Jak-domowym-sposobem-pozbyc-sie-mrowek

Jak domowym sposobem pozbyć się mrówek?

Artykuł zaktualizowany 28 czerwca 2024

Prawdziwym utrapieniem w domu mogą być mrówki. Zwykle pojawiają się jesienią i zimą, gdy temperatura powietrza spada. Szukają wtedy ciepłego miejsca, gdzie mogłyby przeczekać zimę oraz znaleźć pożywienie. Dlatego aby uniknąć wszędobylskich mrówek, należy działać szybko i zdecydowanie. Znamy skuteczne sposoby na pozbycie się małych intruzów.

Zwalczanie mrówek może być żmudnym i czasochłonnym procesem. To co je przyciąga, to resztki jedzenia, których pełno w domach. Mrówki nie osiedlają się w miejscach, gdzie nie mają co jeść. Dlatego zachowanie czystości i higieny może skutecznie je zniechęcić.

Czego nie lubią mrówki?

Żywność powinna być schowana i zabezpieczona przed intruzami. Nie należy trzymać na wierzchu słodkich owoców i wypieków, a resztki pokarmów, które wpadły pod szafkę czy stół powinny zostać niezwłocznie uprzątnięte. Warto zadbać, aby produkty znajdujące się w plastikowych czy szklanych pojemnikach, np. cukier czy płatki śniadaniowe były szczelnie domknięte.

Dobrym sposobem na ograniczenie ilości mrówek w domu czy mieszkaniu jest załatanie wszystkich dziur i szczelin, przez które mogą się przecisnąć. Pęknięcia w ścianach, szczeliny przy oknach, otwory, przez które przechodzą kable – wszystkie takie miejsca należy uszczelnić, zagipsować czy zamurować.

W mieszkaniach w blokach należy zabezpieczyć również inne kanały, przez które mogą przedostać się mrówki, m.in. kratki wentylacyjne oraz piony kanalizacyjne. Miejsca, których nie możemy uszczelnić ze względów technicznych, należy spryskać preparatem odstraszającym. W ten sposób odetniemy mrówkom potencjalną ścieżkę do naszego domu.

Mrówki do komunikacji wykorzystują feromony. Jeśli grupa owadów znajdzie źródło pożywienia, szybko poinformuje o tym pozostałych członków kolonii. Ślady zapachowe pozostawiane przez mrówki pomagają im docierać do pokarmu, a następnie powracać do gniazda ze zdobyczą. Jeżeli więc chcemy z nimi walczyć, konieczne jest zastąpienie feromonów czymś, czego nie lubią. Dostępnych jest wiele naturalnych oraz syntetycznych środków, które skutecznie odstraszają owady.

Co jest naturalnym wrogiem mrówek?

W warunkach domowych naturalnym wrogiem mrówek jest… sok z cytryny. Kwaśny smak i zapach pozwala się ich pozbyć. W tym celu wyciśnij sok z cytryny i wlej do szklanki wody. Miksturę przelej do spryskiwacza i obficie rozpyl tam, gdzie maszerują mrówki. Pokrój skórkę z pomarańczy na małe kawałki lub zetrzyj na tarce i rozsyp tam, gdzie pojawiają się mrówki. Owady zaniosą skórkę do gniazda, gdzie substancja zatruje całe mrowisko.

Możesz także rozgnieść kilka ząbków czosnku, wrzucić do słoika z wodą i odstawić całość na co najmniej dobę. Następnie gotuj wodę z czosnkiem na wolnym ogniu przez ok. kwadrans. Kiedy mikstura przestygnie, spryskaj obszary, gdzie gromadzą się mrówki. Sprawdzonym domowym sposobem na mrówki są surowe ziarna białego ryżu. Rozsyp ryż w miejscach, w których zadomowiły się owady. Mrówki zaniosą ziarna do mrowiska. Z czasem ryż pokryje się pleśnią, która jest dla nich toksyczna.

Innym domowym sposobem na mrówki jest pieprz. Pięć łyżeczek świeżo zmielonego pieprzu wymieszaj w szklance wody i przelej roztwór do butelki ze spryskiwaczem. Mieszankę rozpyl w miejscach, w których pojawiają się mrówki. Owady bardzo lubią drożdże. Wystarczy, że do litra wody wrzucisz 100 g suchych drożdży i 100 g cukru, po czym odstawisz na około godzinę. Następnie rozlej wodę do małych pojemników i postaw w miejscach żerowania mrówek.

Zioła i przyprawy skutecznie odstraszające mrówki

Mrówki w domu odstraszają zioła (świeża mięta, lawenda, liście pomidorów, czarnego orzecha i czarnego bzu, majeranek, wrotycz, pokrzywa, piołun), cynamon, sól,

pieprz cayenne lub chili czy goździki. Substancje, których zapachów nie lubią mrówki, warto umieścić w szafkach i szufladach w kuchni. Dzięki temu pozbędziemy się intruzów, a zyskamy ładny aromat, np. cytrusowy lub ziołowy.

Aby zabić mrówki, użyj mydlin. W tym celu wymieszaj wiórki z mydła z wodą w butelce z rozpylaczem i rozpyl roztwór na mrówki. Owady zostawiają ślady zapachowe, gdy znajdą pożywienie. Można je usunąć za pomocą ściereczek nasączonych środkiem dezynfekującym, wybielaczem lub octem. W takim przypadku nie uśmiercisz mrówek, lecz skutecznie zniszczysz szlak ich wędrówek.

Jak zrobić pułapkę na mrówki w domu?

Aby zrobić pułapkę na mrówki, możemy wykorzystać boraks, czyli sól sodową kwasu borowego. Jest to biała, krystaliczna i bezwonna substancja, która dobrze rozpuszcza się w wodzie. Żrące działanie boraksu sprawia, że nadaje się do stosowania jako uniwersalny środek czyszczący, ale świetnie sprawdzi się też w charakterze preparatu owadobójczego.

Na bazie boraksu przygotowujemy pastę owadobójczą, mieszając łyżkę dżemu lub masła orzechowego oraz dwie łyżki boraksu. Otrzymaną pastą posmaruj kawałki tektury lub plastiku i umieść w miejscu, gdzie pojawiają się mrówki. Słodki dżem lub masło orzechowe zwabią mrówki, a kontakt z boraksem jest dla nich zabójczy.

Jaki jest najskuteczniejszy środek na mrówki?

Kiedy zawodzą domowe sposoby, trzeba sięgnąć po środki dostępne w sklepach. Opinie skutecznych mają m.in. trutki chemiczne w postaci proszku, aerozolu lub płynu, które stosujemy w podobny sposób co domowe, umieszczając je na trasie od gniazd do źródeł pożywienia.

Na mrówki możemy zastosować gotowe pułapki w postaci niewielkich pudełeczek z wabikiem w środku, które ustawia się w miejscach bytowania szkodników. Bardziej humanitarnym oraz nieszkodliwym dla dzieci i zwierząt sposobem są ultradźwięki o odpowiedniej częstotliwości, które emituje urządzenie wpięte do kontaktu.

Dodaj komentarz