Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Włochy to starożytne państwo, którego historia sięga czasów przed bizantyjskich. To jedna z najstarszych kolebek naszej cywilizacji, której kultura, tradycja i sztuka w dużej mierze miały wpływ na obecny rozwój Europy i Ameryki Północnej.
Włochy, leżące na ziemiach dawnego Cesarstwa Rzymskiego, stanowią początki europejskiej cywilizacji. Na tych terenach znajdują się najbardziej znane starożytne budowle i inne ślady dawnego państwa Rzymu, na którego kanwie powstała italijska kultura, tradycja, nauka i sztuka, rozwijająca się od czasów renesansu i budząca podziw po dzisiaj. Z tego też względu co roku miliony turystów tu przyjeżdża, aby zwiedzić i zaznajomić się z kulturą Italii.
Co warto zwiedzić we Włoszech?
Włochy to kraj, gdzie wiele rejonów zachowało swoją swego rodzaju etniczność. Jadąc przez niektóre krainy, masz wrażenie, jakby czas tam stanął w miejscu. Niewątpliwie do tych miejsc należą Florencja, Padwa, Wenecja, Asyż i wiele innych. Więc od czego najlepiej zacząć ? A mianowicie od północnych i środkowych części Włoch.
Florencja to miasto sławne ze swojej niespotykanej architektury oraz dorobku kulturowego, naukowego oraz sztuki. Ta kolebka renesansu malarzy, architektów, pisarzy, poetów, a także książąt i wystawnych bankietów. Historia tutaj wygląda z każdego zakątka uliczki, udekorowanej w rustykalną oprawę, podkreślającą klimat włoskiego krajobrazu. To swego rodzaju symbol Toskanii.
Jeżeli już jesteśmy w Toskanii, to warto odwiedzić również najsłynniejszą wieżę w Pizie. Pochylona dzwonnica katedry, obok Bazyliki św. Piotra i Coloseum robi wrażenie. Tym bardziej że cała architektura wygląda jeszcze piękniej w rzeczywistości niż na zdjęciach.
Uniwersytet w Padwie to jedna z najstarszych uczelni wyższych w Europie. Tutaj kształcili się znani pisarze, malarze, naukowcy i filozofowie, m.in. Dante, Petrarka, Galileusz, czy nasz Mikołaj Kopernik. Sam budynek uczelni to obiekt prawdziwej włoskiej sztuki epoki renesansu, który stworzyli znani malarze i architekci. Kościoły Padwy stanowiły swego rodzaju laboratoria do nauki sztuki fresku, którą uprawiali tam m.in. Giotto, Mantegna, Altichiero i wielu innych.
Wenecja to najbardziej efektowne miasto na świecie. Tutaj możesz architekturę miasta podziwiać, wędrując po malowniczych weneckich uliczkach, jak i z gondoli. Przy czym od strony kanału inną zobaczysz twarz tego miasta, a inną chodząc, dotykając i zwiedzając. Dlatego Wenecja nie jest nudna i przyciąga uwagę milionów turystów z całego świata.
Rzym to najważniejszy przystanek w naszej wycieczce po Włoszech. Nie można pojechać do Włoch i nie odwiedzić Rzymu. To miasto liczące ponad 2,5 tys. lat, opowiada nam historię całej Italii, począwszy od starożytnego Rzymu po dzisiaj. Architektura, sztuka i kultura przedstawiają dziedzictwo Włoch od Cesarstwa Rzymskiego po obecne czasy i łączą się ze sobą w niespotykany nigdzie indziej sposób. Dlatego Rzym przyciąga uwagę i jest swego rodzaju kolebką kulturową Italii.
Jakim środkiem transportu do Włoch?
Włochy nie należy traktować jako podróż tam i z powrotem, ponieważ tak naprawdę nic nie zobaczymy i nic nie zwiedzimy. Dlatego podróż samolotem całkowicie odpada. Do Włoch najlepiej wybrać się samochodem osobowym lub autokarem z zorganizowaną wycieczką.
Wtedy mamy szanse podziwiać nie tylko wybrane miasta i ich piękno, ale też przyjrzeć się urzekającym krajobrazom oraz architekturze miast i miasteczek Italii, które swoim wyglądem wprawiają wręcz w zachwyt. Dlatego, jeżeli chcesz zobaczyć jak najwięcej we Włoszech, to wybierz drogę lądową.
Noclegi we Włoszech
Ze względu na to, że Włochy to przede wszystkim rozwój turystyki, to nie brakuje tutaj również miejsc noclegowych. Baza noclegowa jest dość bogata, począwszy od drogich apartamentów, a kończąc na Hostelach. Jeżeli wybierasz się na tzw. objazdówkę po tym kraju i masz zamiar codziennie nocować w innym miejscu, to na noclegi we Włoszech wybieraj hostele i zajazdy znajdujące się kilkanaście kilometrów od wielkich miast. Tam znajdziesz miejsca spoczynku o przyzwoitym standardzie i na każdą kieszeń.