języki

Jakie są najtrudniejsze języki świata?

Artykuł zaktualizowany 2 października 2019


Nauka języków stała się bardzo popularna. To nie tylko ułatwia kontakt z obcokrajowcami, czy wyjazdy poza granice kraju, ale również poszerza horyzonty i rozwija. Wiele osób chętnie uczy się egzotycznych, albo mało popularnych języków. Angielski i niemiecki dla wielu ludzi wydaje się bardzo skomplikowany, choć z pewnością są na świecie jeszcze ciężże dialekty. Zobacz ranking najtrudniejszych języków świata!


Arcytrudny język chiński

Nie da się ukryć, że chiński jest trudnym językiem. Sam zapis wygląda na niezwykle skomplikowany, ponadto wymaga wprawy oraz pewnej ręki. Cierpliwość jest niezbędna, tak samo jak wielogodzinne ćwiczenia. Forma pisma to aż kilkadziesiąt znaków, co istotne jedne mają wpływ na znaczenie drugich. Tak naprawdę wszystko zależy od użycia ich w zdaniu. To zwiększa dodatkowo poziom trudności. 

Niemniej kłopotów pojawia się przy samej wymowie. W języku chińskim liczy się przede wszystkim ton i akcent. Dlaczego? Jeśli wypowiesz sylabę w inny sposób niż powinnaś zmieni się kompletnie znaczenie. Istotne jest zachowanie odpowiedniego szyku zdań – podmiot, orzeczenie, dopełnienie, czyli tak samo jak w Polsce.


Język japoński

Kolejnym trudnym językiem jest japoński. Wiele osób twierdzi, że łatwiej się go uczyć, gdy pozna się podstawy chińskiego. Ponieważ zasady są bardzo do siebie podobne. Pismo składa się z dwóch sylabariuszy – hiragany i katakany. Kanji, tak samo jak inne dialekty z Azji wymaga wielu godzin nauki i ćwiczeń pisania.

Polakom dość prosto będzie przyswoić ten język, ponieważ wymowa japońskiego jest podobna do naszej rodzimej. Tyle, że więcej tu emocji oraz większe znaczenie ma akcent. Na szczęście spokojnie można to opanować. 


Język węgierski

Język węgierski zalicza się do grupy języków ugrofińskich. Zapis opiera się głównie na alfabecie łacińskim. Do tego wiele głosek wymawia się zupełnie inaczej niż pisze. Mało tego, są dwa rodzaje samogłosek – krótkie i długie. I to właśnie one sprawiają największy kłopot dla uczących się. Choć dla niektórych dużo bardziej problematyczne jest akcentowanie słów na pierwszą sylabę. 


Wiele dialektów języka arabskiego

Kolejnym językiem z nauką, którego ludzie mają dość spory problem jest arabski. Choć alfabet ma tylko 28 liter, niestety można zapisywać na wiele sposobów. Jakby tego było mało sam wygląd jest nietuzinkowy i tworzy komplikacje. Dla niektórych to drobny maczek składający się tylko z kropek i kresek, tyle że w różnym położeniu. 

Język arabski ma kilka odmian, między innymi klasyczny, współczesny literacki, a także mnóstwo dialektów służących do rozmów nieformalnych. 


Język fiński

W naszym rankingu trudnych do nauki języków pojawia się także fiński. On zdecydowanie wyróżnia się na tle innych europejskich mów. W czym tkwi jego trudność? Z pewnością sama wymowa jest problematyczna. Dlaczego? Słowa są naprawdę długie, a do tego niesłychanie ciężkie do wypowiedzenia. Nie da się ukryć, trzeba ćwiczyć i ćwiczyć.

Język fiński ma aż 17 przypadków, mało tego gramatyka jest bardzo skomplikowana. Co ciekawe nie używa się tam w ogóle czasu przyszłego. Zapis też nie jest prosty, choć nie ma rodzajników.


Język portugalski w odmianie brazylijskiej

Zdecydowanie najwięcej kłopotu sprawiają jeżyki egzotyczne, które są mało popularne. Wśród nich jest portugalski w odmianie brazylijskiej. Nieco on się różni od klasycznego europejskiego portugalskiego. Czym? Między innymi określeniami zjawisk, czy też samą wymową – chodzi głównie o samogłoski, które mają wyraźny akcent w brazylijskim rodzaju. Ponadto dodatkowo jest stosowany zaimek eu, czyli ja. Różnic jest dość sporo i to właśnie one są najbardziej trudne do zapamiętania.


Nasz rodzimy język polski

Nie da się ukryć, że i język polski dla obcokrajowców wydaje się niezwykle skompilowany. Same wymówienie „ś”, „ć,”, „ż” oraz „ź” jest nie lada wyzwaniem. Gramatyka, szyk w zdaniu, odmiany, przyimki… Jest mnóstwo zagwozdek, które trzeba opanować, aby swobodnie posługiwać się językiem polskim. Pismo wcale nie jest łatwiejsze. 


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *