kostaryka

Kostaryka – kiedy jechać? Kiedy jest najcieplej?

Artykuł zaktualizowany 4 października 2022

Kostaryka to niewielki, ale bardzo interesujący kraj, który położony jest w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. W dosłownym tłumaczeniu Costa Rica oznacza bogate wybrzeże. W rzeczywistości faktycznie można spotkać tam bogactwo niezwykłych i niespotykanych nigdzie indziej na świecie gatunków roślinności oraz zwierząt. Kraj ten jest również bogaty w niezwykle wulkany i plaże.

Klimat Kostaryki

Kostaryka to państwo leżące w Ameryce Środkowej między Morzem Karaibskim a Pacyfikiem, co znacznie wpływa na warunki atmosferyczne panujące w tym kraju. Ciepłe prądy Oceany Spokojnego i towarzyszące im zjawisko El Nino, utrzymujące wysokie temperatury oceanu, a także anomalia La Nina, w znacznym stopniu wpływają na kostarykański klimat. Niejednokrotnie są one przyczyną występowania cyklonów tropikalnych oraz susz i powodzi.

Kostaryka leży także w strefie klimatów równikowych, dlatego występuje tam pora deszczowa i pora sucha. Wiatry pasatowe wiejące od strony Morza Karaibskiego sprawiają, że deszcze po stronie karaibskiej są znacznie bardziej obfite, wilgotność powietrza jest wyższa, a niebo częściej zachmurzone. Połowę powierzchni kraju zajmują tropikalne lasy deszczowe, co również ma wpływ na częstsze opady deszczu i wyższą wilgotność powietrza w miejscu ich występowania. Mimo to, Kostaryka należy do jednych z najszczęśliwszych krajów na świecie, o czym można przeczytać na https://dreamgo.pl/blog/najszczesliwsze-kraje-na-swiecie/.

Kostaryka – pogoda i temperatury

Przez cały rok temperatury na Kostaryce są na ogół wysokie i sięgają od 23 do 26 stopni Celsjusza w części kontynentalnej oraz od 26 do 32 stopni Celsjusza na wybrzeżu. Oczywiście, najlepszym okresem w roku na zwiedzanie kraju jest pora sucha. Natomiast w porze deszczowej ceny zakwaterowania są dużo niższe, a warunki atmosferyczne są niemniej przyjemne, jeśli popołudniowe deszcze nie są utrapieniem dla zwiedzającego.

Długość dnia na Kostaryce jest stała przez cały rok. Słońce zaczyna wschodzić około godziny 5:00, natomiast zachodzi między 17:00 a 19:00. Najkrótszy dzień trwa 11,5 godziny i ma to miejsce w połowie czerwca. Najdłuższy z kolei trwa ponad 12 godzin w połowie grudnia. W północnej Kostaryce od czerwca do listopada pojawiają się zagrożenia huraganowe, jednak nie jest to obszar bezpośrednio narażony na ich występowanie.

Atrakcje turystyczne Kostaryki

Kostaryka jest krajem niezwykle popularnym w ostatnich latach. Piękna przyroda, tropikalne plaże i mnóstwo dzikich zwierząt oraz doskonała infrastruktura przygotowana dla turystów, sprawiają, że warto spędzić tam swoje wakacje. Jedną z atrakcji, którą z pewnością warto zwiedzić jest wulkan Cerro Chato. Idąc w kierunku szczytu można podziwiać przepiękne widoki, natknąć się na stado małp kapucynek. Po wejściu na wulkan można zejść do krateru, który jest wypełniony deszczową wodą.

Na Kostaryce jest jeszcze jeden znany wulkan – Arenal. Znajduje się on na terenie Parku Narodowego La Arenal. Wraz z przepięknymi krajobrazami, które go otaczają, tworzy jedną z najpopularniejszych atrakcji w tym kraju. W okolicy można pospacerować po dżungli, spotkać liczne dzikie zwierzęta, a także wykąpać się w gorących źródłach.

Podczas pobytu w Kostaryce warto odwiedzić Santa Elena i wybrać się do kawiarni i Cafe Colibri, w której można spotkać mnóstwo różnokolorowych kolibrów. Na wybrzeżu Oceanu Pacyficznego można zwiedzić Park Narodowy Manuel Antonio, gdzie panuje piękna i słoneczna pogoda. Można tam odpocząć pod palmą na plaży, a także obserwować dziką przyrodę. Z kolei udając się do Parku Narodowego Marino Bellena można wybrać się w rejs w poszukiwaniu wielorybów, żółwi i delfinów.

Na luksusowe wakacje na Kostaryce możesz wybrać się odwiedzając stronę https://dreamgo.pl/gdzie/kostaryka

Dodaj komentarz