niezbędny sprzęt jeździecki

Jakie jest niezbędne wyposażenie konia i sprzęt jeździecki?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Odpowiedni strój jeździecki, który przyodziewamy, to nie jedyny wydatek z jakim musimy się liczyć jeżdżąc konno. Posiadając własnego konia, powinniśmy zadbać również o jego osprzęt, by jazda była bezbolesna i w pełni bezpieczna. Ten artykuł będzie poświęcony akcesoriom oraz sprzętowi, w jaki należy zaopatrzyć naszego konia. Polecany sklep jeździecki, w którym znajdziesz niezbędny sprzęt w świetnych cenach: http://healthyhorse.pl/.


Profesjonalne siodło

Podstawowy element wyposażenia konia, jego odpowiedni dobór gwarantuje nam bezpieczną,  komfortową jazdę oraz prawidłowy dosiad. Siodła możemy rozróżnić na:

  • ujeżdżeniowe – zalecane jeźdźcom trenującym ujeżdżanie. Cechy charakterystyczne: głębokie siedzisko, wyważony punkt ciężkości oraz wydłużone tybinki.
  • skokowe –  przeznaczone zawodnikom trenującym skoki. Cechy charakterystyczne: płaskie siedzisko, punkt ciężkości przesunięty do tyłu oraz małe poduszki.
  • wszechstronne – skierowane do początkujących jak i zaawansowanych jeźdźcom. Charakterystyka: głębokie siedzisko, wyważony punkt ciężkości i duże poduszki.
  • rajdowe – polecane amatorom i doświadczonym. Charakteryzuje się dużymi poduszkami, ławą zamiast łęku oraz sposobem mocowania.

Niesamowicie istotną kwestią jest odpowiednie dopasowanie siodła. Powinna tym się zająć osoba doświadczona w tym temacie. Dopasowanie jest uzależnione od: celu jazdy, wzrostu i wagi jeźdźca oraz kształtu kłębu naszego zwierzęcia. 


Pozostałe elementy wyposażenia konia

Wymieńmy i krótko opiszmy pozostałe kluczowe elementy:

  • czaprak – zakładana pod siodło podkładka. Odpowiada za ochronę grzbietu konia przed otarciami i odparzeniami. Charakteryzuje go miękki, chłonny materiał, który izoluje skórzane siodło od potu konia.
  • popręg – ma za zadanie utrzymanie siodła w odpowiednim miejscu. Zapina się go pod brzuchem zwierzęcia.
  • strzemiona – element zamocowany z obu stron siodła, w który wkładamy stopy podczas jazdy. Ma za zadanie ułatwić nam wejście na konia oraz zapewnia utrzymanie prawidłowej pozycji w siodle.
  • ogłowie – część uprzęży, którą zakładamy na głowę konia, nieodłącznym elementem są wodze i wędzidło. Wszystkie te składowe stanowią całość, mającą wpływ na kierowanie koniem, poprzez oddziaływanie na jego pysk.
  • buty i ochraniacze dla konia – ochraniacze jak sama nazwa wskazuje chronią kończyny konia zarówno podczas jazdy jak i transportu. Buty zaś jest to nowe rozwiązanie, mające na celu zastąpienie kucia. Dzięki nim kopyto konia, wówczas gdy są zdejmowane staje się wytrzymalsze, a także poprawia krążenie w kończynach.

Podsumowanie

Wymienione wyżej elementy są podstawami wyposażenia konia. W sklepach jeździeckich znajdziemy znacznie szerszy asortyment obejmujący różnego rodzaju akcesoria, mające za zadanie poprawić komfort jazdy i bezpieczeństwo naszego zwierzęcia. Wartym uwagi jest, by kupowany sprzęt był jak najwyższej jakości, wówczas powinien być używany przez lata i bezpośrednio w sposób pozytywny wpływa na zdrowie i samopoczucie konia.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *