kobieta robi zdjecia jesieni

Dlaczego jesień to idealna pora na robienie zdjęć?

Artykuł zaktualizowany 2 listopada 2020


Obecnie większość posiadaczy smartfonów stała się do pewnego stopnia fotografami. Chętnie utrwalamy w obiektywie aparatu ważne momenty z naszego życia i ciekawe zdarzenia, których jesteśmy świadkami. Kiedy jednak decydujemy się na wywoływanie zdjęć, przeważająca większość naszych fotografii jest związana z okresem letnim. Jest to całkowicie zrozumiałe. Lato to okres wakacji, czas wycieczek i krótkich wypadów za miasto. Jednak czy lato, jest rzeczywiście najlepszą porą na robienie zdjęć?


Wielu profesjonalnych fotografów, jako idealną porę do robienia zdjęć na zewnątrz wybiera nie okres letnich miesięcy, a jesień.

Dlaczego jesień to idealny czas na robienie zdjęć?

Dla fotografa najważniejsze jest światło. Owszem w okresie jesiennym dzień trwa nieco krócej, ale nie musimy przejmować się wybieraniem idealnej godziny, kiedy oświetlenie jest najlepsze. Jesienne miękkie światło jesiennych dni wydaje się stworzone do fotografii.

Jednak największym atutem tej pory roku jest nasycenie kolorami. Owszem późna jesień nie jest pod tym względem zbyt atrakcyjna, jednak moment, kiedy drzewa mienią się całą feerią barw staje się idealną chwilą na fotografie plenerowe.

Z powyższych powodów złota polska jesień to wymarzona pora na wybrane rodzaje fotografii.

Jakie rodzaje fotografii należy wybrać jesienią?

Oczywiście, tak jak wspomnieliśmy powyżej, jesień sprzyja wykonywaniu zdjęć na zewnątrz.

Dlatego to najlepsza pora na:

  • fotografię krajobrazową
  • fotografię architektury
  • fotografię przyrodniczą

Jeżeli chcemy robić wysokiej jakości zdjęcia, to aparat wbudowany w nasz smartfon, może być niewystarczający. Jeśli mamy taką możliwość, to najlepiej zabrać na sesję fotograficzną lustrzankę cyfrową.

Kiedy dysponujemy tego typu aparatem, to możemy dodatkowo wyposażyć się w odpowiednie obiektywy, które pomogą wykonać jeszcze lepsze zdjęcia.

kobieta robi zdjecia w lesie

W jakie obiektywy warto zaopatrzyć się podczas wykonywania zdjęć jesienią?

  • na krótką przechadzkę po lesie lub parku weźmy ze sobą uniwersalny, zmiennoogniskowy obiektyw
  • do wykonywania rozległych zdjęć pejzażowych najlepszy będzie obiektyw szerokokątny
  • jasny teleobiektyw, doskonale sprawdzi się podczas robienia zdjęć dużych ssaków
  • fotografując detale, powinniśmy zdecydować się na obiektyw makro

Posiadasz ciekawą kolekcję jesiennych zdjęć, co dalej możesz z nią zrobić?

Oczywiście najlepszym wyborem jest utrwalenie jej w formie papierowych odbitek. Dzięki temu mamy pewność, że nasze najlepsze ujęcia nie ulegną zapomnieniu pośród tysięcy zdjęć zgromadzonych w formie cyfrowych plików. Najlepiej jest zdecydować się na wywoływanie zdjęć online. Usługa wykonana przez internet jest nie tylko tania, ale także bardzo wygodna. Zdjęcia wyślemy bez wychodzenia z domu i w ciągu maksymalnie 48 godzin dostarczy je do nas kurier lub odbierzemy je z wybranego paczkomatu.

Dodaj komentarz