kwaranntanna-glowne

10 sposobów na spędzanie długich wieczorów w czasie kwarantanny

Artykuł zaktualizowany 18 listopada 2020


Nastąpiły nietypowe dla nas czasy, w trakcie których większość z nas może stanąć przed widmem kwarantanny. Kilkunastodniowe zamknięcie w domu razem z całą rodziną to jest dopiero wyzwanie. Zorganizowanie poszczególnego czasu dla każdego członka rodziny oraz opracowanie społecznych czynności w przyjemnej atmosferze, to najcięższe z zadań. Dlatego proponujemy 10 najbardziej znanych pomysłów na spędzenie długich wieczorów podczas kwarantanny. 


Odpowiedni film, we właściwym towarzystwie w przyjemnej aurze domowego kina

Gwóźdź programu, czyli to co uwielbiamy prawie wszyscy – wspólne wieczory kinowe to często wykorzystywany pomysł na spędzanie długich wieczorów w ciągu kwarantanny. Jest niezwykle mało wymagający i łatwy do zorganizowania. Wystarczy porządnie umeblowana strefa TV, czyli porządnie usytuowany telewizor na ścianie lub szafce RTV i odpowiednia ilość miejsca dla wszystkich domowników. Wygodny narożnik lub sofa do salonu załatwią sprawę wygodnego seansu. Możemy skorzystać ze stereotypowej oferty telewizyjnej lub wesprzeć się płatną platformą telewizyjną jak NETFLIX lub HBO GO, na których możemy oglądać ukochane filmy, bajki i seriale, kiedy chcemy.

wspolne ogladanie

Wybór jest tak duży, że bezproblemowo każdy odnajdzie coś dla siebie a zarazem możemy wybrać film dla wszystkich. W szczególności polecamy długometrażowe bajki, których fabuła potrafi porwać nie tylko młodszą publikę ale także dorosłych.

Polecane bajki dla całej rodziny:

 • na przykład „Frozen”, czyli Kraina Lodu – idealna propozycja dla dziewczynek, choć nie tylko,
 • „TOY STORY” – kilkuczęściowa animacja dla całej rodziny, wróciła do popularności dzięki pojawieniu się najnowszej IV części,
 • nowa wersja kultowego „Króla Lwa”- wzruszająca opowieść pokazana na nowo, niesamowite efekty wizualne i piękna fabuła poruszająca serca,
 • dla starszej publiczności polecamy „Dora i miasto złota” – filmowa wersja popularnej bajki animowanej, typowo przygodowa
 • „BFG”, czyli bardzo fajny gigant – stworzona na podstawie książki, opowieść o przyjaźni małej dziewczynki i olbrzyma – bardzo ciekawa opcja na wieczór z nutką fantasy

Dla fanów seriali polecamy takie hity jak:

 • „Barbarzyńcy” – najnowszy serial Netflix, podbija nasze serca. Przedstawia życie na początku naszej ery, trochę brutalny ale bardzo widowiskowy,
 • „100” – dramat filmowy ukazujący utopijną rzeczywistość łączącą się z elementami since fiction, idealny dla wymagających widzów,
 • „Strzelec” – historia wojskowego strzelca wciągniętego w zabójstwo prezydenta, ciekawa i dynamiczna fabuła pełna efektów specjalnych,
 • „Wielkie kłamstewka” – idealna kobieca propozycja, opowiadająca historię 4 kobiet, których łączy wiele wspólnych historii i problemów, gwiazdorska obsada gwarantuje doskonałe wrażenia

Jeśli wolicie oglądać filmy możemy Wam zaproponować kilka punktów:

 • „Lekko się kłamie w miłym towarzystwie” – trochę dramatu, trochę komedii w bardzo ciekawym wątku o ludzkiej przyjaźni. Grupa przyjaciół postanawia w ramach zabawy upublicznić wszystkie swoje prywatne e-maile i rozmowy, a co za tym idzie odkryć wszystkie swoje tajemnice,
 • „Mała” – klasyczna historia o zamianie ciał i znalezieniu się w innej sytuacji niż byśmy tego chcieli. Bardzo ciekawa, pozytywna opowieść.
 • „Trauma” – popularny thriller opowiadający o desperackiej akcji poszukiwawczej męża po zniknięciu żony i córki ze szpitalnej izby przyjęć.
 • „ Christmas made to order” – idealna propozycja na okres przedświąteczny, wprowadzająca w klimat świąt opowieść o próbie odbudowania rodzinnych relacji.

