nastolatka czyta

Dlaczego młodzież tak lubi fantastykę?

Artykuł zaktualizowany 11 lutego 2021


Fantastyka dla młodzieży zdobywa coraz większą popularność w księgarniach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Ciekawe tytuły mają nie tylko pobudzić wyobraźnię, ale również pomóc młodym ludziom nieco się odstresować oraz oderwać od rzeczywistości. Dlaczego w szczególności warto namawiać młodzież do czytania i wybierać fantastykę dla młodzieży?


Kategoria idealna dla młodych

Powszechnie mówi się, że młodzież nie czyta książek. Niestety, opinia ta w większości przypadków jest prawdziwa. Młodzi ludzie chętnie sięgają po gry komputerowe, oglądają seriale czy filmy, ewentualnie słuchają e-booków. Czytanie książek jest gdzieś na szarym końcu ich listy rzeczy do zrobienia. Tymczasem czytanie nie tylko rozwija umiejętności językowe, ale również podnosi poziom inteligencji, pozwala poznać inny punkt widzenia czy po prostu oderwać się od rzeczywistości. Fantastyka dla młodzieży to idealna wręcz kategoria dla tego przedziału wiekowego. Dlaczego?

Otóż młodzież jest dziś bombardowana różnego typu obowiązkami, w tym także szkolnymi. Fantastyka dla młodzieży daje możliwość zapomnienia o świecie realnym, oderwania się od niego – https://matfel.pl/pol_m_Ksiazki_Dla-mlodziezy_Fantastyka-fantasy-science-fiction-2122.html. W świecie fantasy nie ma bowiem lekcji do odrobienia czy pokoju do posprzątania. Młodzież potrzebuje odskoczni od codzienności, stąd właśnie popularność fantastyki dla młodzieży.

Walor edukacyjny

Dorosłym często wydaje się, że fantastyka dla młodzieży to książki, które nie mają zupełnie nic wspólnego z rzeczywistością. Stąd też często podsyłają swoim pociechom inne tytuły, które niestety dzieci specjalnie nie interesują. Tymczasem fantastyka dla młodzieży zawiera bardzo wiele walorów edukacyjnych. Przede wszystkim są w niej prezentowane problemy współczesnego świata, jednak w sposób bardzo subtelny, który jest dla osób w tym wieku najodpowiedniejszy. Dodatkowo niektóre tytuły wręcz przestrzegają przed ślepym zaufaniem, jakim darzymy obecnie nowoczesne technologie informatyczne. Fantastyka dla młodzieży może być czytana nawet przez około dziesięcioletnie dzieci. Niektóre bowiem tytuły są wprost stworzone dla najmłodszych, inne dla nieco starszych dzieci.

Rodzice powinni docenić kategorię fantasy, ponieważ niektóre tytuły weszły już do kanonu lektur szkolnych bądź fragmenty wybranych książek znajdują się w podręcznikach. Co więcej, sami chętnie sięgamy po książki z półki „fantastyka”. Zdarza się nawet, że dorośli czytają właśnie fantastykę dla młodzieży, ponieważ książki te są nieco lżejsze i przyjemniejsze w odbiorze, niż te dedykowane ich grupie wiekowej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *