wyprawa w gory

Co zrobić, by wypad w góry był niezapomniany?

Artykuł zaktualizowany 2 grudnia 2021


Miłośników gór nie brakuje. Każdy kto jest zapalonym wędrowcem górskich szlaków, wie że do tego, by bezpiecznie wędrować wśród szczytów, należy być zawsze dobrze przygotowanym. Odpowiedni sprzęt i wiedza, jak się zachowywać w górach, będą gwarancją tego, że każdy wypad będzie udany. Jeśli jest się osobą początkującą i mało doświadczoną, dobrze by było zapoznać się z informacjami zawartymi poniżej oraz na przykład popytać wśród znajomych, którzy mają już jakieś doświadczenie. Natomiast podstawą każdego górskiego wypadu jest odpowiedni sprzęt, zwłaszcza buty CMP.


Jak zacząć swoją przygodę z górami?

Chodzenie po górach, to naprawdę świetna przygoda, zwłaszcza gdy na noga ma się swoje ulubione buty CMP. Osoba, która po raz pierwszy chce udać się na szlak, powinna zapoznać się z zasadami jakie obowiązują w górach. Co powinno się zrobić na przykład w trakcie burzy, jak poruszać się po szlakach, by się nie zgubić. Dobrze jest zaopatrzyć się w mapę, cieplejsze ubranie i kurtkę przeciwdeszczową na wszelki wypadek. Oczywiście podstawą jest zabranie wygodnych butów CMP. Dobrze jest mieć przy sobie gotówkę, gdyż nie zawsze płatność kartą jest możliwa. Do tego coś do zjedzenia oraz woda do picia i już można ruszać.

Co wybrać na początek?

Pierwsze górskie wędrówki powinny odbyć się raczej na niezbyt wymagające szczyty. Nie należy zaczynać od wspinaczki na skomplikowaną górę. Gdy nie mamy wiedzy i umiejętności może się to skończyć nie najlepiej. Zawsze dostępnych jest wiele pięknych, niewymagających szlaków, które również będą cieszyły oko i dawały niezapomniane wrażenia. A wszystko to w butach CMP. Dobrym pomysłem dla osoby początkującej jest wybrać się na taką przechadzkę z kimś, kto już nieco zna górskie wędrówki i będzie wiedział w jaki sposób bezpiecznie zaplanować spacer po górach. Swoją przygodę dobrze jest zacząć latem. Zima nie będzie najlepszym wyborem, gdyż warunki są wtedy zdecydowanie trudniejsze, zimowa eskapada wymaga również więcej specjalistycznego sprzętu. Dodatkowo zimą szybciej zapada zmrok, a utknięcie w nocy na szlaku nie zagwarantuje miłych wrażeń i wspomnień. Aktywny odpoczynek w górach daje dużo radości. Każdy chociaż raz w życiu powinien tego spróbować. Kontakt z naturą, świeże powietrze, to prawdziwy relaks dla głowy. Chociaż zawsze towarzyszy temu również zmęczenie fizyczne, jednak nie odczuwa się tego aż tak bardzo, gdy na nogach ma się ulubione buty CMP. Górskie wypady długo się później wspomina, a taka forma spędzania czasu naprawdę uzależnia.

Dodaj komentarz