Sami wyłońcie najlepsze dla was wątki i rodzaj kina, gdyż każdy lubi coś innego.

Ciekawa książka jako rozwiązanie na relaks

Ciekawa książka może okazać się idealnym rozwiązaniem nie tylko jako sposób na relaks, choć oczywiście bardzo go polecamy, ale także jako sposób spędzania wspólnego czasu. Możemy przeznaczyć ten czas na wspólne czytanie, czytanie dzieciom lub niezależne czytanie obok pozostałych, czytających członków rodziny.

czytanie dzieciom

Obojętnie jaką formę wybierzemy to z pewnością będzie bardzo uspokajającą i relaksującą odmianą spędzania wieczorów podczas kwarantanny. Ostatni okres uczynił, że książki wróciły do łask i wszyscy szukamy prawidłowo zapowiadającego się tytułu. Wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce, na które sugerujemy komfortowy fotel tapicerowany lub  sofę do salonu i można zaczynać niecodzienną przygodę z książką.

Do sprawdzonych i bardzo lubianych tytułów należą takie książki jak:

 • „Nóż” – autora Jo Nesbo, to powieść z kategorii kryminału norweskiego. Główny bohater zamieszany jest w zabójstwo, którego sam nie jest czy go popełnił.
 • „Potrójny Agent” – Jobby Waricka, to najlepszy przykład wysokiej jakości literatury szpiegowskiej. Skomplikowana postać i dużo akcji terrorystycznej.
 • polecamy także światowe hity jak „Wiedźmin” Sapkowskiego – historia fantasy na najwyższym poziomie, z którą z pewnością każdy miał okazję się spotkać, czy to w grze czy serialu.
 • „Ostatnie historie” Olgi Tokarczuk to niezapomniana opowieść naszej polskiej noblistki o trzech pokoleniach kobiet i ich wzajemnych więziach a raczej ich braku.
 • „365 dni „ Blanki Lipińskiej” – polski bestseller 2018r. Ciekawa historia wzorowana historią kopciuszka ale z nutką gangsterskiego życia i odrobiną erotyki.

A co dla dzieci? Dla najmłodszych polecamy kolekcję książek „PUCIO”, bardzo lubianą i chętnie czytaną przez dorosłych. Dla starszych dzieci proponujemy serię książek przygodowych „Nela mała podróżniczka”, opisujących prawdziwe przygody i podróże 10 letniej dziewczynki. Edukacyjna i poznawcza książka dla ciekawskich świata.

Jenga, chińczyk a może scrable, czyli wiecznie popularne gry planszowe

Od pokoleń znamy i pratykujemy wspólne granie w planszówki. To ponadczasowa kształt zabawy świetna dla rodzin z dziećmi, przede wszystkim w tych nietypowych czasach. Na rynku znajduje się tak wiele przeróżnych propozycji, że z pewnością nie powinniśmy mieć problemów aby wybrać właściwą, dopasowaną do wieku i upodobań grę planszową. Nie ulega wątpliwości, że najbardziej popularne od wielu pokoleń są klasyczne gry tupu „chińczyk”, warcaby, monopol czy scrable.

monopoly

Zapewniają dużo dobrej zabawy a przy ewentualności uczą i wychowują. Wskazane jest także zastanowić się nad grami polegającymi na zręczności takimi jak Jenga lub bierki. Gry planszowe mają jeszcze jedną zaletę, otóż nie zajmują dużo miejsca. Do ich użycia wystarczy nam chociażby niewielka ława lub stolik kawowy.

Łamigłówki

Gdy znudzą się nam już gry planszowe możemy podjąć próbę ociupinę innej formy wspólnych zabaw jakimi są łamigłówki. To bardzo rozrywkowa i rozrywkowa forma wspólnej zabawy, zapewniająca sporo Zabawnych sytuacji. Najbardziej znane są kalambury, tzw. „Czółko” oraz wiele innych gier wymagających od nas sprytnego intelektu, przedsiębiorczości i mądrości.

