prywatny dom opieki dla starców

Prywatny dom opieki – czy warto z niego skorzystać?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Nie dajesz rady opiekować się osobą starszą? Brakuje ci sił, czasu i wiedzy? Całodzienna opieka i pielęgnacja koliduje z pracą zawodową? Rozwiązaniem może być prywatny dom opieki.


Prywatny dom opieki – czy to dobry pomysł?

Osoby w podeszłym wieku mają specyficzne wymagania, choćby ze względu na stan zdrowia. Nie każdy umie takim wymaganiom sprostać. Jeśli senior rodu jest samodzielny, wymaga jedynie, by od czasu do czasu zrobić mu zakupy, posprzątać i zwyczajnie, po ludzku porozmawiać, to sprawa wydaje się łatwa. Trudniej jest, gdy pojawiają się problemy ze zdrowiem, szczególnie z poruszaniem. Nie każdy ma tyle siły i umiejętności, by taką chorą osobę wykąpać, ubrać, zabrać na spacer. A przecież trudno skazywać kogoś na zamknięcie w czterech ścianach tylko ze względu na stan zdrowia.

Prywatny dom opieki to w takim wypadku najlepsza alternatywa. Nowoczesne domy opieki projektowane są z myślą o osobach starszych, chorych, mających trudności z poruszaniem. Nie znajdziemy tu barier architektonicznych, za to znajdziemy szerokie korytarze i drzwi, udogodnienia w toalecie i łazience, tak, by nawet osoby na wózkach inwalidzkich nie miały problemu z samodzielnym poruszaniem się.


Jak powinien wyglądać dobry prywatny dom opieki?

Domy opieki Arkadia, to nie tylko szerokie korytarze, wygodne pokoje i prywatność porównywalna do tej, jaką osoby starsze mają w domu. To także, a może przede wszystkim ludzie. Wysoko wykwalifikowany personel dba o to, by w domu opieki panowała prawdziwie domowa, rodzinna atmosfera. Pensjonariusze nie czują się samotni, zawsze znajdzie się ktoś, z kim można porozmawiać, kto wysłucha, doradzi, pocieszy. Arkadia to cztery domu położone w malowniczych regionach kraju, daleko od wielkomiejskiego zgiełku, w bliskim otoczeniu przyrody. To miejsce, które bez zbytniej przesady, można nazwać oazą i ostoją, gdzie każdy ma szansę na odpoczynek i godną starość.


Starsi ludzie są otocznie profesjonalną opieką

Często rodziny, które są zmuszone korzystać z pomocy domu opieki w opiece nad osobą najbliższą, mają z tego powodu wyrzuty sumienia. Zapewne spowodowane jest to podświadomym obrazem takiego miejsca, bardziej przypominającym szpitalne sale, niż dom. Tymczasem współczesne domy opieki spełniają najwyższe światowe standardy. Personel medyczny i pomocniczy otacza pensjonariuszy dyskretną, lecz stałą opieką także medyczną.

Na życzenie można zamówić wizytę kosmetyczki lub fryzjera. W razie potrzeby na miejscu jest lekarz. I są jeszcze inni ludzie. Towarzystwo, którego osobom starszym często bardzo brak. Jeśli rozważymy wszystkie za i przeciw, więcej plusów jest po stronie prywatnego domu opieki. Powiedzenie o tym, że nie przesadza się starych drzew, zdaje się odchodzić do lamusa.


 

Dodaj komentarz