jakusunackleszczaupsa

Jak usunąć kleszcza u psa? Jakich narzędzi użyć?

Artykuł zaktualizowany 3 czerwca 2022


Dla wielu opiekunów kleszcze są prawdziwą zmorą. Im szybciej zostaną one usunięte, tym mniejsze ryzyko zachorowania. Na temat sposobów wyciągania kleszczy krąży wiele mitów, które mogą jedynie pogorszyć sprawę. Jak usunąć kleszcza u psa? Jakich narzędzi użyć do wyjęcia kleszcza oraz co zrobić, gdy nie mamy ze sobą żadnych przyrządów?


Narzędzia do usuwania kleszcza

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych przyrządów do usuwania kleszczy. Większość z nich bez problemu możemy kupić w sklepach zoologicznych czy aptekach. Warto mieć je ze sobą w domowej apteczce, samochodzie oraz w czasie dłuższych spacerów z czworonogiem.

Narzędzia dobieramy w zależności od własnej wygody. Może być to specjalna, plastikowa pęsetka, lasso lub haczyki w różnych rozmiarach. Na każdym z nich znajdziemy instrukcję, jak usunąć kleszcza u psa z użyciem konkretnego przyrządu. Ważne, by nigdy nie próbować wyciągać kleszcza gołą ręką, ponieważ narażamy się wówczas na choroby. Zawsze warto mieć ze sobą jednorazowe rękawiczki, które zabezpieczą nas przed zarażeniem.

Jak usunąć kleszcza u psa bez przyrządów?

A co jeśli nie mamy pod ręką żadnych przyrządów, jedynie własne ręce i kawałek chusteczki higienicznej? Warto pamiętać, że kleszcz powinien zostać usunięty jak najszybciej, by zapobiec zarażeniu. Nie zawsze będziemy mieli ze sobą odpowiednie narzędzia lub możliwość dotarcia do gabinetu lekarza weterynarii. Wówczas powinniśmy wykorzystać ręcznik papierowy bądź chusteczkę higieniczną, rozdzielić dokładnie sierść i przez papier chwycić kleszcza jak najbliżej skóry, a następnie stanowczym ruchem wyciągnąć go do góry.

Musimy przy tym uważać, by nie zmiażdżyć kleszcza w trakcie wyciągania, ponieważ może spowodować to wymioty, które zwiększają ryzyko zarażenia. Kleszcza nie powinniśmy również wykręcać, a jedynie szybkim i stanowczym ruchem pociągnąć do góry. Miejsce ukąszenia należy przemyć środkiem antyseptycznym, a samego kleszcza uśmiercić zawijając go w papier i miażdżąc np. przy użyciu szklanki.

Co jeśli po wyjęciu kleszcza w skórze zostanie aparat gębowy?

Zawsze podczas wyciągania kleszcza istnieje ryzyko, że w skórze zostanie głowa lub fragment aparatu gębowego pajęczaka. Nie powinniśmy się tym zbytnio przejmować. Sama głowa nie jest już źródłem zakażenia, a z czasem organizm sam pozbędzie się niewielkiego ciała obcego, które samoistnie odpadnie po kilku dniach. Nie ma potrzeby, by niepokoić zwierzaka i próbować usunąć resztki kleszcza z pomocą igły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *