki nie tylko do żeglowania wynajętym tu jachtem, lecz także do uprawiania innych sportów wodnych. Poza pływaniem czy skokami do wody z pływającego pomostu popularne jest też nurkowanie.
Podsumowując, wypoczynek na jachcie to nie tylko żeglowanie, lecz także całe mnóstwo innych atrakcji. W zależności od tego, jakie jezioro wybierzesz, możesz zacząć nurkować, wybrać się na górski szlak albo do muzeum o tematyce morskiej. Korzystaj z czarteru jachtów i ciesz się urlopem pod żaglami!
źródło: Unsplash.com