Zakopane_to_nie_tylko_Krupowki_Co_zobaczyc_w_podtatrzanskiej_miejscowosci

Zakopane to nie tylko Krupówki! Co zobaczyć w podtatrzańskiej miejscowości?

Artykuł zaktualizowany 3 grudnia 2020


Zakopane – dla jednych stolica kiczu, dla innych obowiązkowy punkt corocznych wycieczek. Bez wątpienia wywołuje wśród turystów odmienne, ale silne emocje. Trudno jednak powiedzieć, żeby było to miejsce nudne. Już same Krupówki, które są chyba najbardziej znanym punktem miasta, uderzają różnorodnością. Budynki w różnych stylach architektonicznych, uliczni grajkowie, restauracja z pizzą obok regionalnej karczmy.

Wszystko to sprawia, że łatwo jest się pogubić w całym tym zamieszaniu, ale ma on swój urok. Warto odwiedzić Zakopane chociaż raz w swoim życiu, żeby na własnej skórze doświadczyć tego wszystkiego, co oferuje. A jest to znacznie więcej niż tylko tłumna ulica. Co więc zobaczyć w miejscowości pod Tatrami?


Na obrzeżach miasta

Wjeżdżając do Zakopanego od strony Białego Dunajca, po prawej stronie mijamy jedną z jego dzielnic – Harendę. Zapewne jest ona dobrze kojarzona przez miłośników narciarskiego szaleństwa, ponieważ to tam znajduje się jeden ze stoków. Jednak to nie wszystko, co do zaoferowania ma ta odsunięta od centrum część miasta. Znajdują się tam bowiem piękne drewniane obiekty – kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty oraz Muzeum Jana Kasprowicza. Już sama ich architektura może zachwycić niejednego odwiedzającego. Choć niewielki kościółek pochodzi oryginalnie z Zakrzowa, a pod Tatrami znalazł się dopiero w połowie XX wieku, to można znaleźć w nim elementy regionalne. Muzeum z kolei znajduje się w dom, w którym poeta mieszkał wraz z żoną Jadwigą.

Zresztą są oni wspólnie pochowani w mauzoleum, które znajduje się tuż obok. Sam obiekt był zaprojektowany z myślą o pensjonacie, co łatwo zauważyć przechadzając się przez kolejne izby. Można w nim odnaleźć także wyraźne elementy pochodzące ze stylu zakopiańskiego oraz góralskich chałup. We wnętrzu znajdują się pamiątki po pisarzu oraz oryginalny wystrój. Sprawia to, że można się przenieść do przeszłości.

Kulturalnym szlakiem

Zakopane ma niezwykle bogatą historię związaną z kulturą i sztuką. To tutaj spotykała się polska elita artystyczna okresu międzywojnia na czele z Witkacym. Jedną z ich spuścizn są liczne muzea sztuki, które stanowią bardzo dużą część atrakcji na Podhalu i znajdują się na niemal całym terenie miasta. Są to zarówno te niewielkie, autorskie, jak i te większe skupiające prace znanych i regionalnych twórców. Odwiedzenie chociaż części z nich pokazuje zupełnie inną twarz miasta. W pracach artystów można odnaleźć inspiracje Tatrami, które górują nad ulicami miasta, ale także barwnymi tradycjami góralskimi.

Najpopularniejszym tego typu muzeum jest to poświęcone kompozytorowi Karolowi Szymanowskiemu, które znajduje się w Willi Atma. Zwiedzając je, można usłyszeć dźwięki jego muzyki, a także zobaczyć instrumenty i inne pamiątki. Równie warta uwagi jest Galeria Sztuki XX wieku, której siedziba – Willa Oksza jest projektem Stanisława Witkiewicza. W jej wnętrzu można znaleźć ekspozycję stałą z dziełami artystów zakopiańskich i tych związanych z miastem. Oprócz tego nie należy pomijać Galerii Władysława Hasiora, Miejskiej Galerii Sztuki, oraz Galerii Antoniego Rząsy.

W poszukiwaniu widoków

Zakopane to nie tylko miasto związane z wyjątkową kulturą górali podhalańskich, ale także bliskość Tatr, która gwarantuje niebywałe widoki. Żeby ich doświadczyć, nie trzeba nawet wychodzić poza centrum miasta. To właśnie w tej części znajduje się Antałówka, wzniesienie niewymagające ponadprzeciętnej kondycji. Roztacza się z niego piękny widok na góry, w tym także na popularny Giewont. Można dostrzec też skocznię narciarską opierającą się o stok Krokwi. Zresztą sama Wielka Krokiew jest nie tylko obiektem sportowym, ale ciekawym punktem widokowym. Po wjechaniu wyciągiem krzesełkowym można zobaczyć główną część Zakopanego. Po przeciwnej stronie miasta znajduje się Gubałówka. Żeby się na nią dostać, należy wybrać jedną z dwóch opcji – wjechać kolejką lub wejść pieszo. Niezależnie od decyzji, roztaczająca się z niej panorama jest naprawdę niezwykła, ponieważ łączy w jedność szczyty i miejskie ulice.

Dodaj komentarz