kobieta-w-lesie

Zaplanujmy aktywny weekend w Gorzowie Wielkopolskim

Artykuł zaktualizowany 2 sierpnia 2023

Wakacyjny czas i ciepłe, słoneczne dni zachęcają do dłuższych i tych krótszych wyjazdów. Zdecydowanie wartą uwagi formą wypoczynku jest weekendowe zwiedzanie pięknych, rodzimych zakątków. Czasami nawet trudno wyobrazić sobie, jak wiele tajemnic skrywa miasto, o którym dotąd niewiele słyszeliśmy. Jednym z nich może być na pewno zaskakujący Gorzów Wielkopolski.

Historyczne sekrety Gorzowa

Spontaniczne wyjazdy mają oczywiście swój urok. Jeśli jednak dysponujemy jedynie wolnym weekendem to warto poświęcić nieco czasu na kwestie organizacyjne. Doskonale usytuowane miejsce noclegowe to absolutna podstawa. Decydując się na przykład na zlokalizowany w samym centrum Gorzowa Hotel Mieszko dajemy sobie szansę na optymalne poznanie miasta.

Nowoczesny, kuszący różnorodnością i tętniący życiem kulturalnym Gorzów Wielkopolski to miasto z długą i bogatą historią. Zwiedzanie obowiązkowo należy rozpocząć od poznania głównych zabytków, na czele z gorzowską katedrą, Starym Rynkiem i Spichlerzem. Koniecznie trzeba zainteresować się murami obronnymi, estakadą kolejową oraz łaźnią miejską. A może zainspiruje nas szlak intrygujących, gorzowskich pomników? Kloszard z wyboru, Ławeczka Nelly, czy też Edward Jancarz – żużlowy mistrz? Bo Gorzów i żużel to przecież duet nierozłączny.

Na pieszo, kulturalnie, wśród zieleni…

Następnie przychodzi czas na odkrywanie tajników odrestaurowanego Bulwaru Nadwarciańskiego. Oto gratka dla wielbicieli długich spacerów wśród zieleni i oryginalnego, miejskiego designu. Charakterystyczny Janusz Gorzowski autorstwa Bartłomieja Nowosielskiego to niewątpliwie jedna z takich perełek.

Wypiliśmy kawę rozkoszując się malowniczym widokiem na Wartę i wciąż mamy czas i siłę na piesze wycieczki? Warto więc zwiedzić przynajmniej jeden z dziewięciu, pięknych, gorzowskich parków. Zachwycający Park Róż, Park Kopernika a może Ogród przy Muzeum Lubuskim? Nie można oczywiście ominąć zrewitalizowanej przestrzeni wypoczynkowej na Placu Nieznanego Żołnierza, zwanym popularnie Kwadratem. Ścieżka nad Kłodawką to kolejna obowiązkowa trasa.

Czas na kulturę? W Gorzowie na turystów czekają liczne widowiska muzyczne, w tym koncerty jazzowe. Sporą popularnością cieszą się takie imprezy plenerowe, jak chociażby Nocny Szlak Kulturalny. Piknik Chopinowski, kino po zmroku, wystawy na Starym Rynku, czy też Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa to zdecydowanie wydarzenia warte uwagi.

Gorzów Wielkopolski – doskonała baza wypadowa

Na Stepowy Rezerwat Przyrody Gorzowskie Murawy trzeba będzie zapewne zarezerwować czas w następnym dniu. Wycieczka rowerowa po okolicach Gorzowa to równie pasjonujący pomysł. I jedna z ważniejszych kwestii. Gdzie znajduje się najlepsza restauracja? Gorzów to miasto przyciągające turystów mnóstwem klimatycznych kawiarni, barów, pizzerii i restauracji z kuchnią z całego świata. Na pewno godnym polecenia miejscem jest elegancka, bardzo przestronna restauracja z wykwintną kuchnią polską i staropolską, zlokalizowana w Hotelu Mieszko. 

Dodaj komentarz