Wspólne robótki ręczne

Robienie razem rozmaitych czynności domowych zbliża nas i tworzy silne relacje pomiędzy domownikami. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest wspólne wykonywanie robótek plastycznych. Zbliżają się święta w związku z czym możemy wykonywać ozdoby świąteczne, łańcuchy na choinkę lub własnoręcznie robione bombki. W ten sposób spędzimy miło czas i wykorzystamy go w pożyteczny i kreatywny sposób.

robotki reczne

Zadbajmy o zdrowie fizyczne

Spędzając całe dnie w domu nie ulega wątpliwości, że potrzebujemy ruchu a jeśli mieszkamy w mieszkaniu, a nie w domku z ogródkiem, możemy mieć z tym problem. Dlatego nie zapominajmy o ćwiczeniach online czy uprawianiu jogi, które bez problemów możemy wykonywać w domu. Możemy ćwiczyć na zmianę, tak aby każde mógł spędzić czas w samotności lub urządzić sobie rodzinne ćwiczenia i bawić się razem. Jeśli nie mamy wystarczającej ilości mat do ćwiczeń użyjcie dywanu. Dywany do salonu świetnie nadadzą się jako podkład do ćwiczeń.

cwiczenia w domu

Nauka i szlifowanie języków obcych

Długie dnie i wieczory podczas kwarantanny to doskonały moment na naukę i doskonalenie swoich kwalifikacyj językowych. Warto skorzystać z wielu darmowych aplikacji dostępnych zarówno na telefon jak i komputer. Możemy uczyć się na własną rękę lub wspólnie razem z dziećmi. Sprawmy aby nauka stała się zabawą i sprawiała przyjemność a nie była tylko obowiązkiem.

Trening interpersonalny

Kilkudniowe zamknięcie w domu to także niezwykły sprawdzian dla nas samych, naszej samokontroli i samoorganizacji, dlatego jest świetnym momentem dla treningu interpersonalnego. Nasz osobisty trening interpersonalny ma na celu zwiększenie osobistych umiejętności. W zależności od tego na jakiej płaszczyźnie potrzebujemy wzmocnienia, możemy w tym czasie nad tym popracować. Proponujemy zacząć od odpowiedniej literatury, która pomoże nam w pierwszych krokach.

Możemy wykonywać pracę nad śmiałością, punktualnością, lepszym podejściem do wykonywanej pracy, rozumienia zachowań własnych i innych osób, umiejętności rozwiązywania konfliktów itp.

Zakupy internetowe

Mając sporo wolnego czasu możemy wykorzystać go na zakupy… oczywiście internetowe. Zakupy online mają wiele zalet i są coraz częściej wybieraną formą zakupów przez klientów. Bardzo istotną zaletą jest fakt, iż możemy w szybką i bezproblemową metodą dokonać zakupów ubrań, sprzętu elektronicznego czy mebli, bez wychodzenia z domu. Kolejną zaletą jest fakt, że nikt nas nie pospiesza a więc możemy się swobodnie zastanowić i podjąć przemyślaną decyzje, co jest przede wszystkim istotne przy zakupie mebli czy droższych sprzętów RTV i AGD.

zakupy online

Zakupy online umożliwiają nam również lepszą ewentualność w skonfrontowania produktów ze sobą, szczegółową analizę ich cech dzięki dokładnym opisom oraz prześledzenie opinii innych klientów, lepszą możliwość porównywania cen na rynku a przede wszystkim bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo ma współcześnie kilka wymiarów.

Przede wszystkim spędzajmy czas razem

Przeznaczmy ten czas w większej mierze na wspólne relacje. Rozmawiajmy dużo ze sobą, poznajmy się na nowo. Możemy codziennie urządzić sobie wieczorny kącik pogawędek i porozmawiać ze swoimi dziećmi o ich marzeniach, planach i uczuciach. Kwarantanna daje nam przestrzeń, by poznać się i pomówić w inny sposób niż dotychczas.

czas rzem

Podtrzymujmy się wzajemnie na duchu i schowajmy głęboko naszą frustrację wywołaną taką sytuacją. Świetnym pomysłem jest także użycie telefonu do rozmów nie tylko z domownikami ale także rodziną i znajomymi, dla których nie mieliśmy ostatnio zbyt wiele czasu. To świetna okazja do odbudowania zaniedbanych relacji i czas na dłuższe rozmowy z przyjaciółką. Pamiętajmy też o tych, którzy są w podobnej sytuacji ale siedzą w domu samotnie. Taka izolacja jest dla nich podwójnie dotkliwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *