kobieta-i-mężczyzna-na-peronie-wyruszają-w-podróż

Internet WiFi za granicą – jak bezpiecznie korzystać?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Darmowe sieci Wi-Fi są coraz częściej spotykane, zarówno w Polsce jak i za granicą. Jednak są to bardzo wrażliwe sieci, które umożliwiają cyberprzestępcom uzyskanie poufnych danych czy nawet okraść nasze konto bankowe. 

Jak uchronić się przed zagrożeniami czyhających w sieciach Wi-Fi za granicą?


Jadąc na zagraniczne wakacje, często szukamy darmowych hot-spotów, które pozwolą nam na połączenie z internetem. To popularna praktyka, gdyż stawki za korzystanie z internetu za granicą za niebotycznie wysokie. Warto poznać kilka zasad korzystania z internetu za granicą, gdyż oszuści czyhają na nasz błąd i bezlitośnie go wykorzystają. Ich łupem mogą stać się zdjęcia, dane do logowania do skrzynek mailowych czy nawet konta bankowego.


Jak używać sieci Wi-Fi za granicą?

Niezabezpieczone sieci WiFi za granicą to idealne pole do popisu dla hakerów. Nie wymagają hasła i większość ludzi połączy się nią, jak tylko zobaczy taką możliwość. Nawet w przypadku sprawdzonych publicznych sieci, musicie mieć się na baczności. Hakerzy potrafią stworzyć hotspot o jednakowej nazwie, jak dobrze Wam znana i często używana lokalna sieć.

Co zrobić, żeby uchronić się przez hakerami? 

1.Pamiętaj, żeby wyłączać funkcję Wi-Fi, kiedy jej nie używasz. W innym przypadku telefon będzie łączył się z każdą pobliską siecią i przekazywał im unikatowy adres MAC urządzenia

2.Zainstaluj na swoim urządzeniu program szyfrujący połączenie. To idealny sposób na zabezpieczenie urządzenia w trakcie zagranicznych wyjazdów. Jednym z takich programów jest AVG Secure VPN – https://www.avg.pl/dom/avg-secure-vpn. Do końca września możecie załapać się na 33% zniżkę. Poniżej przedstawiamy infografikę, jak VPN pozwala zabezpieczyć połączenie.

Infografika_ProgramVPN

 

3. Jeżeli korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi, absolutnie nie loguj się na konto bankowe. Jeżeli ktoś przechwyci Twoje dane do Facebooka, to jeszcze pół biedy. A wyczyszczenie konta bankowego to bardzo przykre doświadczenie.

4. Strony z adresem URL zaczynającym się od „http://” są niezabezpieczone i istnieje potencjalne ryzyko kradzieży danych osobowych. Korzystaj tylko ze stron, które zapewniają bezpieczne połączenie „https://”.


Gdzie szukać Wi-Fi w europejskich miastach?

Niemal każde europejskie miasto odwiedzane przez turystów,  jest wręcz naszpikowane darmowymi hot-spotami.  Pewniakami są restauracje McDonald oraz kawiarnie Starbucks, gdzie darmowe hot-spoty są gwarantowane.

Specjalnie na potrzeby turystów zostały stworzone listy punktów, gdzie można uzyskać bezpłatne połączenie. To czy przebywasz w Rzymie, Londynie, Paryżu czy Barcelonie nie ma żadnego znaczenia.  W każdym z tych miast znajdziecie mnóstwo bezpłatnych miejsc z hotspotami.

Zanim wybierzesz się w podróż, warto sprawdzić gdzie na drodze zwiedzania znajdują się bezpłatne hot-spoty. To znacząco ułatwi usprawni cały proces i nie zabierze cennego czasu na wyjeździe.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *