ciepłe ubrania na zimę

Jaki ubrania należy zabrać w góry zimą?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Śnieg skrzypiący pod butami, bajkowa atmosfera – za to wszystko kochamy zimę w górach. Jednak, aby czuć się komfortowo i nie zmarznąć, trzeba odpowiednio przygotować się na tę porę. Zimowe zdobywanie górskich szczytów lub zwiedzanie ciekawych miejsc wymaga ciepłej odzieży, która zapewni użytkownikowi odpowiedni komfort oraz wygodę. Dlatego dziś specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy wpis, w którym opowiemy o tym, co powinno znaleźć się w szafie każdego zimowego turysty.


Bielizna termoaktywna – koniecznie trzeba zabrać w góry zimą

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest założenie pod spód ubrania bielizny termoaktywnej. Zwłaszcza w czasie wielkich mrozów, zapewni Ci ona komfort termiczny, ochroni przed odmrożeniami oraz pozostawi skórę suchą, odprowadzając pot na zewnątrz. Oczywiście, wybór bielizny termoaktywnej należy dobrze przemyśleć. Jest kilka kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Bielizna musi szybko schnąć – zetknięcie się materiału ze śniegiem oraz potem, może spowodować dyskomfort, spowodowany wilgocią. Dlatego zwróć uwagę, czy jest wykonana w technologii Quickdry, czyli szybkoschnącej. Równie istotna jest oddychalność materiału, którą zazwyczaj zapewnia technologia Airway – odpowiada ona za transport potu na zewnątrz w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego. Wszelkim otarciom i podrażnieniom zapobiega brak szwów, czyli technologia seamless – dzięki niej krój bielizny idealnie przylega do ciała, zwiększając tym samym utrzymywanie temperatury ciała na stałym poziomie.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Jak wybrać rower trekkingowy?


citymag rower


Polar – przyjemny w dotyku, wygodny na co dzień

Najbardziej lubiany przez wszystkich fanów górskiego trekkingu, jest polar. Co sprawia, że jest taki wyjątkowy? Z pewnością wpływ na to ma jego faktura materiału – przyjemna w dotyku, nie podrażnia skóry, zapewniając jednocześnie przyjemne ciepło.

To, na jaki rodzaj polara się zdecydujesz, zależy w głównej mierze od Twoich potrzeb. Na rynku można znaleźć trzy modele, które różnią się od siebie gramaturą. Pierwszy z nich, potocznie nazywany „setką” (100 g/m2), doskonale izoluje oraz przylega do ciała i może być noszony samodzielnie lub pod kurtkę. „Dwusetka” (200 g/m2) utrzymuje ciepło oraz jest wyposażona w użyteczne dodatki, takie jak: kaptur czy kieszenie. Dobrze sprawdza się w niskich temperaturach.

Najgrubszym rodzajem polara jest „trzysetka” (300 g/m2), która zapewnia największy komfort termiczny i jest zalecana do samodzielnego noszenia lub w towarzystwie kurtki podczas skrajnie silnych mrozów. Jednak z racji swojej grubości może okazać się niewygodna podczas uprawiania sportów, dlatego musisz koniecznie przemyśleć, do jakiego rodzaju aktywności chcesz używać polara. W przypadku tego elementu garderoby warto zwrócić uwagę na obecność takich dodatków, jak: kaptur, kieszenie oraz odblaski. Dzięki temu polar jest uniwersalnym rozwiązaniem i nadaje się do noszenia w każdych warunkach.


Kurtka – najwyższa ochrona przed wiatrem i śniegiem w górach

W czasie zimowych miesięcy kurtka jest obowiązkowym elementem w każdej szafie. Z reguły jest to zakup na lata, dlatego warto w czasie jej zakupu zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Najważniejszy jest materiał, z którego została wykonana. Z jakimi rodzajami tkaniny możesz spotkać się na rynku odzieżowym?

  • Poliester – jeden z najbardziej popularnych syntetycznych materiałów, który zapewnia wysoką wodoodporność. Kurtki wykonane z poliestru są tanie, jednak odbywa się to kosztem właściwości. Choć zatrzymują one ciepło, nie pozwalają skórze oddychać, co często powoduje uczucie dyskomfortu, zwłaszcza w czasie wzmożonej aktywności fizycznej. Podobnymi właściwościami, jak poliester charakteryzuje się włókno akrylowe oraz poliamidowe.

  • Bawełna – z reguły nie jest stosowana do produkcji zimowych kurtek, tylko do przejściowych. W modelach przeznaczonych na zimowy okres zazwyczaj stanowi domieszkę. Pozwala skórze oddychać i jest dla niej przyjazna.

  • Nylon – jest wytrzymałym materiałem, z którego najczęściej produkowane są kurtki zimowe. Model wykonany z nylonu jest gwarancją dobrej jakości, która posłuży Ci przez długie lata.

  • Wełna – bardzo popularny materiał, używany do produkcji kurtek zimowych. W czasie mroźnych dni doskonale utrzymuje ciepło, a jednocześnie pozwala skórze oddychać.

Równie ważne, jak powierzchnia kurtki, jest jej wypełnienie. Od niego w głównej mierze zależy, czy odzież spełni swoje termoregulacyjne funkcje. Najczęściej można spotkać się z wypełnieniem poliestrowym – jego wadą jest nieprzepuszczalność powietrze, co wpływa na komfort użytkowania. Bardzo często stosuje się także puch oraz pierze, które utrzymują ciepło i zapewniają dobrą cyrkulację powietrza.


citymag rower1


Czapka – must have w każdy chłodny dzień w górach

Nauka nie pozostawia złudzeń – najwięcej ciepła ucieka przez głowę. Dlatego, aby zapobiec przeziębieniom, zapaleniu ucha, czy zatok, koniecznie trzeba nosić czapkę. Przydadzą się również rękawiczki, które ochronią delikatną skórę dłoni przed zimnem i nieprzyjemnym uczuciem szczypania oraz chustka, która okryje szyję.


Buty trekkingowe – idealny buty na wyprawę w góry

Każdy, kto chodzi po górach, wie, jak ważne jest solidne obuwie. Gwarantuje ono komfort stopie oraz doskonałą przyczepność do podłoża. Ten typ butów zazwyczaj jest wykonany z antypoślizgowego tworzywa oraz nieprzemakalnego materiału, zapewniającego oddychalność nodze. Wybierając obuwie trekkingowe, warto wybrać takie, które nie ociera kostki oraz zapewnia odpowiednio dużo miejsca stopie w środku buta. To będzie idealne obuwie na wyprawę w góry.

citymag rower2

Aktywność zimowa potrafi sprawić wiele przyjemności. Jednak, aby móc się nią cieszyć w pełni, trzeba najpierw uzupełnić swoją garderobę. Bielizna termoaktywna, polar, kurtka zimowa, czapka oraz odpowiednio dobrane buty trekkingowe to absolutne must have w Twojej szafie. Jeśli szukasz sklepu, w którym będziesz mógł kupić sportową odzież dobrej jakości, sprawdź ofertę sklepiguana.pl. Znajdziesz u nas markowe produkty renomowanych producentów. Serdecznie zapraszamy!


 

Dodaj komentarz