serwonaped

Czym jest serwonapęd i jak działa?

Artykuł zaktualizowany 10 kwietnia 2020


Serwonapędy są w automatyce stosowane powszechnie. Ceni się je przede wszystkim za dokładność i wysoką sprawność działania. Co powinniśmy o nich wiedzieć?


Główne zadanie serwonapędu polega na pozycjonowaniu osi w odniesieniu do konkretnych parametrów związanych z ruchem, takich jak prędkość czy pozycja. Natomiast sam ruch osi napędzany jest przez silnik elektryczny. Ponieważ napędy i silniki serwo są jednymi z podstawowych elementów w wielu aplikacjach w przemyśle, warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Z czego składają się serwonapędy?

Serwonapędy składają się z trzech podstawowych elementów. Najważniejszą część serwonapędu stanowi zasilany prądem silnik elektryczny. Połączony jest ze sterownikiem, który z kolei jest odpowiedzialny za wartości nastaw silnika. Kolejnym elementem są czujniki, które odpowiadają za informację zwrotną –enkoder lub rezolwer. Konstrukcja serwonapędów jest tak zaprojektowana, że praca odbywa się w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego.

Chociaż wspólne dla wszystkich serwonapędów jest to, że składają się z silnika, czujnika i sterownika, to w różnych urządzeniach mogą wyglądać inaczej i wykonywać inne zadania. Różnorodność rozwiązań dostępnych na rynku sprawia, że dobór takiego serwonapędu, który będzie w pełni odpowiadać na potrzeby firmy i wymagania aplikacji, po dokładnej analizie parametrów, nie powinien sprawić trudności. Napędy serwo to niezawodne i trwałe urządzenia, ale pewność co do ich sprawności i żywotności można mieć tylko wtedy, gdy kupuje się urządzenia sprawdzonych producentów.

Gdzie wykorzystuje się silniki serwo?

Serwonapędy są przykładem urządzeń o wyjątkowo szerokim spektrum zastosowań. Najczęściej wykorzystywane są w aplikacjach, w których wymagana jest dokładność pozycji i kontrola parametrów. Do tego mogą pracować przy małych i dużych prędkościach, co również wpływa na zakres zastosowań.

Silniki serwo można znaleźć na przykład w różnego rodzaju wtryskarkach, w maszynach służących do sterowania stołem obrotowym czy wiertnicach. Oprócz tego sprawdzają się w maszynowych procesach pakowania, przenoszenia czy zwijania materiałów i wielu innych aplikacjach w praktycznie każdej gałęzi przemysłu.  

Zobacz również: https://amgautomatyka.pl/kategoria-produktu/jvl/zintegrowane-serwosilniki/ 

Dodaj komentarz