woda san pellegrino

Jak picie wody wpływa na nasz organizm?

Artykuł zaktualizowany 31 sierpnia 2019


Lato to jedyny okres w roku, kiedy bez obaw możemy wskoczyć w krótkie spodenki i skorzystać z uroków kąpieli słonecznych. I choć piękna pogoda cieszy, warto sobie uświadomić, że wraz z temperaturą rośnie także nasze zapotrzebowanie na płyny. Jak zapobiec odwodnieniu? Oczywiście pijąc wodę! Tylko jak wybrać tę, która najbardziej przypadnie nam do gustu?

Optymalna temperatura powietrza latem – czyli taka, która zapewnia tzw. komfort cieplny, mieści się w przedziale ok. 24-28°C. Często jednak w lipcu czy sierpniu temperatury w naszym kraju potrafią być sporo wyższe – sięgając nawet 40 stopni Celsjusza. Jak reaguje organizm na tak wysoką temperaturę? Otóż próbuje się on schłodzić za pomocą zwiększonej produkcji potu i promieniowania cieplnego, a to zaś generuje wzmożone zapotrzebowanie na płyny, które powinniśmy bezwzględnie uzupełnić – najlepiej spożywając wodę.


Ile wody powinniśmy wypijać?

Woda stanowi ok. 60-70% masy ciała dorosłego człowieka! Normy dla wody na poziomie wystarczającego spożycia zostały opracowane w Polsce przez Instytut Żywności i Żywienia. I choć zapotrzebowanie na wodę uzależnione jest od wielu czynników, takich jak: wiek, płeć, rodzaj diety, poziom aktywności fizycznej, temperatura, to możemy wspomagać się ogólnymi wytycznymi.

Aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia, dorośli mężczyźni powinni dziennie dostarczać organizmowi ok. 2,5 l wody pochodzącej z napojów i produktów spożywczych, a kobiety – ok. 2 l (natomiast w okresie ciąży i karmienia nawet do 2,7 l dziennie). Jednak w okresie letnim oraz przy wzmożonej aktywności fizycznej zapotrzebowanie to może wzrosnąć dla obu płci do nawet 3 czy 4 l na dobę!

Jednak istotna jest nie tylko ilość wody, jaką wypijamy, ale też sposób, w jaki to robimy. Już samo uczucie pragnienia powinno sprawić, że zapala w naszej głowie się czerwona lampka, gdyż jest to znak, że organizm jest już w niewielkim stopniu odwodniony.

Właśnie dlatego powinniśmy spożywać wodę regularnie przez cały dzień, nawet jeśli nie odczuwamy jeszcze pragnienia. Co równie ważne, wodę należy popijać nieśpiesznie, małymi łykami. W ten sposób zapewnimy sobie odpowiedni poziom nawodnienia!


woda san pellegrinoJaka jest idealna woda na lato?

Odpowiednią wodą na letnie, upalne dni może być ta o wysokiej bądź średniej mineralizacji. Poprzez wzmożone pocenie tracimy bowiem cenne elektrolity i składniki mineralne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich ilość należy bezwzględnie uzupełnić, w czym pomaga właśnie woda mineralna. Jak zmobilizować się do regularnego jej picia? Najlepiej sięgnąć po produkt, który cieszy zarówno oko, jak i kubki smakowe.

Dobrym wyborem może być S.Pellegrino – woda  mineralna o zawartości naturalnego dwutlenek węgla, odpowiedniej mineralizacji i pięknym designie. Delikatne bąbelki powietrza delikatnie łaskoczą podniebienie, potęgując przyjemne uczucie orzeźwienia, a eleganckie opakowanie zachęca do sięgnięcia po kolejny łyk.


Woda w dobrym stylu

Wodę warto mieć zawsze przy sobie, o czym coraz częściej przypominają nam znani influencerzy i gwiazdy. To oznaka nie tylko znajomości najnowszych trendów, ale przede wszystkim dbania o własne ciało, zdrowie i samopoczucie. Wodą, która doskonale sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i od święta, podczas imprez i przyjęć, jest właśnie S.Pellegrino. S.Pellegrino to naturalna  woda mineralna z włoskich Alp. Butelkowana od 120 lat, trafia na najlepsze stoły na całym świecie.

Doceniana jest przez najlepszych szefów kuchni i sommelierów. Zawdzięcza to wyjątkowej mineralizacji oraz dodatkowi naturalnego gazu, które sprawiają, ze ma niepowtarzalny, orzeźwiający smak. W tym roku, z okazji 120. urodzin marki, Nestlé Waters wprowadziło limitowaną edycję butelek ze specjalną etykietą inspirowaną diamentami. Diamenty, jak najlepsze wspomnienia, trwają wiecznie, a dla S.Pellegrino najlepsze są te chwile, które łączą ludzi przy stole – również latem.

Teraz, gdy już wiemy, jaka jest idealna woda na lato i jak odpowiednio nawodnić swój organizm, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na piękną, letnią pogodę. Korzystajmy ze słonecznych dni bez końca i nie zapominajmy o piciu wody!


 

2 thoughts on “Jak picie wody wpływa na nasz organizm?

  1. Pracuję jako kierowca. Wybierając się w dłuższe trasy zabieram ze sobą spory zapas wody. Podczas letnich upałów w kabinie ciężarówki jest naprawdę gorąco, więc wypijam jej naprawdę dużo.

Dodaj komentarz