Spis treści
Artykuł zaktualizowany 17 maja 2022
W Twoim ogrodzie pojawiają się szkodniki, które rozpoznajesz np. po charakterystycznych kopcach ziemi? To znak, że należy działać. Jak odróżnić kreta od nornicy i jak je zwalczać?
Szkodniki na trawniku lub rabacie to zmora wielu ogrodników. Jeśli tylko zauważysz ich obecność, powinieneś działać, by nie doprowadzić do degradacji roślin. Musisz jednak wiedzieć, że zwalczanie kreta różni się od odstraszania innych szkodników, a zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, koniecznie powinieneś rozpoznać, z kim masz do czynienia.
Kret – szkodnik wielu ogrodów
Jeśli na rabacie lub trawniku pojawiają się charakterystyczne kopce, należy sięgnąć po skuteczne środki mechaniczne lub chemiczne. Oznacza to bowiem, że w ogrodzie zadomowił się kret. To małe stworzonko długości ciała około 17 cm. Ma malutkie oczy i bardzo wrażliwe na dźwięki uszy oraz czarną i gęstą sierść. Charakterystyczne dla kreta są duże przednie łapy, przypominające szufle, co ułatwia mu kopanie podziemnych tuneli. Kret największą aktywność wykazuje we wczesnych godzinach porannych. Co prawda w jego menu znajduje się wiele szkodników trawników i upraw, ale nie zawsze dostrzegamy te pomocne działania. Warto jednak wiedzieć, że zjada dżdżownice, larwy owadów, pędraki, ślimaki czy żaby.
Ponad wszystko, krety rozpatrujemy w kontekście szkodników o destrukcyjnym działaniu dla naszych upraw, rabat i trawników. Na głębokości około 20-50 cm kret tworzy podziemne korytarze szerokie na około 6 cm. Dziennie wykopuje około 15 metrów ścieżek. Przy tym wypycha co kawałek na powierzchnię około 150 g przeszkadzającego mu nadmiaru ziemi, utrudniając koszenie trawników i uszkadzając system korzeniowy roślin.
Dlaczego nornica jest szkodnikiem?
Innym niewielkim szkodnikiem jest nornica osiągająca około 10 cm długości. Wyglądem przypomina chomika lub mysz, ma pyszczek z wąsami i zaokrąglone uszy. Prowadzi wieczorno-nocny tryb życia, ale pożywienia szuka także w ciągu dnia. Jej działalność charakteryzuje się tworzeniem systemu korytarzy płytko pod powierzchnią ziemi z dużą liczbą wyjść. Potrafi też wspinać się na drzewa. Odżywia się trawą, ziołami i kiełkującymi siewkami roślin, a latem także pączkami, nasionami, owocami, grzybami i mchem. Kiedy zimą brakuje tych składników, wystarcza jej kora drzew, żołędzie i orzeszki bukowe. W diecie nornicy zawarte są również pająki, owady i robaki. Obecność nornicy można zauważyć po powyjadanych kłączach, cebulach kwiatowych i bulwach oraz po uszkodzonej korze drzew i krzewów.
Kret a nornica – jak odróżnić?
Kret europejski i nornica ruda poszukując pokarmu, tworzą podziemne tunele. Przy okazji niszczą trawniki i grządki. Ich działalność pozostawia po sobie jednak zupełnie inne ślady. Kret tworzy niewielkie kopce, zwykle kilkanaście obok siebie, natomiast nornica pozostawia jedynie okrągłe otwory w ziemi. O ile kret drąży tunel na głębokości około 50 cm, nornica kopie około 5-15 cm pod ziemią. Wówczas w ziemi pojawiają się wybrzuszenia i pęknięcia. Jeśli rośliny na grządkach zaczynają więdnąć, prawdopodobnie ich korzenie są nadgryzane przez nornicę.
Kret i nornica różnią się także porą działania – kret zwykle działa w godzinach porannych, po czym zapada w drzemkę, a nornica rozpoczyna kopanie przeważnie po zmierzchu.
Ponadto kret jest drapieżnikiem, więc żywi się przede wszystkim dżdżownicami, a nornica jest roślinożerna – kłącza, korzenie i bulwy roślin to jej pokarm. Nornica to szkodnik, który obgryza także korę pni i gałęzie drzew.
Jak pozbyć się szkodników z ogrodu?
Zwalczanie szkodników – kreta lub nornicy – nie należy do najłatwiejszych. Znane są różne metody, zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Różnią się też w zależności od tego, jakiego szkodnika chcemy wypędzić z ogrodu.
Zwalczanie kreta
Do metod mechanicznych zwalczania kreta należą:
- pułapka rurowa – jeden z najpopularniejszych sposobów; umieszcza się ją w korytarzu kreta lub bezpośrednio przy kopcu; ma kształt rury zakończonej drzwiczkami, które otwierają się tylko do środka
- odstraszacz elektryczny – akumulatorowy lub solarny element emitujący dźwięki rozpoznawane przez kreta; jednocześnie generuje on drgania, które potrafią skutecznie odstraszyć szkodnika
- siatka na krety – umieszczana około 10 cm pod powierzchnią ziemi skutecznie zapobiega tworzeniu kopców
- łapka kleszczowa – skuteczna, ale brutalna metoda; umieszcza się ją w kopcu lub tunelu, a gdy kret na nią nadepnie, za pomocą zapadki zaciskane są kleszcze.
Z kolei chemiczne sposoby to m.in.:
- karbid – preparat wsypywany do nory kreta, a następnie zalany wodą, wydziela nieprzyjemny zapach, który skutecznie odstrasza krety
- płyn na krety – działanie podobne do karbidu; to gotowy płyn do użycia, bez konieczności dodawania wody
- granulaty do trawnika – rozsypane w ogrodzie odstraszają krety wydzielając nieprzyjemne dla nich zapachy; jednocześnie są biodegradowalne więc nie szkodzą środowisku.
Jak się pozbyć nornic?
Kiedy w Twoim ogrodzie zauważasz widoczne ślady nornicy, czas działać. Wszystko po to, by ochronić funkcjonujące tam rośliny. W wypadku tego szkodnika, również mamy do wyboru metody mechaniczne i chemiczne. Mogą to być także sposoby biologiczne. Często nornice odstraszają inne zwierzęta, jak np. lis, kuna, myszołów, jastrząb, sokół, bocian, czapla. Pomocne w tym temacie okazują się również koty i psy.
Inną możliwością jest sadzenie odstraszających nornicę roślin. Wśród nich są np.: mięta, czosnek, rumianek, korona cesarska, wilczomlecz, gorczyca, a nawet czarna porzeczka.
Do mechanicznych metod zwalczania nornic należą natomiast:
- odstraszacze akustyczne
- przekopywanie gleby
- usuwanie chwastów
- stosowanie osłonek na drzewa
- umieszczanie w tunelu nornicy liści orzecha włoskiego lub ząbków czosnku
- zainstalowanie pułapek na nornice.
Można również postawić na metody chemiczne, niemniej jednak zwykle w jakimś stopniu rzutują one na środowisko, dlatego preparaty toksyczne powinny być ostatecznością.